Microsoft s Windows Phone 7 na trhu totálně propadl

Albert Ryba | 04.01.2012 | Analýzy, Mobilita | 4 komentáře

Společnost Net Application vydala aktuální přehled s jakými tržními podíly skončily jednotlivé mobilní platformy rok 2011. Tento přehled, vycházející z monitorování webů partnerů společnosti Net Application, zahrnuje tablety a smartphony a není překvapením, že mu vévodí iOS s více než polovičním podílem (52,10 %). Naopak fatální neúspěch zažil Microsoft se svojí novou platformou Windows Phone, kdy se mu za celý rok podle měření Net Applications podařilo získat globální tržní podíl pouhých 0,27 %. Ta je přitom na trhu již více než rok a v Evropě byly smartphony s Windows Phone 7 uvedeny již 21. října 2010.

Pro Microsoft tak jde o ještě horší výsledek, než předpokládali někteří z analytiků a někteří proto doporučují s nákupem přístrojů s Windows Phone do firem raději vyčkat a sledovat, jak se bude situace nadále vyvíjet. Přes počáteční prognózy renomovaných analytických agentur, jako je Gartner, IDC či Pyramid Research, které počítaly s tím, že Windows Phone na mobilním trhu bude v následujících letech soupeřit o první příčky s Androidem od Googlu a iOS od Applu, se tento scénář zatím zjevně nenaplňuje.

Zákulisí neúspěchu
V každém případě jakákoliv další cesta Microsoftu do pozice konkurenceschopného hráče v mobilní sféře bude trnitá, protože jak je vidět, nepodařilo se mu ani přes nemalé investice do propagace Windows Phone přilákat větší masu uživatelů a to ani s uvedením nových smartphonů od společnosti Nokia (a ta mimochodem nemá ani žádný záložní plán v případě selhání strategie s Windows Phone, jak přiznal její šéf Stephen Elop, a vsadila na tuto platformu úplně vše). Neúspěch na trhu již v průběhu loňského roku naznačovaly některé ne příliš příznivé komentáře, například zástupci LG si stěžovali na špatné prodeje přístrojů s Windows Phone, Microsoft trvale odmítal sdělit počty prodaných licencí (na veřejnost se ale dostala poměrně pikantní informace, že víc vydělá Microsoft na licenčních poplatcích z Androidu, který údajně využívá některé jeho patenty, než na vlastní platformě Windows Phone) a nedávno i bývalý generální manažer pro Windows Phone Charlie Kindel zveřejnil svoje domněnky, proč Windows Phone na trhu nemají úspěch. I když mají podle něj Windows Phone údajně některé technické vlastnosti lepší než Android, nepodařilo se prý Microsoftu získat dostatečnou podporu ze strany výrobců, operátorů ani prodejců, což nahrává tomu, že ti raději preferují a propagují konkurenční platformy. Také uživatelé byli podle Kindela nedostatečně informovaní a příliš nevědí, co smartphony s Windows Phone 7 umí.

Pověst Windows Phone současně zkazila i neúspěšná aktualizace přístrojů Samsung během loňského února, která jich většinu vyřadila z provozu a problémem je také nekompatibilita s předchozí platformou Windows Mobile. Pro Windows Phone sice v současnosti existuje více než 50 000 aplikací, ale to je stále zlomek oproti konkurenčním platformám iOS a Android. Podnikoví uživatelé jsou pak nespokojeni s tím, že chybí některé základní funkce, jako podpora VPN, která se neobjevila ani v aktualizaci Mango (starší Windows Mobile VPN paradoxně podporovaly). Navíc Microsoft ani nepřišel ve Windows Phone s žádnou výraznou inovací a spíše jen „dohnal“ konkurenční platformy.

Současně Microsoft odmítá i sdělit bližší plány na to, jaké novinky chystá do dalších aktualizací Windows Phone Tango a Apollo, což opět vzbuzuje nejistotu. Spekuluje se jen o tom, že Tango bude spíše minoritní update s drobnějšími vylepšeními (chystané je na druhé čtvrtletí) a výraznější novinky přijdou až ke konci roku 2012 s verzí kódově označovanou jako Apollo, o níž se také hovoří jako o Windows Phone 8. Více o ní najdete v článku Windows Phone 8: Co přinese nová aktualizace OS?

Rok 2011 byl tedy pro Microsoft v mobilní oblasti těžkým zklamáním a i poměrně nepříznivé prognózy analytiků ohledně Windows 8 naznačují, že si tento gigant již nechal ujet vlak a natolik si byl jistý svojí pozicí na trhu, že nedokázal včas identifikovat potřebu změny, kterou využili jeho konkurenti jako Apple a Google.

Pokud se ale vrátíme k číslům, která ilustrují, jak dopadl z hlediska podílu mobilních platforem rok 2011, po bezkonkurenčním prvenství iOS jsou na druhém místě s podílem 21,27 % mobilní přístroje s Javou (tj. ne klasické smartphony, ale spíše běžné telefony umožňující spouštění javových aplikací, které mají silnou uživatelskou základnu hlavně v rozvojových zemích). Na třetí příčce skončil Android s globálním podílem 16,29 %, na čtvrtém Symbian s podílem 5,76 % a za ním BlackBerry s 3,51 %. RIM, výrobce BlackBerry, letos také zažil těžký rok a podobně jako Microsoft byl pod tvrdým tlakem konkurence a ztrácel tak v minulosti získané pozice. Zbytek mobilních platforem má již zanedbatelné podíly a například dříve velmi populární platforma Microsoftu Windows Mobile má v současnosti již jen 0,17% podíl na trhu, což ukazuje, že za poslední rok vymizela doslova bleskovým tempem. Detaily statistik najdete na webu Net Marketshare společnosti Net Applications.

4 komentáře u článku “Microsoft s Windows Phone 7 na trhu totálně propadl”

 1. mr.mantak napsal:

  cekal nekdo snad neco jineho?

 2. P.S. napsal:

  Co to je za debilitní komentář?? Prostě – mlčeti zlato.

  • Petha napsal:

   Myslím, že mlčet není to pravé – možná se spíš smát tomu, jak si Microsoft hraje na kinga, ale přitom jsou to lůzři totální…

 3. Aleš Hübl napsal:

  Myslím, že komentovat tržní úspěch Windows Phone z doby před uvedením prvních Mango zařízení (WP 7.5) nemá moc smysl ;)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ šest = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz