iOS 5.1 – přehled novinek, které Apple připravil

Albert Ryba | 14.01.2012 | Mobilita, Software | 2 komentáře

I když Apple uvolnil první verzi chystaného operačního systému iOS 5.1 pro vývojáře již 28. listopadu loňského roku, zatím ještě není známo datum, kdy by se tato aktualizace mohla objevit pro uživatele přístrojů iPhone, iPad a iPod touch i ve finální podobě. Obecně se totiž předpokládalo její vydání už do konce minulého roku, ale místo toho je zatím k dispozici jen třetí beta. Nicméně vývoj už zdá se finišuje a z uvolněných zkušebních verzí je již dostatečně patrný přehled novinek, které by iOS 5.1 měl přinést, proto se na ně nyní blíže podívejme v celkovém shrnutí. Jedná se ovšem spíše o drobná vylepšení a žádné zásadní funkce pro použití v byznysu se tentokrát nekonají.

Zdržení v přípravě nového iOS 5.1 je obecně připisováno snaze Applu tento operační systém důkladně revidovat a pokusit se co nejvíce snížit jeho energetickou náročnost a zvýšit tím často kritizovanou slabou výdrž baterie, která se projevuje nejen u iPhone 4S, ale i u starších přístrojů aktualizovaných na iOS 5.

Asi nejvíce vzrušení přinesla zpráva, že v betě iOS 5.1 se nachází odkazy na čtyřjádrové procesory A6, které by se měly nacházet v budoucích generacích přístrojích Applu, tedy v iPadu 3 a pravděpodobně také v iPhonu 5, jež mají být představeny v letošním roce. Původně se předpokládalo, že by procesory A6 měla vyrábět 28nm výrobním procesem společnost TMSC, ale nakonec se Apple dohodl na výrobě s jihokorejským Samsungem. I když žádné detaily nejsou k dispozici, je vysoce pravděpodobné, že procesor A6 bude postaven stále na architektuře Cortex-A9, která byla použita i u procesoru Apple A5 a vsadila na ní třeba i nVidia se svými čtyřjádrovými čipy Tegra 3. Naopak samotný Samsung již ohlásil 32nm čipy Exynos 5250 postavené na nové architektuře Cortex-A15 (jež údajně přináší 40% nárůst výkonu při stejné frekvenci), které by se měly letos objevit v chystané generaci tabletů Galaxy Tab a možná i ve smartphonech Galaxy. I když jsou čipy Exynos 5250 jen dvoujádrové, při taktu 2 GHz údajně s přehledem porazí i všechna čtyřjádra na architektuře Cortex-A9. Apple ovšem architekturu Cortex-A15 pravděpodobně nasadí až v čipech A7 v příštím roce.

Rozšíření funkcí se dočká také virtuální asistentka Siri (kterou ovšem v našich končinách využijí nejspíše jen ti, kdo mají velmi dobrou anglickou výslovnost), která v iOS 5.1 dokáže interagovat s aplikacemi, vypínat a zapínat Wi-Fi a Bluetooth, dělat fotografie či natáčet video. Spekuluje se také o tom, že by Siri měla nově umožnit i diktování textu, ale i pokud ano, opět je to pro české uživatele spíše zajímavostí než běžně využitelnou funkcí.

V třetí beta verzi iOS 5.1 Apple přidal I možnost vypnutí 3G připojení u iPhone 4S, u nějž tato funkce známá ze starších modelů chyběla a byla možnost pouze vypnout kompletně datové přenosy. To má umožnit uživatelům prodloužit výdrž v případě, že jim stačí připojení přes technologii EDGE, při níž dochází k menšímu odběru energie.

Mezi další novinky patří redesignovaná klávesnice v aplikaci pro psaní e-mailu, která má usnadnit lepší interakci a při zadávání adres příjemce je také přístupnější často používaný symbol @, což má umožnit jejich rychlejší zadávání (viz obrázek). Mezi další novinky patří třeba možnost synchronizace a streamování hudby z iTunes přes 3G připojení. Přibyla také možnost mazání jednotlivých fotek z Photo Streamu, což je služba, která je součástí iCloudu a umožňuje automatický upload fotografií vytvořených všemi přístroji s iOS od jednoho uživatele. Nemožnost mazání konkrétních fotografií byla kritizována uživateli od samého uvedení této služby. K dispozici by mělo být spolu s iOS 5.1 také několik nových pozadí pracovní plochy (tzv. wallpaperů).

Upravená virtuální klávesnice v iOS 5.1 pro lepší zadávání e-mailových adres.

Upravená virtuální klávesnice v iOS 5.1 pro lepší zadávání e-mailových adres.

Co se týká přístrojů, na které bude možné iOS 5.1 nainstalovat, potěšeni budou i majitelé starších modelů, neboť nároky zůstaly stejné jako u iOS 5 a aktualizace tedy poběží na iPhone 3GS, iPhone 4 /4S, iPadu 1 a 2 a také na iPodu touch třetí a čtvrté generace.

2 komentáře u článku “iOS 5.1 – přehled novinek, které Apple připravil”

  1. Komik napsal:

    Nechápu co Applu tak dlouho trvá, když zjevně těch novinek zas tolik není. A co iOS 5.0.2, ten už je tedy definitivně odpískaný?

  2. Prochy napsal:

    Největší radost by mě hoši udělali, kdy odblokovali nemožnost použití connection kitu v Iphonu a Ipodu Touch. Technický důvod to určitě není (bylo to odblokované prý nějaký čas v nějaké betě IOSu).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz