Holografie budoucností videokonferenčních řešení

PCR / Albert Ryba | 12.01.2012 | Hardware, Ostatní | Žádné komentáře

Holografie je považována za možnou budoucnost videokonferenčních řešení či systémů pro spolupráci na dálku ve firmách. Není proto divu, že velcí hráči na trhu se snaží o pokrok v této oblasti, i když výsledky byly dosud zatím spíše rozpačité. To se ale rychle mění.

S technologiemi založenými na holografii, které by měly umožnit 3D projekci a téměř reálně působící virtuální schůzky, během několika dalších let chtějí přijít takoví výrobci, jako třeba HP, IBM či Microsoft. Například podle zástupců IBM má holografie velkou budoucnost zejména na mobilních telefonech, kde by holografická projekce měla kompenzovat možnosti malých displejů. Výsledkem by měla být schopnost zobrazení osoby podobným způsobem, jako se to objevilo před lety třeba v legendárních Star Wars. K dispozici by měla být podle zástupců IBM i možnost vytvoření obrazu (hologramu) v životní velikosti mobilem.

Právě Microsoft, který v této oblasti nepatřil mezi nejaktivnější hráče, pak v uplynulých měsících odhalil několik zajímavých a slibně vypadajících projektů na bázi holografie.

V listopadu 2011 vědci z laboratoří Microsoft Research představili koncept a prototyp 3D holografického displeje s názvem HoloDesk. Zařízení umožňuje zobrazení virtuálních trojrozměrných objektů v prostoru a dokonce i interakci s nimi pomocí dotyků rukou, jak je vidět na videu. Virtuální předměty je tak možné uchopit, přemístit v prostoru a nebo s nimi dokonce házet. Systém zároveň rozezná a do scény začlení i skutečné předměty a nebo také umožní s jejich pomocí virtuálními objekty hýbat.

HoloDesk využívá pro určení polohy rukou uživatele stejnou technologii, jako v zařízení Kinect, která je pak pro další zpřesnění pohybů doplněna o webovou kameru. Uživatel se do promítacího prostoru dívá skrze průhledný displej. HoloDesk by kromě zmíněných telekonferencí mohl najít uplatnění například ve vývoji nových produktů a nebo v zábavním průmyslu. Možnost pracovat na dálku s 3D scénou pak má také otevřít další rozvoj ve spolupráci na dálku.

Druhou novinkou Microsoftu v oblasti holografie, která má odstranit nutnost využívat speciální průhledový displej, je projekt Vermeer. Zde je princip holografického zobrazení založen na optické iluzi, označované jako mirascope. Výsledkem je 360stupňový hologram vznášející se v prostoru a pro zobrazení se používají dvě parabolická zrcadla vložena do jednoho výřezu. Právě odraz světla uvnitř tohoto výřezu způsobuje iluzi vznášení se objetu. Vědci pak mirascope doplnili ještě světelným projektorem a difuzorem. Výsledek ovšem není tak dokonalý, jako v prvním případě, vice viz druhé video.

Technologie umožňuje renderovat až 300 snímků za sekundu, což umožňuje emulovat až 192 různých pohledů současně při 15 fps. I v tomto případě je možné virtuální objekty ovládat. Infračervený reflektor pozoruje projekci kamer v mirascope a je schopný sledovat obraz ruky, jak ovlivňuje výsledný virtuální objekt. Na základě toho pomocí speciálního algoritmu vyhodnotí, jak by měl hologram reagovat.

Zdroj: ITNews.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz