Ceny pamětí DDR3 budou i nadále klesat

Albert Ryba | 06.01.2012 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Trh s pamětmi DRAM je oslaben nízkou poptávkou a také se potýká s přebytkem skladových zásob, tvrdí analytická společnost IHS iSuppli. To se pak projevuje poklesem cen paměťových čipů a i když jde o dobrou zprávu pro firmy či koncové uživatele, kteří tak mohou mít za stejnou cenu počítač s větším množstvím paměti, pro výrobce DRAM již situace tak radostná není.

Právě dramatický nárůst skladových zásob zejména u nejrozšířenějších čipů typu DDR3 v posledním čtvrtletí roku 2011 může způsobit v celém tomto segmentu další výrazný propad. Clifford Leimbach, analytik pro předpověď poptávky po pamětech ve společnosti IHS iSuppli, poukazuje na to, že dodavatelé DRAM trpí z důvodu několika negativních tlaků na trhu včetně chybějící globální poptávky, rostoucího zájmu o tablety, jež používají značně menší objemy paměti RAM než klasická PC a také z důvodu příchodu nových verzí operačních systémů, jejichž nároky na operační paměť nejsou tak velké jako dříve (Vista versus Windows 7 a chystané Windows 8). Na snížení prodejů PC se podílely také nečekané záplavy v Thajsku, kdy díky nedostatku pevných disků nemohlo být prodáno tolik počítačů, kolik výrobci plánovaly.

IHS iSuppli k ilustraci situace na trhu používá tzv. globální index zásob DRAM, podle nějž měli výrobci DRAM ve třetím čtvrtletí 2011 zásoby na 12,8 týdne, což je o 31 % více než ve druhém čtvrtletí, kdy to bylo 9,8 týdne. Pro srovnání, v prvním čtvrtletí 2010, které bylo také označované za období nízké poptávky po pamětech DRAM, činila tato zásoba 6,1 týdne a dlouhodobý průměr pak je 9,2 týdne.

Nárůst skladových zásob výrobců pamětí. Zdroj: IHS iSuppli, leden 2012

Nárůst skladových zásob výrobců pamětí. Zdroj: IHS iSuppli, leden 2012

To se samozřejmě projevuje i v cenách pamětí na trhu a také na obratech výrobců, které klesly ve čtvrtém kvartálu 2011 o více než 6 miliard dolarů, což je mezičtvrtletně pokles o 11 %. Pro ilustraci – aktuální cena 4GB paměťového modulu DDR3 1333 MHz značky Kingston se v e-shopu CzechComputer pohybuje kolem 450 Kč bez DPH a za poslední dva roky tato cena spadla na zhruba jednu sedmnáctinu oproti konci roku 2009 – viz graf. U 4GB modulu DDR2 667 MHz je cena aktuálně kolem 1000 Kč bez DPH, zde však již dochází z důvodu útlumu výroby pamětí tohoto typu k určité dlouhodobé stagnaci cen.

Pokles ceny paměťového modulu DDR3 Kingston 4 GB 1333 MHz v posledních letech. Zdroj: CZC.cz

Pokles ceny paměťového modulu DDR3 Kingston 4 GB 1333 MHz v posledních letech. Zdroj: CZC.cz

Celý trh s pamětmi je tak v situaci, kdy špatné prodeje velkým hráčům zamezují nové investice do úspornějších výrobních procesů a technologií, které by zlepšily jejich profitabilitu. Nové výrobní postupy sice nabízejí výrobcům lepší marže, ale jejich zavádění je obvykle velmi drahé.

Trh s pamětmi zažil podobnou situaci v roce 2008, kdy došlo k přezásobení z důvodu celosvětové recese a dá se očekávat, že DRAM index bude ještě několik čtvrtletí ukazovat rostoucí přebytek zásob a další zhoršování situace. Paměti DDR2 a DDR3 tak pravděpodobně v následujících měsících ještě dále zlevní. Leimbach tvrdí, že situaci by zlepšilo hlavně zotavování globální ekonomiky, které je ale zatím v nedohledu. Pro výrobce pamětí jsou tak vyhlídky na rok 2012 poměrně neradostné a je možné, že letos budeme svědky různých spojení, odprodejů divizí vyrábějící paměti či zavírání výrobních linek.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz