Apple porazil HP, je největší americkou technologickou firmou

Markéta Pastuchová | 12.02.2012 | Aktuality, Ostatní | Žádné komentáře

To, co analytici předpovídali již delší dobu, se stalo skutečností. Apple překonal svým obratem HP a stal se tak největší technologickou firmou sídlící v USA a světovou dvojkou hned po korejském Samsungu. Podle všeho lze navíc očekávat, že jej na této pozici nikdo jen tak neohrozí.

Zatímco společnost HP skončila – pro ni poměrně neslavný – kalendářní rok 2011 s obratem 127,2 miliardy dolarů, Apple dosáhl rekordního obratu 127,6 miliardy. Ještě před deseti roky přitom jeho obrat činil pouhé 5,3 miliardy dolarů. V roce 2007 to bylo 24 miliard, v roce 2008 pak 32,5, v roce 2009 42,9 miliardy a výrazný skok přišel vloni, kdy se Apple dostal na 108 miliard dolarů.

Rozdíl v obratu vypadá možná zanedbatelně, ale mnohem více je zajímavější srovnání provozního zisku. Ten v případě HP činil 9,7 miliardy, zatímco u Applu dosáhl díky vysokým maržím neuvěřitelných 32,8 miliard.

Také vyhlídky jsou pro Apple značně lepší, než případě HP. Zatímco analytici předpovídají Applu růst prodejů v dalším čtvrtletí o celých 32 % (a očekávají velký zájem zejména o iPad 3, který by měl být podle posledních informací představen začátkem března), v případě HP odhadují pokles o 5%. Trend je dán tím, že zatímco Apple se veze na vlně zájmu o nové typy mobilních zařízení, HP stále závisí na tradičním IT a jeho pokusy s proniknutím od sféry smartphonů a tabletů skončily miliardovými ztrátami.

Mezi další stomiliardové firmy pak patří i američtí operátoři AT&T s obratem 126,7 miliardy a Verizon se 110,9 miliardami dolarů za rok 2011. Co se týká společnosti IBM, která loni oslavila stoleté výročí od svého založení, tak pak skončila za rok 2011 s obratem na úrovni 106,9 miliardy dolarů.

Vzhledem k tomu, že fiskální roky jednotlivých firem končí v různém období (v případě Applu např. končí fiskální rok v září), jsou výsledky přepočteny na 12 kalendářních měsíců roku 2011.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz