Red Hat útočí na poli virtualizace s RHEV 3.0

Albert Ryba | 23.01.2012 | Podniková infrastruktura, Software | Žádné komentáře

Nově uvolněná verze virtualizačního řešení RHEV 3.0 (Red Hat Enterprise Virtualization 3.0), které chce být alternativou k proprietárním řešením, je podle analytiků životaschopnou nabídkou na poli zavedených podnikových virtualizačních řešení. Red Hat podle svých slov nabízí firmám snížení nákladů, zvýšenou agilitu a také vymanění z uzavřených prostředí.

Virtualizační software RHEV 3.0 přináší zlepšení, která jej dělají vhodný i pro rozsáhlejší nasazení. Dále přichází s novou konzolí pro self-provisioning (self-provisioning je někdy také označován za samoobslužný cloud, který má umožnit koncovým uživatelům připravit a spustit aplikace v cloudovém prostředí bez přímé intervence ze strany poskytovatele služeb či IT oddělení ve firmě).

RHEV je založen na kombinaci jádra Red Hat Enterprise Linuxu a na open source hypervizoru KVM (Kernel-based Virtual Machine), s jehož vývojem výrazně pomáhají právě inženýři Red Hatu. Větší nasazení KVM se podařilo Red Hatu prosadit díky svému působení v Open Virtualization Allianci, což je nezávislá průmyslová skupina, která tvoří dokumentaci a vydává doporučení pro správné nasazení technologických řešení.

RHEV 3.0 od Red Hatu je podle analytiků výrazným posunem vpřed a dospěl již natolik, že může být považován za přímou konkurenci k virtualizačním řešením od VMware, Citrixu či Microsoftu. Zejména VMware se díky svojí cenové politice ocitá pod tlakem a firmy kvůli tomu stále častěji experimentují s levnějšími alternativami, kterou může být právě i nové řešení Red Hat Enterprise Virtualization 3.0.

Speciality a odlišnosti v RHEV

Red Hat uvedl první verzi RHEV na trh poměrně pozdě, až v roce 2009, kdy již zmínění velcí hráči měli poměrně stabilní pozici na trhu. Od té doby si ale již získal řadu poměrně významných uživatelů a partnerů, jako třeba společnost IBM, která se na rozvoji RHEVu společně s Red Hatem také podílí. Specialitou RHEV je to, že v jedné konzoli kombinuje možnost spravovat jak virtuální servery, tak i virtuální desktopy. Samozřejmostí jsou pak takové funkce, jako živá migrace, vysoká dostupnost, rozdělování zátěže či nástroje pro úsporu energie a důraz je také kladen na bezpečnost.

Podle výrobce má RHEV 3.0 zhruba tisícovku nových funkcí oproti verzi 2.0. Red Hat zde poprvé také přišel se zmíněným portálem, který uživatelům umožňuje provisioning jejich vlastních virtuálních strojů, tj. přístup k podnikovým zdrojům bez nutnosti dělat tuto práci IT administrátory ve firmách. Desktopová komponenta RHEVu nově také umožňuje ukládat data i lokálně na klientských strojích. Další novinkou je API označovaní jako RESTful (Representational State Transfer-based Application Programming Interface), které nabízí přístup k některým funkcím RHEV i z jiných aplikací. Mezi další vylepšení ve verzi 3.0 patří zlepšení škálovatelnosti softwaru a nyní je podporováno až 64 virtuálních CPU a 2 TB paměti pro hosty, což je výrazný nárůst oproti dřívějším 16 virtuálním CPU a jen 256 GB paměti na jeden stroj.

RHEV je k dispozici ve formě standardního a prémiového předplatného, které se liší zejména rychlostí reakce podpory Red Hatu. Podle Red Hatu je cena řešení RHEV o 60-80 % nižší, než u srovnatelného konkurenčního řešení při nabídce stejných nebo i lepších funkcí.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ osm = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz