Windows 8: Přehled hlavních bezpečnostních funkcí

Albert Ryba | 18.12.2011 | Bezpečnost, Software | Žádné komentáře

Jednou z oblastí, na kterou se Microsoft při vývoji chystaných Windows 8 zaměřuje, je i další zvýšení bezpečnosti. Ke stávajícím metodám přidá několik nových a výrazně se také zaměří na hesla uživatelů, která budou ve Windows 8 chráněna a ukládána více možnými způsoby.

Hesla jsou klíčem k bezpečnosti služeb, jak pro jednotlivé uživatele, tak i ve firemním prostředí a jsou úzce svázána s digitální identitou uživatele. Podle výzkumů má každý uživatel v průměru 25 různých online účtů a využívá řadu interních systémů, u nichž je rovněž vyžadována autentizace. Pro každý z těchto účtů či systémů by uživatel měl podle obecně platných pravidel používat unikátní heslo, ale v praxi je tomu tak málokdy. Operační systém Windows 8 má proto obsahovat několik nástrojů, které mají za cíl správu digitální identity usnadnit.

Existují čtyři hlavní metody, díky kterým mohou útočníci získat nebo prolomit uživatelské heslo: phishing (nalákání k zadání údajů na falešnou stránku), keylogging (odchycení posloupnosti stisku kláves), guessing (hádání hesla) a cracking (prolomení hesla). Windows 8 se budou proti každé z nich chránit následujícími způsoby.

Ochrana proti phishingu a keyloggingu
Následující nástroj mají za cíl ochránit počítač proti malwaru, po jehož instalaci by se útočník dostal nejen k datům uloženým na pevném disku, ale i na vzdálených zdrojích, k nimž má uživatel přístup.

Secure Boot: Díky rozhraní UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) budete při startu vašeho zařízení chráněni jak proti bootkitům, tak i rootkitům.

SmartScreen: Shromažďováním informací o infikovaných webových stránkách a softwaru dokáže SmartScreen posoudit, zda je opravdu bezpečné daný web či aplikaci otevřít, čímž vás ochrání před případným útokem.

Windows Defender: Tento nástroj nyní chrání proti všem známým typům malwaru. Poradí si s viry, červy, boty a rootkity.

Ochrana proti guessingu a crackingu
Síla zvoleného hesla je při těchto dvou hrozbách rozhodující. Následující nástroje pro Windows 8 mají usnadnit vytvářet, používat a spravovat unikátní a komplexní hesla.

Store Accounts: Windows 8 umožní ukládat přístupové údaje k webovým účtům v případě, že s tím souhlasí samotný provozovatel dané služby. Store Accounts navíc budou moci používat uživatelé všech známých webových prohlížečů, nejen Internet Exploreru.

Sync Passwords: Jestliže uživatel pracuje s více počítači, pak mu ukládání hesel na jediný z nich příliš nepomůže. Windows 8 proto dokáží synchronizovat přístupové údaje prostřednictvím služby Windows Live.

Ochrana proti vlastní zapomnětlivosti
Hlavním důvodem, proč lidé nepoužívají silná hesla, je obava z toho, že by je mohli snadno zapomenout. Obnovení přístupu při ztrátě hesla bude díky Windows 8 opět o něco snazší.

Obnova z USB: Vytvoření USB zálohy předtím, než zapomenete heslo, vám umožní jeho okamžitou obnovu ať jste kdekoliv.

Obnova z jiného PC: Pokud k přihlášení používáte Windows Live ID, můžete své přístupové údaje změnit z jiného počítače.

Dvouúrovňová autentizace: Propojením vašeho účtu se sekundární emailovou adresou či mobilním telefonem lze snadno ověřit, zda jste právoplatným uživatelem účtu či nikoliv.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ dva = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz