Windows 8: Microsoft představil obchod Windows Store

Roman Kadlec | 07.12.2011 | Internet a služby, Software | Žádné komentáře

Microsoft v San Francisku představil detaily týkající se digitálního obchodu Windows Store s aplikacemi pro chystaný operační systém Windows 8. Microsoft chce svůj obchod údajně udělat flexibilnějším, transparentnějším a také lukrativnějším, než je ten od Applu, v němž jsou nabízeny aplikace pro Mac OS.

Windows Store bude podporovat jak placené, tak i bezplatné aplikace. Rozsah ceny za staženou aplikaci byl v případě těch placených stanovený v rozmezí od 1,49 dolaru do 999 dolarů. Lze tedy předpokládat, že tímto způsobem nebudou nabízeny jen jednoduché programy, ale i profesionální a podnikové aplikace.

Podobně jako v internetovém obchodu Marketplace pro Windows Phone i v případě Windows Store budou moci vývojáři poskytovat uživatelům trial verze s možností rychlého odemknutí a zpřístupnění plné verze. K dispozici bude i reklamní systém a podpora nákupů v rámci aplikací. Oba tyto prvky budou ale volitelné. Podporovaný by však měl být i vlastní systém předplatného, který si nadefinuje sám vývojář. Microsoft by také rád zlepšil a urychlil proces schvalování aplikací a updatů v nabídce Windows Store – vývojáři by měli mít prakticky neustále přehled, v kterém stádiu schvalování se aplikace nachází a jak dlouho by tam měla ještě zůstat.

Důležitým aspektem jsou samozřejmě finanční podmínky. Microsoft si bude podobně jako Apple strhávat 30 % z každé transakce, tento koeficient se ale může změnit – pokud tržby za aplikace přesáhnou hodnotu 25 000 dolarů, podíl Microsoftu se sníží na 20 %. Co se týká systému předplatného, pokud použije vývojář vlastní systém, Microsoft si v tomto případě nebude strhávat podíl. Co se týká registračního poplatku do Windows Store pro vývojáře, firmy zaplatí 99 dolarů a jednotlivci pak 49 dolarů.

Internetový obchod Windows Store je momentálně veřejně nedostupný, jeho zkušební beta verze by se měla objevit společně s Windows 8 beta na začátku příštího roku, pravděpodobně během druhé poloviny února (původní termín, který počítal s uvedení Windows 8 beta v lednu během veletrhu CES, již není podle zástupců Microsoftu reálný). Windows Store má být k dispozici na 231 trzích a měl by podle Microsoftu podporovat aplikace ve 100 jazycích. Nejprve bude dostupný vývojářům a pak i zákazníkům a Microsoft přesvědčuje vývojáře, aby s tvorbou aplikací začali co nejdříve, protože ty pak budou prostřednictvím tohoto internetového obchodu k dispozici hned v době uvedení Windows 8 na trh. Analytici IDC už ovšem vůči Windows 8 vyjádřili poměrně značnou skepsi s tím, že majitelům PC nepřinesou nic moc nového a na tabletech neuspějí. Více najdete v článku Windows 8 budou propadákem, tvrdí analytici na webu Computerworld.

Novinky týkající se možnosti vývoje pro Windows 8 a fungování obchodu Windows Store najdete na novém blogu Microsoftu na adrese http://blogs.msdn.com/b/windowsstore/.

Zdroj: ITnews.sk, Microsoft

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz