Smartphony: Jakou hardwarovou výbavu lze očekávat v roce 2012?

Markéta Pastuchová | 27.12.2011 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Smartphony mají být v roce 2012 opět výkonnější a high-endové modely by měly podle expertů poměrně běžně nabízet čtyřjádrové procesory, LTE konektivitu či displeje s velmi vysokým rozlišením. Otázkou ale je, jak to bude s výdrží na baterie, protože se nezdá, že by v tomto směru mělo dojít k nějakému zásadnímu pokroku.

Právě baterie jsou hlavním omezením dnešních smartphonů, kdy jejich kapacita (která již řadu let stagnuje) nestačí na provoz tak energeticky náročných přístrojů a u nejvýkonnějších modelů se dá hovořit o výdrži jen v řádech jednotek hodin (více viz článek Které smartphony mají nejhorší výdrž baterie?). Navíc zlepšování hardwarové výbavy tento trend pravděpodobně ještě zhorší a inovace v oblasti napájení se proto stávají klíčovou otázkou pro budoucnost smartphonů. I když v laboratořích existuje řada projektů baterií s výrazně vyšší kapacitou, než jsou ty stávající, nezdá se, že by některý z nich již dospěl do fáze komerčního nasazení a současné technologie baterií tak budou dominovat i v následujících letech.

Podle expertů v roce 2012 nabídnou smartphony takové vlastnosti, které výrazně předčí současné modely. Tento trend by pak měl vést k tomu, že i v levnějších kategoriích budou k dispozici solidně vybavené přístroje a ty nejhůře vybavené se pak svojí cenou již srovnají s obyčejnými „nechytrými“ telefony, jež rychle ustupují z centra zájmu uživatelů.

Kromě toho, že se v příštím roce výrazně rozšíří nabídka přístrojů a opět přitvrdí konkurence v tomto segmentu (která by ale měla mít pozitivní vliv na ceny smartphonů), očekávejte zejména následující technologie:

Čtyřjádrové procesory na scéně
V roce 2011 se staly trendem dvoujádrové procesory, ale protože výrobci chtějí uživatele či firmy nalákat ke koupi nových modelů, snaží se je přesvědčit, že budou umět něco víc než ty stávajíc. Mluvčí společnosti ARM Andy Philips je přesvědčený, že přechod z dvoujádrových procesorů na čtyřjádrové zlepší celkovou uživatelskou zkušenost se smartphony, vylepší možnosti zpracování videa a také umožní přístrojům lépe pracovat v rychlých 4G sítích.

Očekává se také další zvýšení frekvence procesorů a stále větší roli budou hrát i grafické akcelerátory pro smartphony. Například GPU Mali-T604 od společnosti ARM bude jedním z grafických akcelerátorů, který by se měl v příštím roce často objevovat v nejvýkonnějších smartphonech. Podle výrobce nabízí pětkrát vyšší výkon než předchozí generace čipů Mali a výrazně posouvá grafické možnosti mobilních přístrojů (více viz video pod článkem).

HD displeje přicházejí na scénu
Zvětšování displejů smartphonů bylo velkým trendem roku 2011, kdy se objevila řada modelů s úhlopříčkou mezi 4,5 a 4,7“. I když lze spekulovat, zda již praktická velikost smartphonů nedosáhla svého maxima a větší displeje již nejsou žádoucí, výrobci se zjevně budou snažit i nadále zaplnit mezeru na trhu mezi smartphony a tablety a příkladem může být třeba Samsung Galaxy Note s displejem 5,3“. Růst má také rozlišení, kdy novým trendem má být podpora HD (high definition). Například modely LG Nitro HD a Samsung Galaxy Nexus již nabízí rozlišení 1 280 x 720 bodů a další smartphony s HD displeji jsou podle dostupných informací na cestě. Také příští generace smartphonu iPhone, označovaná jako iPhone 5, by se měla vyznačovat právě větší úhlopříčkou displeje, než je současných 3,5“.

S většími možnostmi displejů ale roste i jejich spotřeba a výrobci se podle analytiků CCS Insight v roce 2012 proto zaměří také na to, jak tyto displeje udělat energeticky efektivnější.

Rozmach LTE
I když pro české uživatele jde o technologii, která pro ně příliš velký význam mít zatím nebude, světoví výrobci se již rychle přesouvají k LTE standardu pro rychlejší datové přenosy. Rok 2011 přinesl první smartphony vybavené LTE a v roce 2012 by mělo dojít ke zmenšování a snižování spotřeby LTE čipsetů, aby tak byly použitelnější než dosud. Obecně se očekává, že LTE nasadí i Apple v iPhone 5. Měli bychom se také dočkat i komerční implementace přenosu hlasu přes LTE.

V současnosti nabízí LTE konektivitu zejména smartphony s OS Android, ale během následujících 12 měsíců by se touto technologií mohly chlubit i přístroje BlackBerry a také smartphony s Windows Phone 7. Navíc by se LTE mělo dostávat do dalších zemí a z USA pronikat do Evropy, Asie či Austrálie. Nicméně využívání rychlých dat v zahraničí vám pravděpodobně stále budou kazit komplikovaná pravidla pro datový roaming a nepříznivé ceny.

Blíže by trendy v oblasti smartphonů měly ilustrovat veletrhy CES (který začíná 10. ledna v Las Vegas) a Mobile World Congress (jenž bude probíhat od 27. února do 1. března v Barceloně).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz