ARM chce dobýt servery se 64bitovými procesory

Albert Ryba | 02.02.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Společnost ARM již delší dobu nijak nezastírá fakt, že se chce prosadit v oblasti stolních počítačů a také serverů. Překážkou ovšem dosud byla stávající architektura jejích čipů, která byla nativně 32bitová (což omezovalo možnost adresování paměti na 4 GB) a až spolu s jádrem Cortex-A15 přišla i podpora 40bitových registrů. Plány ARMu jsou ale ambicióznější.

Již na konci minulého roku byla ohlášená architektura ARMv8, která bude obsahovat 64bitové instrukce označované jako A64. Plně podporovány budou ale i starší 32bitové aplikace, takže zpětná kompatibilita by měla být zaručena. Nově zástupci firmy potvrdili, že první 64bitové procesory by se měly objevit již ke konci letošního roku a plný objem výroby se očekává k roku 2014. Důvodem pomalého startu má být zejména ze začátku velmi pozvolná adopce těchto procesorů trhem, které mají být určeny jak pro servery, tak i pro nejvýkonnější smartphony a tablety.

Například David Kanter, analytik Real World Technologies, je přesvědčen, že k migraci smartphonů a tabletů na 64bitovou architekturu v praxi dojde zhruba v horizontu 4 až 5 let. To potvrzují i další experti, podle nichž dnešní možnosti 32bitových ARM čipů pro účely smartphonů a tabletů bohatě dostačují, ale pokud jde o servery, zde se tak otevírají nové možnosti.

Pro nové 64bitové procesory ARM jsou zatím k dispozici jen kódová jména Atlas a Apollo a hovoří se o tom, že by měly být vyráběny 20nm technologií. První licence na novou architekturu již navíc byly prodány několika významným hráčům, jako jsou nVidia či Applied Micro Circuits a další zájemci jako Apple, Samsung nebo Qualcomm pravděpodobně rychle přibudou. Architektura ARMv8 má dále obsahovat také nové specifické serverové funkce pro oblast bezpečnosti a virtualizace.

Útok na pozice tradičních hráčů
Analytici se shodují v tom, že posun společnosti ARM k 64bitové architektuře bude dalším krokem ve snaze uzmout část trhu dosud ovládaného Intelem, kterému částečně konkurovala jen firma AMD a okrajově pak i výrobci RISC čipů. Díky nárůstu výkonu nových procesorů Apollo a Atlas a možnosti pracovat se 64bitovými aplikacemi se ale opět zmenší propast mezi architekturou ARM a x86. A i když zprvu výrobci serverů o ARM čipech uvažovali spíše jako o okrajovém řešení a viděli jejich smysl třeba v podobě speciálních koprocesorů, zájem o tato řešení roste zejména díky jejich velmi nízké spotřebě, neboť pro servery s nižší zátěží (jako jsou třeba webové servery) se jedná o velmi vhodné řešení.

Například nVidia nyní staví v Barceloně superpočítač, který by měl být jako první na světě kombinovat jen ARM procesory Tegra 3 a grafické akcelerátory Tesla a tvrdí, že bude výrazně energeticky efektivnější, než tradiční superpočítače (jejichž spotřeba je dnes obvykle v rozpětí 10 až 20 megawattů). Také servery s ARM čipy buď ohlásily, nebo již uvedly na trh firmy jako HP, IBM Dell a další.

Adopci procesorů ARM má pomoci i spolupráce s velkými výrobci softwaru. Například aktuální produkční verze Ubuntu již podporuje 64bitové ARM čipy a ke stejnému kroku by mělo v dohledné době dojít i u Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL). Naopak Microsoft podle dostupných informací svůj chystaný serverový OS Windows Server 8 pro ARM platformu nenabídne, což působí poměrně nelogicky, zvlášť když běžné Windows 8 mají čipy ARM podporovat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz