Cloud přinese revoluci do sítí mobilních operátorů

Aleš Poduška | 25.01.2012 | Cloud, Mobilita | Žádné komentáře

Mobilní operátoři se pod tlakem rostoucích datových přenosů již nějakou dobu dívají po možnostech, jak zefektivnit fungování a provoz svojí technické infrastruktury a sítí. Možné řešení chce nabídnou Intel, jehož cílem je prosadit nový design sítí označovaný jako Cloud-RAN (Cloud-Radio Access Network, někdy také zkráceně C-RAN), který umožní změnit bezdrátovou síť z vysoce specializované architektury v univerzální přenosovou a výpočetní platformu. Jde o skutečnou revoluci s obrovským potenciálem, otázka je jen v tom, jaké ovoce přinese v praxi.

Svoji příležitost Intel vidí u největšího mobilního operátora China Mobile, který má gigantickou síť složenou ze 700 000 GSM a 220 000 3G základnových stanic po celé zemi. Tyto základnové stanice jsou nejdražším elementem celé jeho bezdrátové sítě a s příchodem další vlny bezdrátové technologie (LTE, Long-term evolution) již China Mobile nechce znovu opakovat enormní investice do infrastruktury a instalace drahého hardwaru na každou základnovou stanici. Ideálem je vytvořit základnové věže, které budou obsahovat jen antény a vysílače a zbytek nákladné technologie přesunout do cloudu.

Efektivita základem

Cloud-Radio Access Network se podobá privátnímu cloudu, který by provozoval každý mobilní operátor v lokálním datovém centru a umožnil tak centralizovat enormní množství nyní roztroušených elementů sítě. To má snížit nejen pořizovací a provozní náklady, ale také umožnit škálování sítě. Jedním z problémů dosavadních mobilních sítí je přesouvání zátěže – z ranních a večerních hodin na předměstích do obchodních čtvrtí během pracovní doby a mimo tyto špičky je kapacita nevyužitá – Cloud-RAN umožní operátorům přidělování kapacity podle aktuální potřeby a tím, že se potřebné zdroje přesunou do cloudu, kde je bude možné snadno přerozdělovat. Mělo by tak dojít k snížení nákladů na provoz celé sítě, podle některých odhadů až o 40 %.

Intel není sám, kdo vidí v sítích Cloud-RAN příležitost. Svoje platformy na této technologii představily i společnosti Alcatel-Lucent a Nokia Siemens Network pod názvy jako lehké rádio či tekuté rádio. Také výrobci čipů, jako Texas Instruments a Freescale začínají připravovat specializovaný hardware pro budoucí cloudové implementace. Ale Intel jde se svým konceptem o krok dále a místo pouhého přesunu technologie z lokálních základnových stanic do cloudu chce využít svých procesorů Xeon k takovému zpracování signálu, jaký dnes poskytuje jen vysoce specializovaný hardware.

Jinými slovy, cílem je nahradit hromadu specializovaného a drahého hardwaru něčím, co se podobá typické serverové farmě, která může být vybudována za zlomek ceny.

Nová naděje v telekomunikacích?

Podle Intelu byl telekomunikační průmysl dosud svázán uzavřenými proprietárními platformami, protokoly a rozhraními. Adoptování otevřených standardů tak podle něj přinese inovaci a celkové zlevnění provozu, po kterém nyní operátoři (kterým zejména v západních zemích stále rychleji klesá obrat za hlasové služby) zoufale touží.

Nicméně zavedení hráči v této oblasti jsou přesvědčeni, že představa Intelu, že může zcela nahradit specializovaný hardware univerzálním, je mylná. Tom Flanagan, ředitel pro technickou strategii ve společnosti Texas Instruments, tvrdí, že je naivní myslet si, že lze snadno vysoce optimalizovanou technologii nahradit něčím univerzálním a nic přitom neztratit. Podle něj bude muset chybějící hardwarové funkce procesorů Xeon nahrazovat software, což ovšem bude mít vliv na efektivitu mobilních sítí, protože softwarové zpracování je vždy pomalejší, než když je nativně hardwarové.

Problémem jsou také nároky na datové přenosy v rámci Cloud-RAN architektury. Posílání surových nezpracovaných rádiových dat přes síť do cloudového datového centra může vyžadovat obrovské přenosové kapacity, které přesáhnou možnosti měděných či mikrovlnných spojů. Jediná možnost je tak napojit všechny základnové stanice na optická vlákna, což je ale další nemalá investice, zvlášť v tak velké zemi, jakou je Čína.

Odborníci se shodují, že architektura Cloud-RAN je na počátku svého vývoje a je možné, že bude mít zprvu určité nedostatky, které by se ale mohly jejím dozráváním odstranit. Nicméně lze ji považovat za možný budoucí vývoj telekomunikačních technologií, neboť stávající podoba infrastruktury mobilních operátorů se stává s nutností častých a velmi drahých technologických upgradů a klesajících výnosů již neudržitelná. Bude tedy záležet na tom, jaký úspěch sklidí Intel v Číně, protože pokud se jeho koncept osvědčí, může se pro něj stát vstupenkou do velmi perspektivního byznysu. Protože podobný přesun budou potřebovat uskutečnit dříve nebo později všichni mobilní operátoři po světě, kteří budou hledat takové zefektivnění svojí infrastruktury, kterého již tradičními způsoby nelze dosáhnout.

Autor pracuje jako odborník v oblasti telekomunikací.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz