Seagate: Budoucnost je v hybridních discích

Albert Ryba | 02.12.2011 | Hardware | 1 komentář

Společnost Seagate je přesvědčena, že doba kompletního přechodu na SSD (solid state drives) je ještě daleko před námi. SSD sice poskytují dobrý výkon, ale jejich cena zůstává stále vysoká a v poměru ke kapacitě nemohou klasickým pevným diskům konkurovat. Ideálním řešením pro současnou situaci jsou proto hybridní disky, jejichž je Seagate velkým propagátorem se svojí řadou Momentus XT. Ta se navíc nyní dočkala několika vylepšení.

Kombinace SSD a HDD se osvědčila i v podnikových úložištích, kdy jsou na SSD umisťována data, která jsou často používána a je potřeba k nim přistupovat co nejrychleji, zatímco na pevných discích jsou taková data, která nejsou obvykle příliš frekventovaná a jichž jsou mnohem větší objemy. Nabídnout podobný režim i u jednotlivých pevných disků se proto zdá být logickým krokem a Seagate si od hybridních modelů, označovaných také jako SSHD (solid state hybrid drive), hodně slibuje.

Poslední generace hybridních disků Momentus XT od Seagatu zvyšuje množství flash paměti tvořenou SLC čipy (single level cell, tedy každá buňka osahuje jen jediný bit informace) na celých 8 GB, což je dvojnásobek oproti předchozí řadě. Kapacita magnetomechanické části disku pak u poslední generace vzrostla na 750 GB.

Seagate také chce využít možnosti flash paměti pro rychlejší start systému, protože zapracoval na aktualizaci firmwaru a přidal možnost rychlého bootování, kdy hybridní disk umožní start OS skoro stejně rychle jako SSD, protože na flash paměti jsou uloženy klíčové soubory pro spouštění systému.

Pro srovnání uvádí Seagate příklad startu systému na notebooku Dell XPS, kde s klasickým diskem se 7200 otáčkami trvalo bootování 54 sekund, u čistého SSD Intel 320 to bylo 11 sekund a u hybridního disku Momentus XT pak 14 sekund. Rozdíl mezi dvěma posledními je poměrně malý, otázka je, nakolik lze test provedený přímo Seagatem považovat za nezávislý.

Společnost Seagate je navíc přesvědčena, že hybridní disky nejsou kompromisem mezi SSD a HDD, ale naopak že kombinují to nejlepší z obojího, jak rychlost, tak vysokou kapacitu a relativně nízkou cenu. Výkon při nasazení hybridního disku pak má být díky pokročilému firmwaru lepší, než když se použijí SSD a HDD separátně, protože ty spolu nedokáží tak kvalitně spolupracovat a rozdělovat data podle potřeby. Seagate údajně využívá například i samoučící se algoritmy, kdy si je disk schopen podle četnosti přístupu zapamatovat, jaké typy souborů má uložit do rychlé flash a které na pomalejší magnetické povrchy.

Seagate s hybridními disky experimentuje již zhruba čtyři doky. První modely Momentus PSD se příliš velkého úspěchu nedočkaly, protože obsahovaly jen malé množství flash, jež byla poměrně drahá a chyběla jim i nativní podpora ve Windows. V letech 2009 a 2010 ovšem Seagate u další generace Momentus XT výrazně vylepšil design, zvětšil kapacitu flash na 4 GB a také propracoval firmware, díky čemuž se hybridní pevné disky staly velmi zajímavou alternativou.

I když cena 750GB modelu Momentus XT stále není úplně nízká a byla stanovena na 245 dolarů (asi 4 700 Kč), nahrává Seagatu fakt, že i běžné pevné disky jsou nyní nabízeny za extrémně vysoké ceny a cenový rozdíl mezi hybridním a běžným modelem je proto již mnohem menší než tomu bylo dříve. Seagate navíc odhaduje, že vysoké ceny klasických pevných disků vydrží delší dobu a trhu bude trvat celá čtvrtletí, než se vzpamatuje z výpadku způsobeného ničivými záplavami v Thajsku.

1 komentář u článku “Seagate: Budoucnost je v hybridních discích”

  1. mrzout napsal:

    Používal jsem předchozí generaci hybridního Momentusu a nefungoval jak by měl. Při přechodu do úsporného režimu se plotny pořád točily a nevypínaly, občas mi Windows hodily modrou smrt, což se nepovedlo vyřešit ani opakovanou reinstalací. Takže nic moc.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz