Modulární datové centrum ušetří firmám čas i peníze

Albert Ryba | 08.02.2012 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Je to již více než pět let od té doby, kdy společnost Sun Microsystems poodhalila projekt Blackbox, první komerční kontejner pro stavbu modulárního datového centra. Od té doby se modulární architektura stala velmi rozšířenou a populární, zejména v oblasti cloud computingových a high-performance computingových (HPC) datových center. Jejich výrobci navíc usilují o to, aby se tato architektura stále více prosazovala i v dalších sférách.

Idea provozu serverů v klasických přepravních kontejnerech se z počátku zdála jako poměrně okrajová záležitost, omezující se na situace, kdy je potřeba docílit určité mobility, dočasného nárůstu kapacity či rychlého postavení datacentra například poskytovatelem cloudových služeb. Analytici i experti z oboru proto dlouho debatovali o tom, zda může modulární koncept oslovit i tradiční podniky, které jsou obvykle v přijímání nových technologií velmi konzervativní.

Nezadržitelný nástup modularity
Nicméně za uplynulých pět let se v této oblasti objevila celá řada zajímavých nasazení a modulární architekturu najdeme třeba u datového centra společnosti eBay v Phoenixu, využívá ji Amazon pro provoz svých Amazon Web Services, dále třeba Microsoft pro běh Bing Maps nebo ve svých datových centrech v Chicagu, Washingtonu, Virginii a Iowě. Opera Software pak má na modulární architektuře vybudované datové centrum Thor na Islandu a také společnost HP dodala svoje POD moduly (Performance Optimized Datacenter) například do společnosti Škoda Power, australské vládě nebo třeba městu El Paso v Texasu. Jedním z hlavních průkopníků modulárního designu je ale Google, který jej nasazuje ve velkém měřítku prakticky od samého začátku.

Modulární datová centra se tedy stala pro firmy velmi atraktivní a podle analytiků je čeká další rozkvět. Také průzkum mezi čtenáři webu Data Center Knowledge v srpnu 2011 ukázal, že již 35 % z nich využívá některý z modulárních produktů a nebo zvažuje jeho nasazení v příštích 12 až 24 měsících. I když většina firem zůstává konzervativní, zájem o modulární architekturu datových center není zanedbatelný a s tím, jak se osvědčuje, vyvolává poptávku u dalších zájemců.

Blackbox od Sunu byl průkopníkem v oblasti modulárních datových center.

Blackbox od Sunu byl průkopníkem v oblasti modulárních datových center.

Překonání zažitého konceptu
Jednou z tradičních otázek je ekonomičnost modulárních datových center ve srovnání s těmi tradičními. Právě ekonomické turbulence minulých let přiměly korporace zvážit, zda opravdu potřebují pro svoje datové centrum speciální (a samozřejmě také velmi drahou) budovu s veškerou výbavou a nebo zda nezvolit nový přístup.

Jason Schafer, manažer výzkumu ve společnosti Tier 1 Research, je dokonce přesvědčen, že koncepce tradičních datových center je v současnosti již zastaralá, protože omezuje možnost škálování a je obvykle spojena s vysokými náklady na údržbu. Firmy by podle Shafera v případě potřeby rozšiřování dosavadního datového centra měly přinejmenším prozkoumat a zvážit dostupnou nabídku modulárních komponent a brát ji za regulérní alternativu pro expanzi svého datacentra.

I když analytici společnosti Tier 1 z počátku patřili v oblasti modulárního designu ke skeptikům, v současnosti se na tento problém dívají zcela jinak a nejsou sami. Například David Cappuccio, vedoucí výzkumu pro podnikovou infrastrukturu v agentuře Gartner, také doporučuje při rozšiřování kapacit datového centra zvážit všechny dostupné alternativy a nové modulární techniky a na kontejnerech založená řešení považuje dokonce za kritický faktor pro každou takovou analýzu. Při správném nasazení se mohou kontejnery ukázat jako velmi elegantní řešení specifického problému a navíc ušetří firmě investiční výdaje i čas potřebný pro nasazení.

Modulární design v datových centrech bude také jedním z hlavních témat květnového Uptime Symposia, což také svědčí o určitém posunu zájmu. Debbie Seidmanová, ředitelka technických služeb v Uptime Institute a bývalá zaměstnankyně HP v oblasti modulární architektury, je sice přesvědčená, že je utopií, aby celý trh datových center někdy ovládla modulární řešení, ale podle ní se jedná o velmi zajímavou alternativu, která je adaptivní, kompaktní a také poměrně levná. S kontejnery v datových centrech se v každém případě budeme setkávat stále častěji a pokud jste v situaci, kdy zvažujete rozšíření svého datového centra, mohou pro vás být modulární kontejnery se servery tím pravým řešením.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz