LibreOffice 3.5 přinášejí masivní množství novinek

Albert Ryba | 15.02.2012 | Software | 1 komentář

Dlouho očekávaná finální verze kancelářského balíčku LibreOffice 3.5, který vznikl odštěpením od projektu OpenOffice.org v září 2010, přináší obrovské množství novinek a nejrůznějších úprav a oprav.

Novinky a změny vychází do velké míry ze zpětné vazby od komunity i od uživatelů a nejpopulárnější desktopová open source alternativa k Microsoft Office se tak posunula opět o výrazný krok dál.

LibreOffice 3.5 cílí na podniky

Nadace The Document Foundation, která za projektem LibreOffice stojí, se navíc vydala cestou pro dosažení co nejvyšší kvality výsledného softwarového balíčku, aby splňoval i přísné nároky podnikového prostředí. Vyhlásila proto na konci loňského roku tzv. hon na chyby, ve kterém žádala komunitu o aktivní hledání možných problémů. V důsledku toho byl i výrazně vyčištěn kód, kdy byly odstraněny nepoužívané a zbytečné části a uživatelské rozhraní LibreOffice 3.5 již nově podporuje 107 jazykových verzí.

LibreOffice jsou označovány jako „enterprise ready“ (tedy připravené na firemní nasazení) již od verze 3.4.2, kdy je kromě samotného softwaru nabízena i placená podpora. Nově vydaný kancelářský balíček LibreOffice 3.5 pokračuje v tomto trendu a podle komentátorů již definitivně převzal iniciativu či pomyslný štafetový kolík od původního projektu OpenOffice.org, jehož vývoj pod nadací Apache naopak pokulhává.

Kompletní seznam novinek v LibreOffice 3.5 najdete (v angličtině) na stránce New Features and Fixes na webu projektu a v tomto článku zmíníme jen ty nejvýznamnější.

Hlavní novinky v LibreOffice 3.5

Uživatelé tak v LibreOffice 3.5 najdou v aplikaci Writer například nové rozhraní pro práci se záhlavím a zápatím stránek, které umožňuje jejich rychlejší editaci či odebrání, dále je to vylepšená indikace zalomení stránky, flexibilní dialog pro počet slov, který počítá slova automaticky během psaní a došlo k opravě chyb při importu souborů .doc, .docx a rtf a při práci s tabulkami. Vývojáři také připravili nový a rychlejší engine pro korekturu gramatiky, i když zatím jen pro angličtinu, ruštinu a maďarštinu. Mezi další drobnější změny patří možnost zobrazit netisknutelné znaky na koncích řádku, zobrazení rozlišení bitmapových obrázků v PPI (Pixel Per Inch), či podpora komentářů v Office Open XML dokumentech.

Tabulkový procesor Calc přináší nové víceřádkové vstupní pole pro obsah buněk, přibyla podpora až pro 10 000 sešitů a zvýšil se výkon řady operací s nimi. Zrychleny byly také operace s dokumenty Exvelu. Liniové grafy se nyní vykreslují se zaoblenějšími tvary. Uživatelé si také mohou hned na začátku zvolit počet zobrazovaných sešitů a přibyla také široká podpora specifikace ODF 1.2. Funkce pro ochranu sešitu je nově také dostupná z kontextového menu záložky sešitu a byla změněna celá řada dialogů, které mají být nyní intuitivnější.

Mezi obecné novinky patří například to, že LibreOffice 3.5 kompletně změnily systém šifrování souborů a původní systém Blowfish byl nahrazen standardem AES. Zaheslované soubory tedy nebude možné ve starších verzích LibreOffice otevřít. Došlo i ke změně v panelech nástrojů, kdy na jejich konci zmizely vyklápěcí šipky a nabídka, která byla k dispozici po jejich rozevření, se nyní zobrazí kliknutím pravého tlačítka myši na panel.

Řadu uživatelů jistě potěší přepracovaný způsob míchání barev, který je nyní podobný tomu, který se používá ve většině současných grafických aplikací.

Nový způsob práce s barvami v LibreOffice 3.5 umožňuje míchání na základě odstínu, sytosti a jasu.

Nový způsob práce s barvami v LibreOffice 3.5 umožňuje míchání na základě odstínu, sytosti a jasu.

Ve Stylistovi jsou nyní nadpisy seřazené intuitivně podle pořadí, došlo také ke změnám ve správci rozšíření, který nyní umožňuje rozlišit, která rozšíření byla nainstalována spolu s LibreOffice, která přibyla dodatečně pro všechny uživatele a která jsou dostupná jen pro aktuálně přihlášeného uživatele. Nově lze také nastavit intervaly, v nichž budou kontrolovány aktualizace softwarového balíčku a manuálně stahovat updaty.

Mezi další novinky patří třeba fonty Liberation ve verzi LibreOffice 3.5 pro Windows, možnost importovat soubory z aplikace Visio od Microsoftu, přibyl ovladač pro databáze PostgreSQL a byl přepracován i instalátor aplikace kdy místo samostatného předinstalátoru NSIS, loaderu setup.exe, souborů VC, jazykových balíčků, CAB souborů a dalších je nyní vše zahrnuto do jednoho jediného souboru .msi.

LibreOffice 3.5 jsou od 14. února ke stažení v češtině pro Windows, Linux a Mac OS X z webu projektu a příští milník LibreOffice 3.6 by měl být podle dosavadních plánů uvolněn na přelomu letošního července a srpna.

1 komentář u článku “LibreOffice 3.5 přinášejí masivní množství novinek”

  1. Jiří Novák napsal:

    Zdravím,

    Libreoffice je opravdu skvělé a používám ho teď i místo wordu, i když bych nemusel. Jediné, co mě teď trápí je to, že po povýšení z 3.4.4. na to nejnovější mě nefungujou vzorce a není kam zavolat. Fórum je jen v angličtině

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ osm = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz