AMD kompletně změní architekturu svých procesorů

Jiří Novák | 04.02.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Společnost AMD již v listopadu loňského roku ohlásila, že vzdává přímý konkurenční souboj s Intelem na poli x86 procesorů a bude se soustředit na alternativní řešení. Tato vize nyní začíná nabírat reálnou podobu, protože zástupci Advanced Micro Devices oficiálně potvrdili, že budoucí čipy s jejich značkou budou mít zcela odlišnou architekturu než tomu bylo doteď.

AMD chce využít současné heterogenity výpočetních platforem a jejím novým cílem je v budoucích produktech smazat dosud stále patrnou dělící linii mezi CPU a grafickými procesory (GPU). Další novinkou má být také integrace technologií třetích stran, což podle analytiků naznačuje, že AMD pravděpodobně nabídne i čipy s architekturou ARM. Tato architektura je v současnosti považována za hlavní konkurenci pro řešení Intelu a slaví úspěch nejen v tabletech a smartphonech, ale má velké ambice prosadit se i ve stolních počítačích (což s příchodem Windows 8, které budou ARM podporovat nebude až tak obtížné) a také v serverech či dokonce v superpočítačích. AMD sice spolupráci s ARM nepotvrdilo, ale o tomto kroku se spekuluje již delší dobu a technický ředitel firmy Mark Papermaster také upřesnil, že AMD se nově zaměří i na kustomizované čipy určené pro specifické potřeby zákazníků.

Nový design čipů AMD má nést označení HSA (Heterogenous System Architecture) a měl by být připraven pro mainstreamovou adopci podle Papermastera v roce 2014. První model postavený na architektuře HSA s kódovým označením Kabini a určený pro nízkoenergetické notebooky, by pak měl být představený už v příštím roce. Současně pak výrobce slibuje i přechod na 28nm technologii.

Roadmapa AMD vedoucí k procesorové architektuře HSA

Roadmapa AMD vedoucí k procesorové architektuře HSA

Odvážný, ale riskantní krok
Zásadní změna strategie společnosti AMD bude znamenat nutnost zcela přepracovat její portfolio i obchodní model, což nebude nic snadného, protože firma se dlouhé roky držela prakticky totožné strategie a jedinou výraznější inovací v posledních letech bylo vytvoření tzv. APU rodiny Fusion. Současný neúspěch dlouho vyvíjené architektury Bulldozer, na níž společnost AMD spoléhala, ji ale nutí opustit tradiční byznys-model a zaměřit se na mnohem flexibilnější nabídku, schopnou pružně reagovat na potřeby zákazníků. Důležité bude také nabídnout vývojářské nástroje, které umožní vznik aplikací optimalizovaných pro HSA architekturu.

I když procesory Opteron řady 6200 s architekturou Bulldozer např. na konci ledna získaly ocenění analytiků společnosti Linley Group jako nejlepší serverové čipy na trhu, strategie použití shodné architektury i v desktopech a noteboocích selhala, protože zde jsou zcela jiné nároky uživatelů. AMD tak nedokáže vůči konkurenci v podobě desktopových a mobilních procesorů Sandy Bridge od Intelu dost dobře obstát.

Advanced Micro Devices dosud vyrábělo procesory využívající výhradně její vlastní technologie (resp. licencované od Intelu, jako v případě instrukční sady x86). Dosavadní architektura také do velké míry stále rozlišovala, k jakým účelům budou využita jádra CPU a k jakému jádra GPU, která sice mohla být použita k výpočtům, ale jen pro specificky navržené úlohy. To by se právě s architekturou HSA mělo změnit a možnost využívat výpočetní zdroje by měla být mnohem dynamičtější.

I když AMD zatím neodhalilo více detailů, analytici tvrdí, že jde o krok dobrým směrem a o zajímavý tah, jak se odlišit od dominujícího Intelu a firma hrající dlouhé roky „druhé housle“ podle nich de facto nemá ani příliš na výběr.

Přináší to s sebou ovšem i určitá rizika. Otázkou totiž není jen to, jak se nová architektura HSA uchytí na trhu a jaký bude poskytovat výkon, ale také zda si získá dostatečnou podporu ze strany vývojářů. Protože podle komentátorů je dost dobře možné, že i když bude excelovat v aplikacích pro ni přímo vytvořených, v běžných aplikacích navržených pro tradiční procesorovou architekturu tomu bude pravděpodobně naopak. A právě těchto aplikací bude z počátku určitě drtivá převaha a je otázkou, zda je AMD natolik velkým hráčem, aby dokázalo v této oblasti přinést kompletní změnu směru.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz