Microsoft vs. VMware: Válka hypervizorů pokračuje

Jiří Novák | 18.01.2012 | Analýzy, Software | 1 komentář

Válka na poli hypervizorů se rozhořela nebývalým tempem s tím, jak se společnost VMware snaží zákazníky přesvědčit k využívání řešení vSphere a ne jen bezplatného odlehčeného hypervizoru ESXi. Microsoft pak slaví úspěch se svým hypervizorem Hyper-V, který si získává stále větší kredit. K tomu se přidávají i další hráči, jako třeba ambiciózní Citrix či Red Hat a například Tim Burke, viceprezident Red Hatu pro engineering, je přesvědčený, že konkurencí pro jejich řešení nejsou dodavatelé Unixu, ale primárně právě VMware.

Hypervizor je již nějakou dobu vnímán jako komodita, základním a běžným prvkem firemního IT pro virtualizaci serverů. Je to proto, že výrobci se snaží přesunout pozornost na vyšší úroveň, k nástrojům pro správu a orchestraci. Nicméně pokud vám přišlo, že zprávy z oblasti virtualizace v poslední době utichly zejména pod návalem informací o cloud computingu a softwaru jako službě a že situace na poli hypervizorů je prakticky již vyřešená, není nic dál od skutečnosti. Druhé kolo souboje v této oblasti právě začíná.

Microsoft tvrdě útočí na VMware

Podle průzkumu agentury Robert W. Baird očekává více než čtvrtina distributorů IT, že právě oblast hypervizorů letos zažije nejagresivnější cenový tlak v celé sféře IT. Podle jejího reportu letos přenese Microsoft válku doslova před dveře VMware s tím, jak se bude pokoušet nabízet hypervizor Hyper-V v rámci podnikových softwarových balíčků zahrnující další jeho produkty a pokusí se tak zopakovat strategii, se kterou uspěl třeba v případě SharePointu. Microsoft od samého začátku pozicoval Hyper-V jako výrazně levnější alternativu k řešením od VMware a právě díky němu je nyní virtualizace mnohem dostupnější a levnější než byla dříve.

Vzhledem k tomu, že Hyper-V Server od Microsoftu je jako samostatný produkt zdarma a je také dodáván spolu s operačními systémy Windows Server, už to samo způsobilo na trhu s virtualizačními řešeními revoluci. To, na čem Microsoft vydělává, jsou pak další řešení pro správu a orchestraci virtuálních strojů, jako System Center.

VMware podle analytiků navíc na tuto situaci nezareagoval optimálním způsobem, když během minulého léta spolu s uvolněním vSphere 5 změnil i licenční a cenový model, kdy místo snížení cen v řadě případů zdražil, což zákazníci tvrdě kritizovali. I když VMware pak couvl zpět a některé ze změn zrušil, podle Jaysona Nolanda, senior analytika agentury Robert W. Baird si tím u řady zákazníků pošramotil svoji pověst (s tím, že se chová podobně jako třeba Oracle) a i když nelze pozorovat, že by klesalo využití jeho řešení pro strategické a klíčové systémy ve firmách, podle Nolanda lze očekávat hlavní dopad v oblasti méně důležitých systémů, kde se pravděpodobně stále více zákazníků rozhodne ozkoušet řešení Microsoftu, které již také vyspělo a během letoška se nabídka ještě rozšíří.

Analytici si hodně slibují zejména od nové verze hypervizoru Hyper-V 3.0 (resp. Hyper-V V3) od Microsoftu, který by měl nabídnout možnost vytvoření plnohodnotného virtualizovaného prostředí s minimálními kapitálovými výdaji na softwarové licence a bude tak atraktivní i pro malé firmy, jež si dosud kvalitní virtualizační řešení nemohly dovolit.

Snaha osvobodit se od poplatků VMware

Také distributoři s přidanou hodnotou potvrzují, že stále více firem experimentuje s hypervizorem Hyper-V od Microsoftu a řada podniků se chce přechodem na Hyper-V zbavit obnovy licenčních poplatků VMware a nasadit tak levnější řešení od Microsoftu například ve svých pobočkách nebo divizích, i když na kompletní migraci nemají ještě obvykle dost odvahy.

Bernd Harzog, vedoucí analytik ve společnosti The Virtualization Practice říká, že se stále častěji setkává se situací, kdy firmy provozuje jak hypervizor od VMware, tak i od Microsoftu a touto situací si podniky chtějí na VMware mimo jiné vynutit i určitou vstřícnost v oblasti cen a podpory. I když Microsoft není lídrem trhu virtualizace, podařilo se mu během několika krátkých let tento trh úspěšně narušit a proniknout se svými produkty k širokému spektru zákazníků (první verze Hyper-V byla uvedena teprve v červenci 2008 a v reakci na tuto skutečnost začal VMware obratem nabízet odlehčený ESXi zdarma). Podle Harzoga Microsoftu v poslední době pomohl právě nelogický krok ze strany VMware se zvýšením cen vSphere v minulém létě, což zákazníky přimělo začít přemýšlet o životaschopné alternativě, v níž vidí buď Microsoft nebo také Citrix.

Podle Harzoga nyní Microsoft ujídá z podílu VMware tak, jako se mu to povedlo třeba v případě Oraclu se svým SQL Serverem. Protože i když je Oracle hráčem číslo jedna v databázích z hlediska obratu, podle počtu prodaných databázových řešení je to právě Microsoft. „Je pravděpodobné, že i virtualizační trh se bude ubírat podobným směrem, zvlášť pokud bude VMware pokračovat ve svojí cenové politice, která je v řadě aspektů velmi podobná té u Oraclu,“ dodává Bernd Harzog.

1 komentář u článku “Microsoft vs. VMware: Válka hypervizorů pokračuje”

  1. Leoš Houser napsal:

    Po dvou letech mohu snadno dělat chytrého, ale VMware je stále leaderem a inovátorem, to se stále nezměnilo. A ve spolehlivosti mu spíše konkurují open source řešení postavené na KVM, než Hyper-V.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ dva = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz