Linux a další open source v letošním roce zazáří

Jack Wallen / Albert Ryba | 03.01.2012 | Analýzy, Software | Žádné komentáře

Jack Wallen z webu TechRepublic každoročně předpovídá technologické trendy pro následující rok. V oblasti open source sice nevidí pro rok 2012 žádnou velkou revoluci, ale spíše další zlepšování stávajících řešení, což jim pomůže v posilování na trhu.

Ubuntu Unity konečně získá respekt

Rozhraní Unity u linuxové komunity dosud patřilo spíše mezi nepřijaté novinky. Zásadní změny rozhraní totiž velmi často naráží na odpor uživatelů a prosadit je nebývá nic snadného. Nicméně v roce 2012 by mělo dojít ke změně způsobené zejména tablety.

Hlavní důvod, proč se společnost Canonical rozhodla pro rozhraní Unity v Ubuntu, je jeho univerzálnost použití a možnost nasazení na tabletech, o kterých již v minulosti zástupci Canonical prohlašovali, že jsou pro ně cílem a zakladatel společnosti Mark Shuttleworth si je dobře vědom, že tablety budou v budoucnosti computingu hrát významnou roli. Canonical tak udělalo důležitý krok pro prosazení Linuxu na tabletech a nebylo by překvapením, kdyby se letos již začaly takové přístroje objevovat na trhu.

Linux Mint nabírá na síle

Linuxová distribuce Mint bude i v příštím roce pokračovat v posilování pozice jedničky mezi desktopovými distribucemi. Jeho popularita způsobí, že se ve velkém usadí v srdcích uživatelů, médií i firem a bude jedním z favoritů pro ty, kdo se budou rozhodovat pro to, jakou distribuci Linuxu pro svoje PC zvolit. Díky rozhraní GNOME 3 a velmi solidnímu zázemí má dobrou šanci uspět tam, kde jiné distribuce selhaly.

Posilování v podnikovém sektoru

Jack Wallen je také přesvědčený, že se brzy objeví nová podniková linuxová platforma, která využije rostoucího zájmu korporátní sféry o open source. Zatím jediným reálným hráčem na tomto poli je Red Hat se svým RHEL (SuSE Linux Enterprise Desktop totiž příliš úspěch neslaví) a tato situace si přímo říká o to, aby přišli i další hráči, kteří se pokusí prorazit na poli podnikových řešení. Nebylo by překvapením, kdyby firmy začaly používat servery na platformě Ubuntu Server s vylepšeným zabezpečením a přidaným grafickým rozhraním.

GnuCash v serverové verzi

Pokud neznáte GnuCash, jedná se o multiplatformní open source klientskou aplikaci pro účetnictví. Ta si získala poměrně velkou popularitu a její vývojáři vědí, že je nyní potřeba udělat krok dále. Je proto pravděpodobné, že letos vznikne verze pracující na modelu server-klient, možná sice jen v alfa verzi, ale i tak půjde o velký posun, který otevře pro GnuCash další možnosti nasazení.

SLED zmizí z centra zájmu

Jak již bylo naznačeno, SuSE Linux Enterprise Desktop (SLED) na trhu příliš neuspěl a letos pravděpodobně definitivně odejde do zapomnění. Novell, který za touto distribucí stojí, udělal řadu chyb, které mohou být poučením pro další hráče v podnikové sféře. Nemusíme mít ovšem obavu, že by SuSE úplně zmizel, ale bude dále jistě pokračovat v komunitní verzi OpenSuSE.

Konce nekonečných žalob a soudních sporů

Jack Wallen také tvrdí, že letos definitivně skončí dlouholeté spory týkající se open source technologií, které v posledních pěti letech plnily média a způsobovaly zmatek. Hony na čarodějnice jsou podle něj pryč a open source komunita bude moci opět svobodně dýchat.

Silné prodeje serverů podpoří Linux

Rok 2012 má pokračovat v trendu druhého čtvrtletí roku 2011, které znamenalo výrazný nárůst prodejů serverů. V tomto období také linuxové servery výrazně zastínily ty s OS Windows. Rok 2012 má podle Wallena tento fenomén zopakovat s tím, že už nebude omezen jen na jediné čtvrtletí. Podle něj minimálně polovinu roku budou prodeje linuxových serverů převažovat nad těmi s Windows.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz