Microsoft prodlužuje podporu pro Windows 7 a Vista

Albert Ryba | 21.02.2012 | Software | 2 komentáře

Microsoft bez jakýchkoliv detailnějších informací a ohlášení prodloužil podporu edicí Windows 7 a Windows Vista určených pro koncové uživatele. Ty se totiž hojně používají i v menších firmách a podpora těchto edic je nově totožná s podnikovými verzemi, tedy 10 let.

Zatímco podnikové edice OS Microsoftu mají pět let hlavní a k tomu ještě pět let rozšířené podpory, u verzí pro koncové uživatele to dosud oficiálně bylo jen prvních pět let.

Tímto krokem tedy Microsoft sjednocuje politiku podpory a zaručuje, že i verze Windows 7 a Vista pro koncové uživatele budou dostávat bezpečnostní aktualizace až do roku 2020 v prvním a 2017 v druhém případě (samozřejmě jen v případě, že na nich budou nainstalovány poslední servisní balíčky). Více viz stránka životního cyklu podpory Microsoftu.

Důvodem prodloužení je pravděpodobně fakt, že hlavní fáze podpory starších Windows Vista by měla skončit již v dubnu tohoto roku a nejen koncoví uživatelé, ale i řada firem, v nichž se například používají notebooky s OEM verzemi Windows pro koncové uživatele, by již nedostávaly pro tyto produkty žádné aktualizace. Sjednocení prodloužené podpory je tedy ze strany Microsoftu logickým krokem, kterým vychází vstříc zákazníkům a ti nemusí řešit aktuální migraci na novější OS.

Windows XP jsou odepsané

Naopak ohledně Windows XP zůstává politika Microsoftu nezměněna a definitivní konec podpory je stále naplánován na 8. dubna 2014. Řada firem, včetně velkých korporací, ovšem pořád tento OS intenzivně využívá a nemá mnoho důvodů přejít na jakýkoliv jiný. Analytici zprvu sice předpokládali, že Microsoft bude přinucen i tento termín prodloužit, ale nic nenasvědčuje tomu, že by se softwarový gigant k podobnému kroku chystal.

I v případě Windows XP sice Microsoft již dříve sjednotil dobu podpory u verzí pro koncové uživatele a pro firmy (a to zejména kvůli Windows XP na netboocích, s nimiž byly tyto počítače ještě donedávna stále prodávány), ale jak je vidět, není z jeho strany žádný zájem životnost tohoto OS dále prodlužovat. Windows XP jsou také součástí Windows 7 Professional a Ultimate v rámci tzv. prostředí XP mode (řešení pro zpětnou kompatibilitu, nabízející kompletní verzi Windows XP Professional běžící na virtuálním stroji), což znamená, že i toto virtuální prostředí zůstane po dubnu 2014 nezabezpečeno.

To, že Microsoft s Windows XP již absolutně nepočítá, potvrzuje i fakt spojený s možností downgrade chystaných Windows 8. Ty bude možné downgradovat jen na Windows 7 nebo na Windows Vista. Současně od roku 2014 Microsoft zakáže i OEM partnerům prodej Windows 7, které je možné na Windows XP stále legálně „ponížit“, díky čemuž definitivně zamezí jakémukoliv oficiálnímu přístupu k tomuto operačnímu systému. Windows 8 také již nemají obsahovat žádný XP mode pro zachování kompatibility se staršími aplikacemi. To může způsobit nemalé problémy zejména firmám, které budou migrovat na poslední chvíli z Windows XP přímo na Windows 8 a přeskočí tak dvě generace OS. Před tímto krokem analytici ale již dříve důrazně varovali.

Navíc je potřeba počítat s tím, že vzhledem k tomu, že Windows 8 budou uvolněny ve finální verzi již v druhé polovině letošního roku, budou pak souběžně existovat čtyři generace operačních systémů Microsoftu, které budou stále podporovány. To přinese na firmy a jejich IT administrátory nemalý tlak a Microsoft pravděpodobně očekává, že by tato situace mohla urychlit jejich plány pro opuštění stále populárních „xpéček“, které jsou paradoxně stále největším konkurentem všech novějších verzí Windows.

2 komentáře u článku “Microsoft prodlužuje podporu pro Windows 7 a Vista”

  1. Novinky napsal:

    XP – nejlepší to systém za dobu Microsoftu!

    • Duron napsal:

      Ale houby, nejlepší byly Windows 2000, které měly už stejné jádro jako XP, ale nebyly v nich takové nesmysly, jako čmuchací čoklové, debilní barevná okna a podobně. Windows 2000 byly poslední čistě vypadající a efektivně fungující OS od Microsoftu. Nebo jste snad už všichni zapomněli, jak byly Windows XP po svém příchodu širokou veřejností tvrdě kritizované???

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz