LED žárovky – nečekaný zdroj úspor v datovém centru

Albert Ryba | 10.01.2012 | Hardware, Ostatní | 1 komentář

I když spotřeba osvětlení tvoří obvykle 3 až 5 % celkových energetických nároků v datových centrech, může mít podle článku Lighting as the Unsung Hero in Data Center Energy Efficiency publikovaném na webu Datacenter Journal výběr úspornějších zdrojů světla výraznější vliv na jejich celkovou efektivitu než řada jiných úsporných opatření.

Podle zmíněného článku lze přechodem na energeticky efektivní osvětlení integrované se systémy pro řízení spotřeby a s inteligentními systémy správu budov docílit zlepšení hodnoty PUE (Power Usage Effectiveness) až o 25 %. I když řada firem tento potenciál zcela přehlíží, úspory mohou být tak velké, že podle expertů je přechod na úspornější osvětlení jedním z důležitých kroků v zelenání datacenter.

Pro dosažení tohoto výsledku je potřeba využít samozřejmě LED žárovky (někdy označované anglickým termínem solid state lightning). Ty se vyznačují řadou příznivých vlastností, jako je spotřeba v jednotkách wattu a dlouhá životnost až 50 000 hodin (to je víc než čtyřnásobek oproti zářivkám a třeba klasických žárovek se udává životnost jen kolem 1000 hodin) a nevadí jim ani časté zapínání či ztlumování. Díky tomu se pak sníží i náklady na údržbu a nutnost časté výměny.

Co je pro datové centrum důležité je také velmi nízká produkce tepla u LED žárovek, což omezuje náklady na chlazení prostor sálů. Podle odborníků každé 3 watty úspor v osvětlení znamenají navíc 1 watt úspory za chlazení.

Maximalizace úspor je pak spojená se zmíněnou inteligentní infrastrukturou, kdy jsou získávána data ze sítě senzorů a ta jsou algoritmicky vyhodnocována v centrálním systému. K němu jsou pak připojeny jednotlivé rozvody pro LED osvětlení a systém podle potřeby a intenzity venkovního světla sám stanovuje úroveň osvětlení v jednotlivých částech budovy.

Tento posun lze charakterizovat frází „od zeleného k chytrému“, kdy je osvětlení využíváno jen tam, kde je ho potřeba a také v požadované intenzitě.

Konkrétní případy
Například v datovém centrum Facebooku v Oregonu o rozloze 300 000 čtverečních stop se spolu s instalací dalších metod pro úsporu energie takto podařilo dosáhnout snížení nákladů na energii o 24 % a energetická efektivita datacentra stoupla o 38 %. I přes vyšší počáteční investice se tak tyto peníze rychle vrátí a přinesou již trvalé úspory.

Úspory se ovšem nemusí týkat jen datových center, ale LED žárovky lze využít prakticky kdekoliv v komerčních i domácích prostorách. Například letecká společnost Air New Zeland snížila spotřebu energie vyžadovanou pro osvětlení ve svém technickém zázemí na polovinu. V rámci kontraktu se společností Schneider Electric došlo k výměně více než 2 100 tradičních zářivek za LED zářivky Ecofluro T8. Také kvalita osvětlení u LED osvětlení je podle expertů bližší dennímu světlu než je tomu u zářivek.

S využíváním LED žárovek počítá i americká agentura EPA, která v loňském roce aktualizovala svoje kritéria pro to, která svítidla mohou mít nárok na označení Energy Star. Od 1. října 2011 platí, že zdroje světla musí mít o 30 % vyšší účinnost než předtím a v roce 2013 pak má platit požadavek na nárůst účinnosti o dalších 10 %.

1 komentář u článku “LED žárovky – nečekaný zdroj úspor v datovém centru”

 1. Mr Taylor napsal:

  This is Shenzhen Magic Lighting Co.,Ltd. We’re a professional Led Indoor lighting manufacturer,we’re specialized in
  producing Led Bulb,Led Tube and Led Panel Light.CE and RoHS test can be compliant .

  The power source and LEDS are produced by ourself. So all the quality can be controled by ourself and the cost can be controled at the minimum. High quality and relly competitive price will be offered.

  For more information, pls refer http://www.magic-ssl.com.

  Any comments, pls don’t hesitate to contact me.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz