Microsoft Windows Server 8 – přehled hlavních novinek

Markéta Pastuchová | 20.01.2012 | Software | Žádné komentáře

I když hlavní pozornost se v případě chystaných operačních systémů Microsoftu logicky věnuje klientským Windows 8, poměrně zajímavé spektrum novinek by měl přinést i serverový OS zatím kódově označovaný jako Windows Server 8, komerční název pravděpodobně bude Windows Server 2012. Zejména správci IT ve firmách by pak měli být novými funkcemi příjemně potěšeni.

Windows Server 8 / 2012 má být největším posunem kupředu od uvolnění Windows 2000 Serveru. Tento operační systém se totiž stal jakýmsi přelomovým milníkem v serverových produktech Microsoftu a přinesl výrazný posun oproti linii Windows NT. A to nejen v oblasti funkcí (například uvedením adresářových služeb Active Directory), ale i v celkovém vzhledu a rozhraní.

Windows Server 8 budek kombinovat některé prvky z rozhraní Metro známého z preview desktopových Windows 8 (například nový „start panel“ s dlaždicemi) s tradičními okny v desingu Windows Serveru 2008 R2. Více viz video pod článkem. Přibylo i mnoho nových funkcí, které mají potenciál ve velkém měřítku ovlivnit každou z oblastí fungování serverového OS, včetně ukládání dat, síťového propojení, virtualizace, výkonu a správy. IT administrátoři by se proto s novinkami měli co nejdříve seznámit, aby věděli, s čím mohou nově počítat. Názvy některých nových funkcí ponecháváme v angličtině, pokud oficiální překlad není k dispozici.

Flexibilnější přechod mezi režimy instalace

Spolu s Windows Serverem 2008 dostali administrátoři možnost nainstalovat kompletní verzi operačního systému a nebo jen odlehčené jádro bez grafického rozhraní. Nicméně pokud administrátor potřeboval v budoucnu jiný režim (tj. například kompletní místo odlehčeného třeba kvůli aplikaci třetí strany, jež vyžadovala grafické rozhraní), musel udělat kompletní reinstalaci. Ale s Windows Server 8 to již není nutné. Lze přepínat režimy instalace tam a zase zpět bez nutnosti nové instalace.

Souborový systém ReFS

Microsoft chce nasazovat nově vyvinutý ReFS (Resilient File System) do všech budoucích verzí Windows a nahradit tak již stárnoucí NTFS. Windows Server 8 by měl být první, kde se objeví. ReFS má přinést vyšší stabilitu a měl by být vhodný pro všechny typy zařízení, od nejmenších přístrojů po datová centra. Při zápisu ReFS provádí automatickou kontrolu a korekci při chybě a omezuje nutnost pravidelných kontrol disku, které zbytečně zdržovaly. Navíc má být zpětně kompatibilní s NTFS, ze kterého vychází.

NIC Teaming

Jedná se o funkci velmi potřebou v datových centrech, přinášející možnost „týmové spolupráce“ více síťových adaptérů pro agregaci šířky přenosového pásma a zabránění selhání a výpadků. Dosud administrátoři museli spoléhat na produkty třetích stran, které zajišťovaly tuto funkcionalitu a ve Windows Serveru 8 Microsoft poprvé sám přichází s možností spojit do jednoho týmu teoreticky až 32 síťových karet bez ohledu na jejich typ.

Vylepšení živé migrace

Funkce VM Mobility hypervizoru Hyper-V ve Windows Serveru 8 umožňuje migraci virtuálních strojů mezi hostiteli v datovém centru či v separátních sítích bez požadavku na jakoukoliv sdílenou infrastrukturu či nutnost implementace clusteringu.

Active Directory Recycle Bin

Odpadkový koš Active Directory je novým doplňkem rozhraní centra pro správu adresářových služeb Active Directory (ty umožňují administrátorům nastavovat politiku, instalovat programy na mnoho počítačů nebo aplikovat kritické aktualizace v celé organizační struktuře). Administrátoři tak s jeho pomocí mohou prohlížet a obnovovat jakékoliv smazané objekty Active Directory. Ty mohou být obnoveny do původní lokace nebo dostat nové umístění. Tato funkce sice již byla k dispozici v rámci Windows Serveru 2008 R2 se skriptováním, ale nový odpadkový koš by měl administrátorům zrychlit jejich práci a zjednodušit život.

Intellisense PowerShell

Microsoft je zastáncem administrace systémů Windows pomocí PowerShellu, ale problémem může být skutečnost, že ne všichni správci s ním umí dostatečně dobře pracovat. Funkce Intellisense tak doplňuje v řádcích příslušnou syntaxi a pomáhá práci s PowerShellem i těm, kteří nemají se skriptováním takové zkušenosti a byli zvyklí pracovat spíše s grafickým uživatelským rozhraním.

Replikace doménových řadičů (DC Replication)

Windows Server 8 umožňuje pro rychlé nasazení doménových řadičů (Domain Controllers, zkráceně DC) jejich virtuální klonování. Můžete tak vytvořit repliky doménových řadičů jednoduchým klonováním už existujícího řadiče. Replikace DC může být dobrou volnou v případě obnovy po havárii, kdy tak umožní rychlejší návrat lesa domén do původního stavu.

Vylepšená aktualizace clusterů (Cluster Aware Updating)

Jedná se o další funkci, která vznikla na základě požadavků uživatelů. Zatímco dříve bylo potřeba při provádění aktualizací Windows clustery plánovaně odstavovat, nyní jsou aktualizace i pro clustery plně automatizované a bez zbytečných odstávek a prostojů.

Claim Definitions

Jde o funkci ve Windows Serveru 8 pro kontrolu přístupu a audit informací. Definice slouží k tomu, aby bylo možné identifikovat typy souborů, zda obsahují citlivé informace – například dokumenty obsahující slovo „tajný“ nebo zahrnující citlivá data. Administrátoři pak mohou nastavovat skupinové politiky a rozhodovat, zda budou nebo nebudou mít uživatelé v rámci určité skupiny přístup k těmto souborům.

Virtuální síťový přepínač Hyper-V

Hypervizor Hyper-V nově obsahuje virtuální přepínač (switch), který ovládá provoz mezi virtuálními stroji, externí sítí a hostujícími servery. Tento switch je navíc rozšiřitelný a pravděpodobně nabídne i další funkcionalitu, jako filtrování obsahu, monitoring provozu či kustomizovaná rozhraní pro správu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz