Microsoft Windows 7 i Office pro iPad a zadarmo

Roman Kadlec / Jiří Novák | 16.01.2012 | Cloud, Mobilita, Software | Žádné komentáře

Tablety iPad od Applu se již pomalu staly oficiálními nástroji pro byznys, ale jedním z velkých nedostatků je zde chybějící oficiální verze kancelářského balíčku Office od Microsoftu (i když pro Mac OS existuje již řadu let). Apple sice nabízí pro iOS řešení iWork, které ale není právě levnou záležitostí a od Microsoftu je k dispozici zatím jen aplikace OneNote, i když se o možném uvedení kompletního balíčku spekuluje již delší dobu.

Samozřejmě v internetovém obchodě App Store od Applu existují různé více či méně zdařilé alternativy, které podporují nativní formáty Office (jako jsou třeba QuickOffice Pro, Documents To Go a podobně), ale výsledek je málokdy zcela dokonalý. Poměrně zajímavé možnosti v tomto směru přináší služba OnLive Desktop pro iPad od kalifornské firmy OnLive, která je navíc zcela zdarma. Čím se od existujících aplikací liší?

V rámci služby máte k dispozici plné verze standardního Wordu, Excelu a Powerpointu (tedy žádné klony aplikací od Microsoftu), aniž by jste k nim museli kupovat licence a dále i 2 GB prostoru pro data na cloudovém úložišti, kam se ukládají všechny dokumenty. K dispozici má být i podniková verze a OnLive plánuje zavést i službu s poplatek 9,99 dolarů měsíčně s prostorem 50 GB, prioritním přístupem k serverům a s dalšími bonusovými funkcemi a vlastnostmi. V dohledné době by pak OnLive Desktop měl být k dispozici i pro tablety s Androidem, smartphony iPhone, počítače Mac a dokonce i pro běžná PC.

OnLive Desktop ve skutečnosti funguje tak, že se z tabletu iPad připojíte ke vzdálenému serveru, kde běží pracovní plocha Windows 7 a v jejím rámci je možné provozovat na iPadu nejen zmíněný Microsoft Word, Excel a PowerPoint, ale i některé další aplikace z Windows, jako je Poznámkový blok, Kalkulačka nebo Malování.

Vzhledem k tomu, že jde o cloudovou službu, OnLive Desktop nic neinstaluje (s výjimkou klientské aplikace) a během využívání požaduje trvalé připojení k internetu s rychlostí minimálně 1 Mbit/s, aby byl provoz plynulý a bezproblémový a odpovídal běhu lokálního balíčku Office. V praxi se pak ukazuje, že ideální rychlost přenosu měla být spíše 1,5 až 2 Mbit/s. Lze tedy využít jak Wi-Fi, tak i běžné 3G připojení. To je velká výhoda oproti řadě jiných řešení pro vzdálené desktopy, kde bývá problémem velká latence, případně neplynulost přenosu a trhání. Oddělený běh od zbylých aplikací iPadu přináší také některé nevýhody, například nelze v této službě otevřít přílohu v e-mailu, který vám na iPad právě přišel.

Určitým omezením může být také skutečnost, že OnLive Desktop nepodporuje zabudovanou virtuální klávesnici iPadu, ale lze použít virtuální klávesnici zabudovanou do Windows 7, dále gest ve Windows a také rozpoznávání ručně psaného textu. Samozřejmě pro tvorbu delších dokumentů je pak vhodné využít externí klávesnici pro iPad.

Detailní informace o řešení najdete na webu desktop.onlive.com

Zdroj: ITNews.sk, onlive.com

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz