Ceny pamětí DDR3 jsou na historických minimech

Albert Ryba | 27.02.2012 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Průzkum společnosti IHS iSuppli ukazuje, že v oblasti paměťových čipů došlo k dalšímu propadu cen a pokles navíc bude pokračovat. To sice umožní výrobcům počítačů a serverů nabídnout větší množství operační paměti za nižší cenu, ale tato situace dlouhodobě poškozuje výrobce paměťových čipů.

Průměrná prodejní cena nejpoužívanějších 2Gb čipů DDR3 podle zjištění iSuppli klesla začátkem roku 2012 pod 1 dolar, zatímco ještě před rokem to bylo 2,25 dolaru (minulý týden dosáhly ceny těchto čipů dokonce historického minima 0,82 dolarů). Díky tomu se celková cena 4GB DRAM modulů DDR3 na trhu pohybovala v průměru kolem 18 až 20 dolarů, ovšem před rokem to bylo zhruba 40 dolarů.

Jedinou výjimkou, u nichž cena v současnosti naopak roste, jsou 8GB moduly DDR3. Ty jsou založeny na nových 4Gb čipech, jež jsou stále poměrně náročné na výrobu a vyžadují pokročilou technologii výroby. 4Gb čipy v současnosti nabízí zatím jen několik velkých výrobců jako Samsung či Hynix. Dlouhodobě stagnují také ceny starších typů pamětí jako SDR, DDR a DDR2, jejichž produkce je již omezená.

Pokles cen DDR3 bude pokračovat nejen v roce 2012

Podle analytiků je pokles cen způsoben pokračujícími trendy z minulého roku – jde zejména o nízké prodeje PC dané nedostatkem pevných disků, nejistou ekonomikou a rostoucí zájem o tablety, které ale používají mnohem menší kapacity RAM. Zásoby paměťových čipů ve skladech výrobců tak rostou, což způsobuje jejich výrazný přebytek na trhu a pád cen. Mike Howard, vedoucí analytik IHS iSuppli, říká, že ceny jsou teď na nejnižších úrovních vůbec, ale že poklesu není zdaleka ještě konec.

S tím souhlasí i Shane Rau, ředitel výzkumu ve společnosti IDC, podle něhož je i pro druhé čtvrtletí letošního roku nastaven směr cenového vývoje u pamětí DRAM jednoznačkě na pokles. K zotavení ale podle předpovědí IDC nedojde ani v roce 2013 a paměti tak dále zlevní ještě zhruba o polovinu oproti současné situaci.

Výrobci PC mají nyní na výběr, kdy mohou buď do počítačů za stejnou cenu osadit více operační paměti a nebo naopak snížit cenu prodávaných sestav s tím, že kapacitu paměti nezvýší, případně tím kompenzovat vyšší cenu jiných komponent (zejména stále drahých pevných disků). S obdobným poklesem cen se potýká i trh s LCD panely a výroba se stává ztrátová.

Neradostná situace výrobců paměťových čipů

V každém případě stávající situace příliš nenahrává výrobcům paměťových čipů, pro něž je produkce za tyto ceny nevýdělečná a Howard z IHS iSuppli předpokládá, že bude muset dojít k uzavírání výrobních linek pro snížení produkce. Někteří výrobci se již přeorientovávají na produkci paměťových čipů NAND flash místo DRAM, což by naopak mohlo přinést pozitivní pokles cen solid state disků, jež NAND flash čipy využívají.

V roce 2014 se pak očekává výraznější nástup pamětí DDR4, nejprve v serverech a pak i v běžných PC, což bude vyžadovat od výrobců další investice do jejich linek. Z počátku budou ale objemy prodaných čipů DDR4 malé a k nahrazení DDR3 zatím nedojde.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz