Firefox 10 a Thunderbird 10 ESR potěší hlavně firmy

Albert Ryba | 01.02.2012 | Software | Žádné komentáře

Společnost Mozilla vydala podle plánu finální verzi webového prohlížeče Firefox 10, která jako první přináší firemním uživatelům zpomalený vývojový cyklus a prodlouženou dobu podpory (ESR, Extended Support Release) 42 týdnů. Konkrétně jsou k dispozici dvě varianty prohlížeče, jež se od sebe neliší ničím jiným, než právě dobou podpory. Současně byl uvolněn i poštovní klient Thunderbird 10, na který se také možnost rozšířené podpory vztahuje.

Právě časté vydávání nových majoritních verzí produktů Mozilly vyvolalo v podnikovém prostředí nevoli a kanál ESR proto bude nové majoritní updaty přinášet zhruba jednou za 10 měsíců a mezi tím budou existující verze jen záplatovány proti objeveným zranitelnostem, ale nebudou obsahovat žádné nové funkce. Další ESR verze Firefoxu a Thunderbirdu mají nést označení 17 a následně pak 24. Více viz časová osa.Vývojový cyklus podnikové verze Firefoxu

Vývojový cyklus podnikové verze Firefoxu

I když Mozilla nebude ESR verze nijak zakazovat používat ani běžným koncovým uživatelům, nebude je před nimi ani propagovat a běžně budou z obvyklých adres ke stažení jen standardní verze Firefoxu i Thunderbirdu, pro které bude stále dosavadní platit šestitýdenní životní cyklus. Pro stažení ESR variant jsou pak k dispozici speciálně vyhrazené stránky.

Mozilla ve Firefoxu 10 také odstranila další problém, za který byla v minulostí často kritizovaná a tím byla nekompatibilita nové verze prohlížeče se stávajícími doplňky. Pokud jejich autoři s předstihem negarantovali běh v nové verzi Firefoxu, byly pak tyto doplňky automaticky zablokovány a to komplikovalo život nejen vývojářům, ale i běžným uživatelům. Firefox 10 proto nyní považuje všechny doplňky prvoplánově za kompatibilní s výjimkou těch, u kterých byla nějaká potíž skutečně zjištěna či kde si autor kontrolu kompatibility přímo vyžádal.

Další novinkou je zásah do uživatelského rozhraní, kdy je standardně schováno navigační tlačítko „vpřed“ a to se zobrazí až ve chvíli, kdy uživatel udělá alespoň jeden krok zpět. Víceméně jde o kosmetickou záležitost. Poměrně nemilou záležitostí jsou ovšem stále chybějící tiché aktualizace, které měly být v tomto vydání již obsaženy.

Zbylé novinky ve Firefoxu 10 již nemají příliš viditelný charakter a využijí je zejména weboví vývojáři – viz video pod článkem. Mozilla zapracovala na zlepšení podpory webových standardů, jako je například WebGL, kdy grafika na webu vykreslovaná prostřednictvím této technologie nově umožňuje vyhlazování hran (tzv. antialiasing). V rámci kaskádových stylů CSS3 přibyla podpora 3D transformací a novinkou je také třeba rozšíření možností pro běh aplikací na celou obrazovku. Kompletní poznámky k vydání najdete zde.

Mozilla celkem v nové verzi Firefoxu podle svých slov udělala přes 1 400 různých změn a oprav, které mají vést ke stabilnějšímu a přívětivějšímu chování prohlížeče.

Odkazy ke stažení:
Firefox 10 (standardní verze)
Firefox 10 ESR (podniková verze)

Thunderbird 10 (standardní verze)
Thunderbird 10 ESR (podniková verze)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz