Pevné disky budou mít od roku 2012 kratší záruku

Jiří Novák | 19.12.2011 | Hardware, Ostatní | Žádné komentáře

Výrobci pevných disků ohlásili zkrácení záruční doby u svých produktů. Snaží se tím ušetřit peníze, které údajně potřebují na vývoj nových produktů. I když to nebylo řečeno oficiálně, spekuluje se ale spíše o tom, že za snižování záruční doby hard disků mohou zejména ničivé záplavy v Thajsku, z nichž se trh jen pomalu vzpamatovává, i když ceny již začaly klesat. Na tříleté či pětileté záruky, běžně známé z dřívější doby, už ale v řadě případů můžeme v příštím roce zapomenout a nejvíce se krácení dotkne běžných modelů pro PC, notebooky či pro spotřební elektroniku.

Ke zkrácení záruční doby na pevné disky se rozhodli ve stejné době oba hlavní výrobci, jak Seagate, tak i Western Digital a nové podmínky budou platit od 31. prosince 2011 u Seagate a od 2. ledna 2012 u WD. Na všechny disky dodané do těchto termínů budou platit ještě stávající podmínky. Toshiba, která zbyla jako jediná na trhu po nedávné akvizici divizí pro výrobu pevných disků Samsungu a Hitachi zmíněnými velkými hráči, žádné změny v záručních podmínkách neohlásila.

O zkrácení záruční doby přinesl jako první informaci web The Register a následně ji potvrdili i oba velcí výrobci ve snaze být údajně více konzistentní v záručních podmínkách.

Zkrácení záruky se má v případě firmy Seagate týkat i hybridních disků Momentus XT, i když v jejich případě půjde o zkrácení z pěti let na tři. U desktopových 3,5“ produkových řad Barracuda a Barracuda Green by mělo dojít ke zmíněnému zkrácení z pěti let na pouhý 1 rok, stejně tak jako u mobilních 2,5“ řad Momentus. Nicméně podmínky pro ČR nebyly zveřejněny a podle platné legislativy by měly výrobci na našem území garantovat záruku dvouletou. Lze tedy počítat s tím, že by tuto dobu měli dodržet, ale žádné speciální prodloužené záruční doby známé z dřívějška již nelze očekávat.

U podnikových modelů Constellation 2 a ES.2 od firmy Seagate pak bude nově platit záruka standardně tři roky místo dřívějších pěti.

Western Digital nekrátí záruku až tak razantně a u hard disků z řad Caviar Blue, Caviar Green a Scorpio Blue ji snižuje na dva roky ze tří. U svých prémiových řad disků, jako jsou Caviar Black, Scorpio Black a u řady VelociRaptor, pak má zůstat platná i nadále pětiletá záruční lhůta. Western Digital pak nevylučuje možnost, že prodloužení záruky na disky se stane příplatkovou službou.

Argumenty výrobců pro zkrácení záruky jsou víceméně vágní, ti je sice přímo nespojují s katastrofou, která tento segment průmyslu potkala v minulých měsících, ale je pravděpodobné, že budou čelit výraznému poklesu obratu a zkrácení záruční doby a tím i potenciální snížení nákladů na budoucí servis je snahou Seagatu i WD v redukci svých nákladů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz