AMD nabídne levnější alternativu k ultrabookům

Jiří Novák | 13.01.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Podle Intelu jsou ultrabooky budoucností PC a snaží se přesvědčit uživatele, že jsou lepší alternativou než tablety, v nichž má silnou pozici konkurenční společnost ARM. I když se analytici shodují, že by se ultrabooky mohly prosadit zejména ve firmách, současně dodávají, že hlavním problémem je vysoká cena. AMD chce z této situace těžit a nabídnout levnější alternativu k ultrabookům s vlastními procesory Trinity z rodiny Fusion (půjde tedy o APU, tzv. accelerated processing unit).

AMD novou kategorii notebooků pravděpodobně bude označovat jako ultratenké a nemůže používat označení ultrabook, které má registrované Intel.

Ultratenké notebooky postavené na chystaných čipech Trinity od AMD mají začínat již na ceně od 500 dolarů, zatímco u konkurenčních ultrabooků postavených na platformě Intelu je to zhruba 800 dolarů a výše. AMD svoji novou mobilní platformu představilo na veletrhu CES a tvrdí, že poskytne stejný výkon, jako čipy Intelu. Také spotřeba procesorů kódově označovaných Trinity má být srovnatelná s chystanými 22nm procesory Ivy Bridge od Intelu a má se pohybovat kolem 17 wattů. Nicméně AMD bude tyto procesory vyrábět ještě starším 32nm procesem. Bližší informace o termínu uvedení nových procesorů by společnost AMD měla zveřejnit 2. února na setkání s analytiky (zatím se spekuluje o květnu 2012), kde by také měla odhalit svoje plány s novými tabletovými a desktopovými procesory. První ultratenké notebooky s platformou AMD by na trh měly přijít v tomto roce, nejspíš v jeho druhé polovině. Do konce letoška by ale podle analytiků měly lehce klesnout i ceny ultrabooků postavených na platformě Intelu a to zhruba na úroveň kolem 700 dolarů, takže rozdíl nebude již tak markantní.

Mobilní procesory Trinity pro ultratenké notebooky mají být k dispozici ve dvoujádrovém i čtyřjádrovém provedení a podle Raymonda Drumbecka, marketingového manažera AMD mají mít stejný výkon, ale zhruba poloviční spotřebu oproti současným procesorům AMD z řady A s kódovým označením Llano. Výrazně by pak svým výkonem měly překonat procesory AMD řady E a C, které jsou zatím v nejlehčích modelech notebooků využívány.

AMD také chystá verzi procesorů Trinity pro běžné notebooky, které by měly mít navíc o 50 % rychlejší grafický výkon a o 25 % vyšší výpočetní výkon, tvrdí Drumbeck.

Procesory Trinity budou vyráběny 32nm procesem a budou spadat do rodiny Fusion, což znamená, že přijdou s kombinací výpočetních a grafických jader. Jádra mají být založena na chystané architektuře Piledriver, což má být vylepšená architektura Bulldozer a dále v nich budou využita obdobná grafická jádra jako v grafických kartách Radeon HD řady 7000.

AMD má s procesory z rodiny Fusion na trhu poměrně úspěch, zejména díky tomu, že přináší solidní grafický výkon do mobilní oblasti. Nicméně podíl Intelu na trhu se společnosti AMD příliš oslabit nepodařilo a během třetího čtvrtletí posílila z 18,3 % na 18,8 %, což je sice dobré znamení, ale není to nijak drastický nárůst.

Podobně jako v případě ultrabooků od Intelu by AMD mohlo ve firemním prostředí benefitovat z toho, že ultratenké notebooky bude snazší začlenit do stávající IT infrastruktury než přístroje s iOS či s Androidem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ dva = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz