Red Hat RHEL 6.2: Vyšší výkon při nižších nákladech

Jiří Novák | 08.12.2011 | Podniková infrastruktura, Software | Žádné komentáře

Společnost Red Hat vydala v tomto týdnu aktualizaci svého podnikového operačního systému Red Hat Enterprise Linux 6.2 (zkráceně RHEL 6.2). Tato nová verze je zaměřena na to, aby firmám přinesla úspory v jejich infrastruktuře a také aby zlepšila výkon úložných systémů. Dále se pak RHEL 6.2 zaměřuje na zlepšení spolehlivosti, podporu nových technologií a zvýšení rychlosti I/O operací. Nejedná se o majoritní aktualizaci, ale spíše o dílčí vylepšení verze RHEL 6.1, kterou Red Hat uvolnil letos v květnu.

Tim Burke, viceprezident Red Hatu pro engineering, v této souvislosti říká, že jak se systémy stávají stále komplexnější a zpracovávají víc a víc konsolidované zátěže, je jednou z hlavních priorit jejich efektivní nasazení, musí si lépe poradit s paralelní zátěží a do popředí vystupuje také komplexní a detailní administrace. Tímto směrem se snaží jít i nově uvolněný RHEL 6.2.

V oblasti ukládání dat je Red Hat Enterprise Linux 6.2 první verzí, která plně podporuje iSCSI rozšíření RDMA (Remote Directory Memory Access). To má organizacím umožnit, aby dosáhly maximální přenosové kapacity v rámci datové sítě SAN (Storage Area Network) za použití iSCSI disků a Ethernetu. RHEL 6.2 je tak nově možné podle Burkeho používat i jako storage server a redukuje náklady na nasazení ve firmě díky tomu, že využívá pro ukládání standardní ethernetové kanály a nikoliv speciální hardware.

V Red Hat Enterprise Linuxu 6.2 se také poprvé objevuje technologie paralelního NFS (pNFS), i když zatím jen ve formě technologického preview. pNFS je rozšířením souborového systému Network File System (NFS), které navíc poskytuje možnost vybudování clusterovaného úložného systému, jenž může pracovat s daty v tzv. paralelních proudech, což by mělo dále výrazně zvýšit celkovou propustnost. Burke říká, že hlavním příslibem pNFS je mnohem vyšší škálovatelnost než je tomu u NFS a umožňuje i lepší provoz více hostovaných systémů současně, které mohou dostávat v jednom okamžiku různá data.

Ve snaze podpořit paralelní zátěž také RHEL v rámci souborového systému XFS nově pracuje se zpožděním zápisu metadat, což by mělo urychlit výkon zejména v případě, kdy se v krátkém čase aktualizují velká množství souborů.

Pro propojení s infrastrukturou Microsoft Windows nově RHEL 6.2 nabízí možnost provozovat současně více instancí Samby v clusteru. Samba je open-soure implementací protokolu SMB/CIFS (Small Message Block/Common Internet File System) od Microsoftu, který umožňuje komunikaci se servery Microsoftu.

Mezi další novinky patří podpora nových technologií, jako třeba sběrnice PCI Express (PCIe) 3.0 nebo také vysokorychlostního rozhraní USB 3.0. Přibyly také vylepšení pro virtualizaci. Firmy, které provozují RHEL ve virtualizovaném prostředí VMware mohou nyní provozovat svoje aplikace ve vysoce dostupné clusterované konfiguraci. Vylepšena byla také funkce control groups (cgroups), která byla uvedena v RHEL verze 6.0, která nyní umožňuje IT administrátorům získat jemnější kontrolu nad tím, jak jsou využívány jejich servery s možností omezit počet CPU, paměti nebo jiných zdrojů, které může využít konkrétní uživatel.

Red Hat dále tvrdí, že se mu podařilo asi o 30 % zvýšit rychlost I/O operací a to díky nasazení nových komunikačních protokolů, jako Transmit Packet Steering (XPS), který zvyšuje efektivitu cache a Stream Control Transmission Protocol (SCTP), který zvyšuje rychlost přenosu obsahu z více zdrojů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz