Android 5.0 prý poběží na tabletech spolu s Windows 8

Albert Ryba | 17.02.2012 | Hardware, Software | Žádné komentáře

Podle posledních informací by se další verze mobilního open source operačního systému Android 5.0 kódovým názvem Jelly Bean (což je druh bonbónu) měla objevit již v červnu a Google prý zrychleným vývojem reaguje na chystané Windows 8 od Microsoftu. Ty mají zaútočit primárně na tablety a snahou Googlu je tak logicky posílit zde svoji pozici, respektive nedovolit Microsoftu výraznější úspěch.

Paradoxem ovšem je, že současná poslední verze OS Android 4.0 se zatím ještě ani nestačila příliš rozšířit a aktualizace starších přístrojů na ní budou probíhat během celého letošního roku. Nicméně v době, kdy uživatelé tuto aktualizaci dostanou, může být již zastaralá a na trhu bude již Android 5.0.

Zvýší Android 5.0 rozštěpení na trhu?

Mnoho komentátorů v této souvislosti vyjadřuje svoje obavy spojené s pokračující fragmentací a s chaosem na mobilním trhu, kdy nová verze Androidu podle nich jen prohloubí existující rozštěpení. Před neudržitelností tohoto stavu varují také výrobci bezpečnostního softwaru.

Aktuální podíly jednotlivých verzí OS Android.

Aktuální podíly jednotlivých verzí OS Android.

Nicméně možná tento scénář nenastane a Android 5.0 se zaměří jiným směrem než na přidávání nových funkcí, což byl úkol verze 4.0. Podle dosavadních informací by měl Android 5.0 Jelly Bean totiž přinést vylepšení hlavně pro tablety a spekuluje se o tom, že hlavní novinkou nebudou nové funkce, ale spíše možnost pracovat spolu s dalšími OS na jednom zařízení. To by vysvětlovalo i poměrně krátkou dobu vývoje nové verze, kdy by šlo de facto jen o rozšíření možností Androidu 4.0 o tuto vlastnost.

Koexistence OS Android 5.0 a Windows 8

Například web Digitimes totiž zveřejnil informaci, že chystaný Android 5.0 Jelly Bean by měl nativně podporovat možnost běhu více OS na jednom zařízení. Díky tomu by mohl být nainstalován na jednom tabletu společně s Windows 8 a uživatelé by mezi Androidem a Windows mohli navíc údajně plynule přepínat. Digitimes se odkazuje na informace od tchajwanského dodavatele dílů pro tablety. Hovoří se také o možnosti dual bootu spolu s nepříliš úspěšným Chrome OS a o snaze Googlu proniknout tak do oblasti notebooků a netbooků.

Vzhledem k tomu, že Google poskytuje Android zdarma, mohla by být podle analytiků varianta koexistence s Windows 8 na jednom mobilním zařízení pro výrobce zajímavou možností, jak svoje tablety před uživateli bez zvýšení nákladů zatraktivnit. Pro Google je to současně šance, jak nedovolit Microsoftu získat v oblasti tabletů příliš velký podíl jen pro sebe, protože celá řada tabletů s Windows 8 by současně obsahovala i Android 5.0 a bylo by jen na uživatelích, který z operačních systémů budou používat.

Podobné pokusy se objevily již dříve, ale šlo buď o pokusy různých vývojářských skupin, vytvářejících neoficiální modiffikace OS či o iniciativy jednotlivých výrobců, jako byl třeba Acer, nikoliv o oficiální iniciativu ze strany výrobců mobilních OS, v jejichž zájmu dosud bylo zejména to, aby jejich systém byl na zařízení tím jediným. Bližší informace o Androidu 5.0 by měly být oznámeny na vývojářské konferenci Google I/O v dubnu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz