Wi-Fi 802.11ac s extrémní rychlostí 1 Gb/s na obzoru

Jiří Novák | 12.12.2011 | Hardware, Internet a služby | Žádné komentáře

První Wi-Fi produkty založené na standardu IEEE 802.11ac s maximální rychlostí přes 1 Gb/s  se na trhu objeví již v příštím roce a měly by tak otevřít cestu nové generaci vysokorychlostního bezdrátového přenosu dat.

Nová technologie využívá více antén, širší pásmo a technologii formování vln pro směrové vysílání a přenášení signálu a teoreticky by mohla dosáhnout až rychlosti 1,3 Gb/s. Má mít také delší dosah a lepší prostupnost přes zdi než současné technologie Wi-Fi. To by mělo pomoci lépe pokrýt prostředí kanceláří firem, velkých výrobních prostor i domácností a mělo by se jednat o výrazný posun kupředu oproti dnešnímu Wi-Fi standardu 802.11n, který má teoretický rychlostní strop na 300 Mb/s (v běžných podmínkách se pak rychlosti pohybují spíše lehce pod 100 Mb/s).

Požadavky na rychlejší bezdrátové Wi-Fi přenosy se objevují spolu se zvyšujícími se objemy přenášených dat, zejména pak společně se stále větší multimediálností internetového obsahu. Jedním z prvních průkopníků v oblasti standardu IEEE 802.11ac je společnost Broadcom, která vyrábí komunikační procesory pro řadu zařízení, včetně mobilních telefonů, podnikových switchů, komponent do sítí mobilních operátorů či do domácích síťových zařízení.

Standard IEEE 802.11ac se podle Broadcomu může stát alternativou i k Wireless HDMI, které je sice rychlejší, ale příliš drahé pro široké nasazení a nebo také k bezdrátové technologii WiGig od stejnojmenné aliance. Ta sice slibuje teoretickou rychlost až 6-7 Gb/s, avšak je díky využití pásma 60 GHz (pro nejvyšší rychlost, jinak pracuje i na 2,4 a 5 GHz) značně omezena vzdáleností.

První produkty založené na IEEE 802.11ac by se měly začít objevovat na trhu v druhé polovině roku 2012 a Wi-Fi Alliance, která má za cíl propagaci bezdrátových technologií na tomto standardu, by měla představit do konce příštího roku i odpovídající certifikační program. Komplikací je, že standard IEEE 802.11ac ještě není stále dokončen a tak podobně jako v případě IEEE 802.11n budou na trh uváděny přístroje podporující jen jeho dosavadní drafty s možnou budoucí aktualizací na finální verzi.

Zájem o produkty založené na IEEE 802.11ac by pak měl být poměrně velký, analytici společnosti In-Stat predikují, že prodeje budou vysoké hned od uvedení a z 1 milionu prodaných zařízení s podporou IEEE 802.11ac v roce 2012 se tento objem zvýší téměř na 350 milionů v roce 2015. Ovšem ani starší standard 802.11n nečeká úpadek a naopak v roce 2015 jej bude podporovat asi 1,5 miliardy prodaných elektronických přístrojů.

Podobně jako 802.11n bude i 802.11ac využívat výhod většího počtu antén k vytvoření více než jednoho datového proudu – ovšem v případě 11ac bude datový proud více než trojnásobně rychlejší než u 11n. Toho má být dosaženo za použití širšího pásma zabírajícího 80 nebo 160 MHz, zatímco u 802.11n je to maximálně 40 MHz. Nový standard pak bude využívat jen frekvenci 5 GHz a zcela tak opustí staré „zašuměné“ pásmo 2,4 GHz, které se využívalo u standardů 802.11b/g a bylo volitelné i pro standard n. Na frekvenci 2,4 GHz dnes pracuje podle odhadů asi 90 – 95 procent všech Wi-Fi přístrojů.

Další vylepšení je spojené s technologií formování vln (beam forming), která směřuje Wi-Fi signál nejlepší cestou do svého cíle a má také zaručit rychlejší datové přenosy. Někteří výrobci tuto technologii nasadili už i u produktů založených na standardu IEEE 802.11n, ale nedílnou součástí bude až od 802.11ac.

Jedním z dalších efektů vyšší rychlosti by mělo být zkrácení doby pro datové přenosy, což má snížit energetické nároky přístrojů postavených na novém standardu 802.11ac. To by se v důsledku mělo příznivě projevit zejména na výdrži baterií mobilních zařízení a případně i na nižším tepelném vyzařování.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz