Windows Phone 8 přinesou kompatibilitu s Windows 8

Albert Ryba | 22.01.2012 | Software | Žádné komentáře

Podle posledních informací se Microsoft snaží intenzivně harmonizovat kód desktopového operačního systému Windows 8 a mobilního OS Windows Phone 8. Cílem má být eliminovat rozštěpení a nekompatibilitu, která v současnosti mezi jeho stolními a mobilními operačními systémy panuje. Spekuluje se také o možném sblížení herní platformy Xbox 360 s ostatními operačními systémy Microsoftu.

Experti a komentátoři nyní více než kdy jindy hovoří o tom, že Microsoft v aktualizaci Windows Phone 8, označované také jako Apollo a chystané na druhou polovinu roku 2012, uskuteční zásadní zlom a že nahradí současné jádro Windows Phone odvozené od platformy Windows Embedded kódem z chystaných Windows 8. Toto přesvědčení vyslovil již v září loňského roku CEO společnosti nVidia Jen Hsun Huang, který se vyjádřil v tom smyslu, že podle něj bude možné na Windows Phone 8 provozovat aplikace z Windows 8. I když Microsoft zatím nic bližšího neprozradil, objevilo se od té doby několik dalších indicií, včetně prosincového přesunu Andyho Leese z pozice šéfa Windows Phone divize do nové role, v níž má údajně pomoci zvýšit vliv chystaných platforem Windows 8 a Windows Phone 8 v letošním roce (více viz dopis Steva Ballmera zaměstnancům Microsoftu). Také očekávané uvolnění finálních verzí obou platforem v druhé polovině roku 2012 ukazuje na možnou provázanost vývoje.

Výhody sblížení
K bližšímu spojení svých platforem si Microsoft otevírá cestu tím, že Windows 8 budou podporovat nativně procesory ARM, používané i ve smartphonech a také jsou vybaveny dotykovým rozhraním pro ovládání pomocí displejů mobilních přístrojů. V rámci rozhraní Metro pak budou pracovat s aplikacemi vytvořenými pomocí univerzálních standardů, jako je jazyk HTML5, JavaScript, XAML či CSS3. Samozřejmě bude muset jít v případě smartphonů o odlehčenou variantu kódu Windows 8, skládající se jen z nejnutnějších částí kernelu, souborového systému a komponent pro práci v síti. Toto odlehčené jádro bývá také označováno jako MinWin.

Tímto krokem by Microsoft měl docílit výrazné zvýšení funkčnosti a zároveň multiplatformní jednoduchosti a sblížení jeho platforem, které jsou dosud poměrně hodně odlišné, což by mu v důsledku mělo i snížit celkové náklady na vývoj a softwarové inženýrství. Vývojáři z týmů pro desktopové,  mobilní a případně i pro herní operační systémy tak budou moci pracovat na vývoji jádra společně a podobnou výhodu by to přineslo i firmám a vývojářům, kteří musí svoje aplikace z x86 platformy Windows pracně portovat na Windows Phone. Toto spojení by tedy bylo vysoce logické a je škoda jen to, že k němu dochází až tak pozdě a že současná mobilní platforma Windows Phone 7 / 7.5 je tedy jen jakýmsi dočasným řešením a mezičlánkem v dlouhodobém trendu sbližování OS. Protože ta žádné sblížení nepřinesla a naopak řadu uživatelů odradila nekompatibilitou s dřívějšími Windows Mobile.

Sblížením Windows 8 a Windows Phone 8 se také otevírá cesta k tomu, aby například high-endové smartphony byly dodávány s oběma operačními systémy a uživatelé by mezi nimi mohli přepínat podle aktuální potřeby. Windows Phone 8 by se tak de facto staly jen mobilnější verzí Windows 8. Sám CEO Microsoftu Steve Ballmer je přesvědčen o velkém potenciálu v této oblasti a pokud se jeho vývojářským týmům skutečně podaří Windows 8 natolik odlehčit, aby dobře fungovaly i na chytrých telefonech, může to výrazně posílit pozici Microsoftu v oblasti mobilních platforem. Ta je totiž stále slabá a zájem uživatelů je mnohem nižší než v případě přístrojů s iOS od Applu a s Androidem od Googlu (detaily najdete v článku Microsoft s Windows Phone 7 na trhu totálně propadl).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz