AVG: QR kódy novou metodou mobilních útoků

Albert Ryba | 25.01.2012 | Aktuality, Bezpečnost | Žádné komentáře

Společnost AVG ve svém bezpečnostním reportu za poslední čtvrtletí roku 2011 upozonila na novou metodu útoků na mobilní uživatele, která se snaží zneužívat QR kódy.

QR kódy se staly v poslední době populární mezi mobilními uživateli a používají se často k vložení textu a adres URL do mobilního zařízení bez nutnosti jejich psaní na klávesnici. Nicméně ukázaly se také podle zástupců AVG jako ideální způsob, jak distribuovat malware mezi nic netušící oběti. Uživatel neví, co se za takovým QR kódem skrývá, dokud se malware nenainstaluje a nespustí. Jedná se tak o nový trik kyberútočníků, který letos nabere podle zástupců AVG na atraktivitě a vložení QR kódu do již existujícího marketingového materiálu nebo webové stránky bude stačit k tomu, aby bylo podvedeno velké množství nic netušících lidí.

„Ve 4. čtvrtletí jsme jasně viděli, že sbližování počítačů a mobilních telefonů se týká i malwaru. Stejně jako se telefony čím dál více podobají počítačům, tak se přizpůsobují i rizika,“ řekl Yuval Ben-Itzhak, technický ředitel AVG Technologies, „mnoho sofistikovaných počítačových triků se nyní používá i pro telefony. Vzhledem k tomu, že jsou telefony často zapojeny do fakturačních systémů, mohou být zisky ještě větší.“

Zástupci AVG také očekávají další nárůst škodlivých aplikací pro přístroje s Androidem, jen za loňský rok jich byla detakována asi stovka, letos pravděpodobně toto číslo výrazně vzroste. Mezi kyberútočníky se stane lukrativní i kradení digitálních certifikátů v mobilní oblasti.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz