IBM: Zapojte svoje PC do boje proti AIDS

Albert Ryba | 01.12.2011 | Aktuality, Ostatní | Žádné komentáře

Zavedená iniciativa v boji proti AIDS využívá tzv. grid computing (podobně jako tomu bylo třeba ve známém projektu SETI@home), kdy je využívána síť velkého množství počítačů pro humanitární výzkumy.

K podpoře celosvětového Dne proti AIDS, který probíhá právě dnes, se připojil také projekt World Community Grid, za nímž stojí společnost IBM. Ten zahrnuje síť téměř dvou milionů počítačů a více než půl milionu dobrovolníků, kteří poskytují svoje PC výzkumníkům pro výpočetní kapacity projektu. Vzniká tak jakýsi distribuovaný superpočítač, sloužící ke zpracování obrovských objemů výpočtů a projekt je k dispozici výlučně neziskovým aktivitám a organizacím, které by si jinak drahé a náročné výpočty nemohly dovolit.

Do World Community Grid se mohou přihlásit i uživatelé z Česka a přispět tak svými systémovými zdroji k výpočtům, které jsou využívány mimo jiné i na výzkum AIDS. Do projektu se dá zapojit stažením softwaru z webu www.darujspravne.cz, který dokáže využít výkon počítače v případě, že jej uživatel momentálně nepotřebuje (je ovšem nutné počítat při trvalé zátěži s mírným nárůstem účtů za elektřinu). Kromě vývoje léků proti AIDS se v rámci World Community Grid pracuje třeba i na léčbě svalové dystrofie (soubor genetických nemocí zasahujících svalstvo), rakoviny či na nejrůznější ekologické projekty.

Zástupci IBM uvádí, že od svého spuštění v roce 2004 projekt World Community Grid zprostředkoval výzkumníkům v součtu 534 064 let výpočetního času. Více informací o World Community Grid najdete na adrese www.worldcommunitygrid.org.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz