Firefox 10 nabídne firmám zpomalený vývojový cyklus

Jiří Novák | 11.01.2012 | Software | Žádné komentáře

Mozilla pokročila s přípravou podnikové verze Firefoxu, která by měla být vydávána jen jednou ročně, zhruba po 10 měsících. Díky tomu budou vytvořeny dva distribuční kanály, jeden s běžnými verzemi Firefoxu a druhý, který bude distribuovat jen opravy pro podnikové verze prohlížeče.

Podle aktuálních informací by jako první podniková verze s označením ESR (Extended Support Release) měl být uvolněn Firefox 10. Ten je momentálně v kanálu beta ve fázi beta 3 a finální verze by měla přijít na konci ledna, stejně tak jako Thunderbird 10, kterého by se měl zpomalený vývojový cyklus také týkat. Následovat by pak měl Firefox 17 a Firefox 24 (viz obrázek níže, zachycující nový vývojový cyklus pro firemní verze prohlížeče).

Právě firmy nový rapidní cyklus vývoje Firefoxu tvrdě kritizovaly, protože jim přinášel řadu práce navíc, zejména s testováním a nasazením na firemní počítače. Například v podnicích s tisíci počítačů pak rychlé uvolňování nových verzí Firefoxu v rámci cyklu Rapid Release Process rozhodně nadšení nesklidilo.

Jak již bylo řečeno, aktualizace pro firemní Extended Support Release verzi Firefoxu budou vycházet s mnohem menší frekvencí než verze prohlížeče pro běžné uživatele. Podle současného aktualizačního modelu Firefoxu totiž Mozilla uvolňuje novou verzi každých šest týdnů. Paradoxem je, že nové „majoritní verze“ Firefoxu často přináší jen několik drobných vylepšení a bezpečnostních záplat, takže podle mnohých komentátorů přinášejí více škody a užitku.

Vývojový cyklus podnikové verze Firefoxu

Vývojový cyklus podnikové verze Firefoxu

„Návrh na vytvoření Firefoxu ve verzi ESR se nyní dostal z fáze úvah do fáze plánování,“ řekl Jay Sullivan, viceprezident pro produkty v Mozille. Společnost Mozilla by chtěla vydávat jen jednu ESR verzi Firefoxu ročně. Taková aktualizace by navíc obsahovala pouze bezpečnostní opravy a žádným způsobem by nezasahovala do podoby samotného prohlížeče či doplňků. Právě jejich kompatibilita s novými verzemi Firefoxu se stala dalším kamenem úrazu.

Mozilla na projektu úzce spolupracuje s pracovní skupinou Enterprise User Working Group, jejímiž členy jsou i lidé z firemních IT oddělení. „Během několika měsíců jsme získali kvalitní zpětnou vazbu a pevně věříme tomu, že s ESR dosáhneme našeho cíle,“ dodává Jay Sullivan. Společnost hodlá zveřejnit více informací o ESR během následujících několika dní na webu Google Groups skupiny mozilla.dev.planning.

Analytici Mozillu za návrh na vytvoření zvláštní firemní verze prohlížeče vesměs chválí. Podle nich konečně reflektuje skutečnost, že velké firmy jsou méně flexibilní a na nové verze softwaru zkrátka reagují s menší rychlostí než běžný uživatel. S ESR je však spojené jedno riziko. Mozilla totiž nemá jak zajistit, že tuto verzi budou používat opravdu jen firemní uživatelé. ESR si tak bude moci stáhnout každý, komu vadí zrychlený aktualizační cyklus Firefoxu. Mozilla se také dostane do „pasti“ s poměrně velkou roztříštěností existujících verzí, což přidělá práci zejména vývojářům webů, protože budou muset počkat s nasazením některých funkcí, například spojených s HTML5, až do doby, kdy je bude podporovat i verze Firefoxu se zpomaleným vývojovým cyklem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz