Rusko chystá superpočítač s výkonem 10 petaFLOPS

Albert Ryba | 24.12.2011 | Hardware | Žádné komentáře

Podobně jako i evropské země nebo Čína chystá i Rusko vlastní extrémně výkonný superpočítač, aby bylo méně závislé na amerických technologiích a chce se tak zapojit to závodu o dosažení rychlosti 1 exaFLOPS.

Počítač staví moskevská firma T-Platforms, která již v Rusku pomohla vytvořit některé z dosud nejvýkonnějších systémů a která je v této zemi pravděpodobně největším hráčem na poli HPC (High Performance Computing). Nový superpočítač s výkonem 10 petaFLOPS bude instalován na moskevské státní univerzitě M. V. Lomonosova a dokončen by měl být do konce roku 2013. Bude využívat procesory Intel a GPU nVidia, případně i akcelerátory MIC od Intelu, integrující velké množství x86 jader na přídavných kartách, podobně jako je tomu u řešení nVidia Tesla. Ty by měly být dostupné již během přístího roku a bližší informace o nich najdete v článku Intel poodhalil procesory Knights Corner s 50 jádry. Nyní je na této univerzitě nainstalovaný 1,3 petaFLOPSový superpočítač s hybridní architekturou CPU a GPU také od T-Platforms.

Ohlášení vývoje tak výkonného systému lze považovat za snahu o zapojení Ruska do závodů o výpočty v exa-řádech, kdy je cílem dosáhnout do konce této dekády výkonu 1 000 petaFLOPS. Po USA, Japonsku a evropských zemích se do tohoto závodu nedávno zapojila i Čína se superpočítačem s vlastními procesory ShenWei SW1600. Rusko tak chce zjevně ukázat, že i v oblasti hi-tech je hráčem, kterého nelze přehlížet.

Dosažení výkonu 1 exaFLOPS ovšem bude vyžadovat nový přístup v oblasti mikroprocesorů, jejich propojení, paměti i v úložných systémech. O tento průlom se ovšem v současnosti snaží stále více firem mimo území USA a tradičním hráčům na tomto poli tak roste konkurence.

Odborníci očekávají, že aktivity Ruska v této oblasti v blízké budoucnosti ještě zesílí a je možné, že ve snaze vyhnout se závislosti na amerických technologiích může tento trh adaptovat čínské procesory ShenWei. V Evropě jsou pak stále populárnější procesory ARM, s nimiž se experimentuje i v oblasti výkonných systémů.

Za deset let tak může žebříček největších výrobců superpočítačů vypadat úplně jinak. Zatím 45 % nejvýkonnějších systémů ze seznamu Top 500 vyrobila firma IBM, HP pak 28 % a Cray 5,4 %. O zbytek se pak dělí všichni zbylí hráči.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz