Firmy děsí soukromé mobilní přístroje s Androidem

Markéta Pastuchová | 23.01.2012 | Aktuality, Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

Počet soukromých mobilních zařízení zaměstnanců ve firemních sítích roste navzdory prohlubující se nedostatkům v jejich zabezpečení. Upozorňuje na to globální průzkum společnosti Check Point.

Z oslovených firem jich používání vlastních mobilních přístrojů zaměstnanců dovolují zhruba dvě třetiny. Nicméně zhruba stejný počet (71 %) jich v této souvislosti narazilo za poslední dva roky na nárůst bezpečnostních incidentů. Hlavní vrásky na čele firmám přidělává zejména platforma Android od Googlu, kterou jako zdroj největších obav jmenovalo 43 % zástupců dotázaných společností. Android je obecně považován za mnohem obtížněji spravovatelnou platformu, než je tomu u přístrojů Apple a BlackBerry.

Co se týká Applu, ani jeho smartphony a tablety ale nejsou vnímány jako bezpečné a riziko v nich vidí celkem 36 % firem. Zde bezpečnostním manažerům přidělává starosti možnost, že se data snadno dostanou mimo kontrolu firmy, například do služby iCloud. Polovina dotázaných pak uvedla, že považují za větší hrozbu pro byznys to, že jsou data o zákaznících uložena na mobilních přístrojích, než například potenciální útoky hackerů či infiltraci škodlivým softwarem.

V některých podnikových sítích pak nijak nespravované soukromé přístroje uživatelů převažují ty spravované firmou v poměru tři ku jedné, což nastoluje otázku, jak může firma vůbec zabezpečit takové množství přístrojů, které jí ani nepatří. Před nebezpečím pak varuje i ředitelka marketingu v Check Pointu Juliette Sultanová, podle níž by měla být situace hrozby ztráty citlivých podnikových dat pro firmy impulsem ke zvýšení komplexnosti zabezpečení a k prosazování zásad pro vzdálený přístup k podnikovým datům a aplikacím. Vzhledem k tomu, že v roce 2012 bude stávající trend pokračovat, je potřeba situaci řešit co nejdříve a ne až v případě, kdy k nějakému incidentu s dalekosáhlými následky skutečně dojde.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ devět = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz