Efektivní datové centrum: Nepřehlížejte síťové prvky

Jiří Novák | 14.02.2012 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Požadavky na efektivitu datových center rostou současně s nároky na vyšší výkon a manažeři zodpovědní za jejich provoz se dostávají do trvalého tlaku, kdy musí nabídnout „více za méně“. Výsledkem je snaha najít možnou úsporu v každé části datového centra a také aby každý zaměstnanec byl za úsporu zodpovědný. Datové centrum se neustále vyvíjí a v rámci jeho proměn by mělo docházet nejen k přidávání nového hardwaru, ale i k identifikaci toho, který je nevyhovující.

Podle reportu společnosti Forrester Research s názvem Power and Cooling Heat Up the Data Center ze září 2011 tvoří v současnosti výdaje na energii zhruba 70 % ze všech nákladů na provoz datacentra. Snaha o úspory přitom naráží na několik omezení daných konstrukcí současných datových center a zejména podobou racků, které se používají. Pro správné chlazení musí mít racky určité rozestupy, požadované pro přiměřený odvod tepla, což ale vede k plýtvání místem a pokud chce provozovatel na chlazení ušetřit, znamená to omezit počet racků v datacentru. Jde tedy o zcela protichůdné záměry.

Optimalizujte síťové prvky
Často přehlížená je také spotřeba síťových prvků v datovém centru. Ta podle reportu organizace Wikibon tvoří zhruba 9 % z průměrné spotřeby datového centra. Kate Brewová, specialistka v oblasti optimalizace sítí, je ale přesvědčena že poměr spotřeby síťových prvků oproti dalším komponentám v budoucnu poroste. A to proto, že servery a storage se stávají stále efektivnější, zatímco síťové prvky bývají z tohoto pohledu obvykle zanedbávány.

Dříve nebo později se tak síťové prvky a nástroje pro monitorování síťového provozu dostanou do centra pozornosti z hlediska snižování spotřeby a také bude potřeba zaměřit se na jejich umístění, aby neomezovaly proudění vzduchu a nezvyšovaly náklady na chlazení.

Opomíjené monitorovací nástroje
Stále důležitější roli v moderních datových centrech podle Brewové hrají síťové monitorovací přepínače (obsahující řadu monitorovacích nástrojů a schopné sledovat provoz na velkém počtu síťových spojení), které se používají k zlepšení průhlednosti fungování sítě a mohou být využity k redukci duplicity síťového provozu. Tato deduplikace pak zvýší výkon a efektivitu monitoringu, díky čemuž je možné použít méně monitorovacích switchů a tím i omezit spotřebu.

Další otázkou je samotný hardware monitorovacích switchů, které mohou mít velikost jak 1U, tak třeba i 14U (U je jednotka míry udávající výšku zařízení umisťovaného do racku či celého racku, 1U = 44,45 mm ). Obvykle platí, že ty menší switche jsou také energeticky efektivnější a správci datových center by se neměli rozhodovat podle pořizovací ceny, ale právě podle kritéria celkové efektivity.

Pokud hledáte monitorovací switch, který bude vysoce efektivní ze všech hledisek, měli byste brát v úvahu následující tři kritéria:

1. Vysoká hustota – kolik síťových portů a nástrojů zařízení obsahuje
2. Minimalizovaná velikost – kolik fyzického prostoru zařízení zabírá
3. Nízká spotřeba na port – neřiďte se celkovou spotřebou, ale vždy spotřebou přepočtenou na port

Dobře zvolené monitorovací switche mohou být dalším krokem k zelenějšímu datovému centru a i když jde jen o jeden z mnoha dílů celé skládačky, dříve nebo později na ně ve snaze docílit co nejúspornějšího provozu přijde řada. Dříve je v každém případě lépe než později.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz