Gartner: Růst a efektivita prioritami firem roku 2012

Albert Ryba | 21.01.2012 | Analýzy, Cloud, Hardware, Mobilita, Software | Žádné komentáře

Technologie hrají ve firmách stále důležitější roli v růstu, inovacích a ve výkonnosti. Současné pojetí firemních technologií pak stále častěji zahrnuje nové kombinace tradičních IT systémů a různých typů neortodoxních uživatelských zařízení a s tím souvisejících služeb.

Globální průzkum „2012 CIO Agenda“ nezávislé analytické agentury Gartner mezi vedoucími a řediteli IT oddělení se stejně jako každý rok zaměřil na jejich priority a na výzvy, které letos očekávají.

Celkem 61 % organizací, které se průzkumu Gartneru zúčastnily, potvrdilo, že se zaměří v následujících třech letech na zlepšení mobility. I přes ekonomickou nejistotu pak ředitelé IT označují růst za svojí hlavní prioritu a chtějí věnovat zvláštní pozornost získávání a udržování zákazníků a vytváření nových produktů a služeb.

„Role technologií v organizacích roste. To se ale nutně nemusí týkat IT jako celku,“ říká viceprezident Gartneru Mark McDonald. „Ředitelé IT, kteří chápou IT jako sílu pro automatizaci operací, integraci a řízení, začínají ztrácet půdu pod nohama na úkor těch IT manažerů, kteří chápou technologii jako zesilovač byznysu a zdroj inovací. Efektivní lídři využívají technologii (včetně IT) k zesílení zákaznické zkušenosti a k eliminaci zbytečných nákladů. Jinými slovy, využívají technologii k přímému posílení jejich firmy.“

„Tváří v tvář ekonomické nejistotě i škrtům vlád budou v letošním roce obchodní strategie kombinací snah o růst spojených s provozní efektivitou. Průzkum jasně ukazuje, že klíčovým faktorem těchto dvou částí obchodní strategie jsou zákazníci a jejich zkušenost,“ dodává McDonald. „Současné ekonomické podmínky mohou pokoušet ředitele IT, aby opět přepnuli IT do režimu snižování výdajů, ale management firem bude očekávat že technologie, včetně IT, budou schopné vypořádat se s výzvami a zlepší firemní strategie a operace.“

Ředitelé IT také budou stále častěji pozorovat kombinaci nejrůznějších typů analýz či řešení business intelligence, mobilty, cloudu a sociálních nástrojů spíše než jejich samostatné nasazení, aby tato řešení dokázala uspokojit priority byznysu. Změna zákaznické zkušenosti vyžaduje změnu způsobu, jak společnost interaguje navenek spíše než změnu toho, jak funguje interně.

Podle dotázaných ředitelů IT budou nejdůležitějšími pro rok 2012 právě nejrůznější analytické a business intelligence nástroje, zkombinované s dalšími technologiemi. Například analýzy v kombinaci s dodavatelským řetězcem pro procesní management, analýzy plus mobilita pro prodej a operace v terénu, analýzy a sociální nástroje pro získání nových zákazníků atd.

Následující přehled pak shrnuje hlavních 10 priorit v oblasti byznysu a technologií v roce 2012:

Top 10 priorit byznysu:
1. Zajištění dalšího růstu firmy
2. Získání a udržení si nových zákazníků
3. Redukce výdajů firmy
4. Inovace (vytváření nových produktů a služeb)
5. Zajištění operačních výsledků
6. Zlepšení celkové efektivitu
7. Zvýšení produktivity
8. Získání a udržení si zaměstnanců
9. Zlepšení efektivity marketingu a prodeje
10. Expanze na nové trhy

Top 10 technologických priorit:
1. Analýzy a business intelligence
2. Mobilní technologie
3. Cloud computing (SaaS, IaaS, PaaS)
4. Technologie pro spolupráci
5. Virtualizace
6. Modernizace starších systémů
7. Správa IT
8. CRM
9. ERP aplikace
10. Bezpečnost

Rozpočty ředitelů IT v letošním roce pak zůstanou podle průzkumu Gartneru na stejné úrovni jako v loňském roce s průměrným globálním nárůstem o 0,5 %. Nicméně rozdíly mezi různými regiony jsou značné a zatímco v USA očekávají vedoucí IT snížení rozpočtu v průměru o 0,6 % a v Evropě o 0,7 %, například v zemích Latinské Ameriky je to nárůst o 12,7 % a v Asii pak o 3,4 %.

Výsledky vychází z rozsáhlého průzkumu agentury Gartner mezi IT řediteli, informačními manažery a CIOs během čtvrtého čtvrtletí roku 2011, kterého se zúčastnilo 2 335 ředitelů IT ze 37 oborů a 45 zemí.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz