Cloud computing: Vyhněte se závislosti na dodavateli

Jiří Novák | 14.01.2012 | Cloud, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Přesun k modelu cloud computingu může zhatit celou řadu snah a aktivit, které IT manažeři ve firmách v posledním desetiletí uskutečnili a které jsou spojené s využíváním otevřených standardů a nezávislostí řešení na konkrétním dodavateli.

Podle Eda Englishe, který pracuje jako ředitel marketingu pro novou generaci cloudových řešení ve společnosti Dell, otevírá cloudový model některým poskytovatelům a dodavatelům IT možnost, aby se vrátili ke svým specifickým proprietárním technologiím. To v důsledku může znamenat závislost podniku na těchto technologiích a omezení možnosti přechodu k jinému cloudovému poskytovateli.

English říká, že firmy a hlavně IT manažeři v uplynulých letech tvrdě pracovali na tom, aby zajistili větší flexibilitu a interoperabilitu v rámci svých datových center. Začali na úrovni desktopů, ale postupně se přesunuli k celé IT infrastruktuře a jednalo se o velký posun od proprietárních řešení k otevřeným standardům. Nicméně pokud se podle Eda Englishe podíváme na nabídku řešení pro privátní cloudy, řada z nich je nyní nastavena tak, aby vytvořila závislost zákazníka například na určitém dodavateli úložných systémů nebo síťových řešení, což je velký krok zpět. Pokud implementace cloudového řešení znamená i nutnost využívat specifické protokoly, standardy a nástroje konkrétního dodavatele, jedná se o jasný indikátor toho, že případná migrace na jiné řešení bude obtížná a také velmi drahá.

Firmy proto musí velmi dobře situaci zanalyzovat před tím, že se pro cloudové řešení rozhodnou a situace je komplikovaná i tím, že v současnosti se řada standardů ještě stále formuje a cloud computing dosud není natolik vyzrálý, aby mohl nabídnout řešení s naprostou nezávislostí zákazníka na dodavateli. Navíc poskytovatelé cloudových služeb v mnoha případech nijak nespěchají s tím, aby nabídli otevřené standardy a naopak se mohou úmyslně snažit svázat zákazníka s vlastním řešením.

Mýtus jasných úspor
English v této souvislosti poukazuje na to, že představa, že cloud computing je pro firmy něčím, co jim ušetří peníze, může být velkým mýtem a špatný výběr dodavatele může vést k úplně opačnému efektu. Navíc i v případě relativně dobrých kontraktů nebývá cenový rozdíl v klasických výpočetních službách nijak velký a k „úsporám“ je potřeba připočítat všechny náklady na migraci. Cloud computing je tak vhodné zvážit zejména v situacích, kdy je služba využívána s nepravidelným zatížením a je potřeba ji flexibilně škálovat ve velkém rozpětí. Podobně je to třeba jen s krátkodobým využitím služby, kdy by bylo příliš pracné a náročné připravovat pro jednorázové využití řešení v rámci vlastního datového centra. Pak se cloud computing může stát velmi dobrým řešením, které splní svůj účel za dobrou cenu. Příkladem může být třeba virtuální cloudový superpočítač od Amazonu, který si lze pronajmout podle potřeby a škálovat výkon podle aktuálních požadavků. Pokud by jste ale výkon superpočítače využívali opravdu dlouhodobě, vyplatí se zatím stále investovat do vlastního.

Pokud tedy zvažujete nákup cloudových služeb, zohledněte tyto faktory a nenechte se nalákat heslem, že cloud znamená úspory. Cloud může znamenat i problémy, nové nástrahy a v neposlední řadě i mnohem vyšší náklady, než se původně zdálo. Je potřeba si také velmi dobře ohlídat smlouvy s dodavateli, které nemusí být pro zákazníky vždy výhodné. Více o této problematice najdete v samostatném článku Gartner: Nejčastější chyby smluv na cloudové služby.

Zdroj: Techworld.com

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz