Google Drive chce být levnější konkurencí Dropboxu

Roman Kadlec / Albert Ryba | 11.02.2012 | Cloud, Internet a služby | Žádné komentáře

Službě Dropbox pravděpodobně brzy vyroste nová konkurence. Google podle posledních informací plánuje „v následujících týdnech či měsících“ veřejné spuštění cloudové služby Drive (v češtině Disk Google). Ta má být svým zaměřením prakticky totožná s Dropboxem a uložené soubory má být možné jednoduše sdílet s dalšími uživateli, případně k nim přistupovat z jiných zařízení.

O Disku Google (někdy označovaném také jako GDrive) se hovoří již několik let a má být odpovědí Googlu na rozmach mobilních zařízení a potřebu uživatele přistupovat ke svým osobním datům z jakéhokoliv zařízení. Podle zprávy z Wall Street Journal umožní Drive uskladňovat fotky, videa a dokumenty na serverech Googlu a k dispozici bude i integrace s balíčkem Google Docs – z něj je mimochodem už několik měsíců možné Disk Google experimentálně zapnout (návod je zde, případně také viz video pod článkem).

Služba Drive bude podobně jako Dropbox určena pro firmy i běžných koncových zákazníků. Podle zdroje Wall Street Journal pak chce Google nabídnout hlavně atraktivnější ceny. Zatímco u Dropboxu je 2 GB úložiště zdarma a v případě 50 GB a 100 GB je to pak již 9,99 dolarů, respektive 19,99 dolarů měsíčně, u Disku Google se neoficiálně hovoří o 5 dolarech na rok za 20 GB s možností rozšíření kapacity až na 16 TB za 4 096 dolarů ročně. Jaká kapacita bude k dispozici zdarma není zatím jisté, ale je možné, že půjde právě o úložný prostor do 20 GB, protože aby Google přitáhl uživatele, bude muset nabídnout oproti existujícím službám určitý nadstandard.

Služba Dropbox byla spuštěna v roce 2007 a v listopadu loňského roku dosáhla hranice 45 milionů registrovaných uživatelů. Dropbox momentálně podporuje řadu platforem včetně mobilních operačních systémů iOS a Android. Další alternativu cloudového úložiště představuje i služba SkyDrive, která nabízí 25 GB volného prostoru na serverech od Microsoftu nebo také řešení Windows Live Mesh (nabízející až 5 GB prostoru zdarma). V případě uživatelů přístrojů značky Apple je pak alternativou služba iCloud (také s 5 GB bez poplatku).

Je ovšem otázkou, zda nyní, po letech příprav, vůbec Google může nabídnout cokoliv originálního a zda tedy nebude hlavním odlišovacím kritériem právě cena. Služba Drive navíc bude s vysokou pravděpodobností spuštěná v beta verzi, jak je u Googlu už zvykem a postupně bude odlaďována, což je další důvod, proč pro profesionální využití zatím sáhnout raději po již vyzrálém Dropboxu.

Zdroj: IT News.sk, Wall Street Journal a další

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz