V čem pomůže menším firmám nasazení virtualizace?

Paul Mah / Jiří Novák | 17.01.2012 | Analýzy, Podniková infrastruktura | 2 komentáře

Serverová virtualizace se již stala mezi velkými podniky a organizacemi de facto standardem, ale pro malé i některé střední společnosti je stále ještě něčím, o čem jsou přesvědčeny, že je pro jejich účely zbytečné. Často je to tak ale proto, že tyto firmy ještě neobjevily výhody virtualizace, která jim ovšem může přinést nemalou konkurenční výhodu. Přibližme si proto oblasti, v nichž mohou společnosti ze segmentu SMB očekávat po nasazení virtualizace zlepšení.

Lepší efektivita serverů
Zvýšení efektivity serverů a jejich lepší vytížení bylo tradičním důvodem pro nasazování virtualizace ve velkých firmách. Vyšší zatížení jednoho fyzického serveru, na němž běží několik serverů virtuálních, pak přinese úsporu nákladů za napájení a chlazení, menší nároky na prostor a také nižší výdaje na fyzickou údržbu. Ideálním krokem je výměna většího počtu stárnoucích serverů za jeden, který bude plně virtualizovaný a bude fungovat se značně větší efektivitou. Pokud vás tedy v blízké době čeká upgrade vašich serverů, neváhejte a přejděte již na virtualizované prostředí.

Pro malé firmy, které nemají vlastní IT oddělení nebo dokonce ani správce IT, může být překážkou virtuální prostředí jako takové. Je proto vhodné nejprve si vyzkoušet nasazení několika virtuálních strojů (VM) a ve chvíli, kdy se firmě jejich provoz osvědčí, postupně přidávat další. Z počátku je také dobrou strategií udržovat virtuální stroje jako zrcadla fyzických serverů (tzv. mirroring).

Samozřejmě je nutné počítat s tím, že virtualizace vás nezbaví tradiční administrace, která byla potřeba u fyzických serverů. Je potřeba naopak přiznat, že správa virtuálních strojů je obvykle náročnější a pro optimální běh virtualizovaného prostředí je potřeba toto prostředí monitorovat a identifikovat jeho úzká hrdla. Nicméně tato snaha brzy přinese svoje ovoce a firmě se zaplatí.

Zrychlení obnovy po havárii
I když se nejedná o nic příjemného, asi každá firma se čas od času setká s havárií svého IT a s nutností obnovovat data ze záloh. V tom má virtualizované prostředí velkou výhodu, protože obnovit virtuální stroje z existující zálohy je obvykle snazší proces než dělat to samé s  fyzickými servery. Navíc k tomu stačí i mnohem menší a tedy i levnější hardwarová výbava.

Zálohy virtuálních strojů je ale potřeba dobře chránit, aby se k nim například nemohli dostat zaměstnanci a odnést je mimo firmu, což je v tomto případě mnohem reálnější hrozba, než tomu bylo s fyzickými servery. Je proto nutné zajistit odpovědnost za zálohy virtuálních strojů a definovat, kde tyto zálohy budou uloženy a kdo k nim bude mít přístup.

Zlepšení kontinuity činnosti organizace
Kontinuita činnosti se od obnovy po havárii liší v cíli, kdy je snahou dosáhnout co nejkratší nebo nulové přerušení operací byznysu. Výpadky jsou asi nejčastěji dány selháním serverů v datových centrech a řešení v takovéto situaci může zaručit funkce označovaná jako živá migrace (live migration). Při jejím použití mohou administrátoři hladce přesouvat virtuální stroje mezi hostujícími fyzickými servery. Při živé migraci dochází k synchronizaci disků a pamětí mezi dvěma servery, následně k zastavení původního virtuálního stroje a v tomtéž okamžiku ke spuštění nového. Data jsou pak automaticky přesměrována na nové umístění a služby by měly fungovat stále jako by k žádnému selhání nedošlo.

Velkým posunem v živé migraci má být uvolnění hypervizoru Hyper-V V3 od Microsoftu, který by měl být součástí chystaného Windows Serveru 8. Ten by měl být spolu s Windows 8 uveden pravděpodobně někdy v druhé polovině letošního roku. Zatímco tradiční živá migrace vyžadovala k fungování SAN infrastrukturu, Microsoft přichází s myšlenkou označovanou jako SNO (Share NOthing), kdy má umožnit přesun virtuálních strojů mezi dvěma servery bez potřeby SAN nebo sdíleného úložného média.

Zjednodušení vývoje a testování aplikací
Pro firmu, která si vyvíjí vlastní software, přináší virtualizované prostředí snazší možnost otestovat si různé verze svých aplikací na všech podporovaných platformách. Pokud testujete aplikaci, která není citlivá na zpoždění (latenci), lze využít i desktopovou verzi virtualizačního softwaru, označovanou někdy také jako hypervizor typu 2.

Testovat lze ale ve virtuálním prostředí další věci, například nové bezpečnostní aktualizace a záplaty před jejich nasazením na produkční systémy. Problémy je tak možné odhalit s předstihem a včas je řešit. To samé lze dělat i při instalaci zcela nových aplikací, u kterých je pak možné velmi dobře vyzkoušet, jak fungují a v dřívějším schématu by jim bylo nutné pro účely testování vyhradit samostatný fyzický server. Ve virtualizovaném prostředí na to stačí jediný virtuální stroj.

Možnosti ve virtualizaci desktopů
V poslední době dochází k rychlému růstu virtualizace klientů, kdy je celé prostředí desktopů ve firmě provozováno na centralizovaném serveru. Uživatelé pak používají jen lehké klienty s připojenou klávesnicí, myší a monitorem, které jsou pomocí sítě napojeny na datové centrum firmy.

Nejen že tenké klienty jsou levnější, ale také jejich správa je mnohem snazší a reinstalaci lze provést jednoduchým přehráním image na serveru. Navíc lze virtuální desktopy provozovat i na odlišných platformách, jako jsou třeba tablety iPad od Applu. Firma má také mnohem více pod kontrolou, co zaměstnanci na virtuálních desktopech dělají a data, s nimiž pracují, zůstávají v jejím datovém centru. Právě rozvoj infrastruktury virtuálních klientů pro segment SMB je v letošním roce cílem mnoha dodavatelů virtualizačních řešení na trhu.

Zdroj: CIO.com

2 komentáře u článku “V čem pomůže menším firmám nasazení virtualizace?”

  1. emik napsal:

    Pokud myslíte opravdu malé firmy, tak jen náklady a nervy. Kolik serverů a klientů se považuje za malou firmu? Nebo podle obratu?

    • Albert Ryba napsal:

      Například Jiří Remr z agentury Markent (která dlouhé roky detailně analyzuje IT trh v Česku) považuje za malou firmu v lokálních podmínkách takovou, co má do 100 zaměstnanců. Takže tím nejsou myšleny firmičky o pěti lidech, které mají tři počítače a pár mobilů ;-)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz