Forrester: Apple dobývá firmy po celém světě

Markéta Pastuchová | 29.01.2012 | Analýzy, Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Agentura Forrester Research vydala svůj nový report, zaměřený na používání přístrojů a počítačů značky Apple ve firmách. Z výsledků průzkumu, který proběhl mezi 10 000 respondenty v 17 různých zemích, vyplynulo, že jeden nebo dokonce i více přístrojů Applu aktuálně používá už každý pátý „nemanuálně pracující“ zaměstnanec, tzv. info worker. Nejčastěji jsou používány smartphony iPhone, na druhém místě tablety iPad a na třetí příčce pak počítače Mac, viz infografika.

Podle Franka Gilletta, analytika společnosti Forrester Research, sice na pracovních stanicích ve firmách stále kraluje Microsoft a operační systém Windows, ale Apple se těší zájmu zejména u zaměstnanců z oblasti managementu a u mladších pracovníků, mezi nimiž je penetrace přístrojů Applu oproti běžným zaměstnancům zhruba trojnásobná. Jak je vidět z infografiky, mnohem více přístroje Applu také používají lidé s vysokým příjmy.

Rostoucí nárůst podílu Applu spojený s chybějící silnou přítomností Microsoftu v oblasti mobilních zařízení je podle Gilletta signálem toho, že doba dominance Windows ve světě IT je u konce.

Využívání přístrojů Apple ve firemním prostředí. Zdroj: Forrester, leden 2012

Využívání přístrojů Apple ve firemním prostředí. Zdroj: Forrester, leden 2012

Cesta do korporátního prostředí
Samotný Apple se pak chlubí tím, že jeho smartphony iPhone a tablety iPad používají téměř všechny firmy ze žebříčku Fortune 500. iPady se prosazují i ve vzdělávacích institucích a podle odhadů se k těchto účelům v současnosti používá po světě už asi 1,5 milionů tabletů Applu. Forrester také potvrzuje zájem firem o nákupy počítačů Mac, které zatím v korporátním prostředí patří mezi méně využívané a v Česku si drží silnou pozici zejména v DTP a grafických studiích.

I v tuzemských podmínkách se ale objevují noví specializovaní distributoři přístrojů Apple pro firmy, kteří navíc slibují i přidanou hodnotu v podobě integrace se stávajícími podnikovými systémy.

Forrester také poukazuje na skutečnost, že počítače Mac si začínají pořizovat hlavně tzv. startupy (tj. začínající firmy v nejrůznějších inkubátorech), kde neexistuje „tradice Windows“ jako je tomu ve firmách působících na trhu řadu let. Zajímavým efektem je pak to, že počítače Mac si do větších firem často vybojují cestu „shora“, od nejvyššího vedení. Protože pokud chce ředitel nebo jiný zástupce top managementu používat Mac a tento typ počítačů nebyl dosud ve firmě podporován, dostane IT oddělení za úkol podporu bez kompromisů zařídit. Ale jakmile k tomu dojde, otevře se tím cesta, aby počítače Mac mohli používat i další běžní zaměstnanci.

Podle Forresteru zástupci firem v důsledku tohoto trendu počítají s tím, že v letošním roce se zvýší počet počítačů s Mac OS X v korporátním prostředí zhruba o polovinu.

Nároky na IT oddělení
Tato situace samozřejmě klade tlak na ředitele IT, technické ředitele i běžné pracovníky IT oddělení v zavedených firmách, kteří se musí rychle přizpůsobovat nové situaci, zavádět nové technologie a učit se pochopit všechny aspekty nových přístrojů, které dosud nebylo potřeba v homogenním IT prostředí s platformou Microsoftu řešit. Samotnou kapitolou jsou pak soukromá mobilní zařízení zaměstnanců, která se během několika málo let stala výrazným fenoménem podepírajícím úvahy o přechodu do post-PC éry.

Řada IT manažerů se stále snaží soukromé přístroje zaměstnanců používané k práci přímo ve firmě nebo z domova zatím ignorovat, ale dříve nebo později budou muset udělat krok, kterým je začlení do širší firemní IT infrastruktury oficiálně. Několik tipů, jaké možné scénáře lze v tomto případě zvažovat, najdete v článku BYOD: Zabezpečte mobilní přístroje zaměstnanců.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz