Multijádrové procesory Tile-Gx poráží Intel i AMD

Albert Ryba | 10.02.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Americká společnost Tilera, která se zaměřuje na vývoj a výrobu mnohojádrových (multicore) procesorů, představila nového zástupce Tile-Gx36 ze svojí řady extrémně úsporných čipů se 36 procesorovými jádry. Právě spotřeba a celková efektivita má být hlavním parametrem, kterým chce Tilera útočit na stávající hráče na trhu.

Procesory Tile využívají vlastní instrukční sadu a mají být určené primárně pro servery a mikroservery. Podle výrobce v poměru výkonu a spotřeby bez problémů porážejí i aktuální procesory postavené na architektuře Sandy Bridge od Intelu či Bulldozer od AMD. Konkurovat ale budou v praxi spíše čipům ARM či chystaným serverovým Atomům.

Předchozí generace 36 a 64jádrových procesorů Tile byla uvedena v září 2010 a 40nm Tile-Gx36 je dalším modelem z nové řady multicore čipů, které mají být k dispozici i ve verzi se 64 a 100 jádry. Právě o stojádrovém procesoru s frekvencí 1,5 GHz a se spotřebou pod 55 wattů Tilera informovala již před delší dobou, ale až letos by se měly dostat první produkční kusy na trh. Na příští rok se pak chystá údajně i 200jádrový 28nm model.

Nový hráč má co nabídnout
Společnost Tilera, která je jakýmsi „inkubátorovým projektem“, původně vzešlým v roce 2004 z prostředí Massachusettského technologického institutu (MIT), se chce se svými produkty prosadit zejména v oblasti řešení pro cloud computing, bezdrátový přenos dat, sítí či videokonferencingu. Od verze 2.6.36 z října 2010 podporuje procesory s její architekturou i kernel Linuxu, což otevřelo možnosti širší adopce těchto čipů.

Také interní test společnosti Facebook, který v minulém roce porovnával energetickou efektivitu s procesory od Intelu a od Tilery, dospěl k závěru, že čipy Tile jsou třikrát energeticky účinnější.

Nový procesor Tile-Gx36 je k dispozici zatím na frekvenci 1,2 GHz a jeho spotřeba činí pouhých 24 wattů. Nové procesory mají být vhodné zejména pro zpracování webových transakcí a výrobce slibuje výrazné finanční úspory při provozu datových center. Narozdíl od čipů ARM, které se snaží také přesvědčit energetickou efektivitou, jsou již procesory Tile od Tilery plně 64bitové, zatímco ARM na vývoji svých 64bitových serverových čipů zatím stále ještě pracuje (více viz článek ARM chce dobýt servery se 64bitovými procesory).

Podle analytiků sice nabízí Tilera zajímavou alternativu, ale není pravděpodobné, že by se jí procesory Intelu podařilo z datových center výrazněji vytlačit. Pro některé specifické úlohy ale mohou být její čipy vhodným řešením.

Atomy v serverech s oficiálním požehnáním Intelu
Intel navíc již začátkem února poodhalil nové 32nm procesory Atom speciálně navržené pro mikroservery, které mají také 64bitovou architekturu, podporu virtualizace či technologii pro opravu chyb a jejich spotřeba se pohybuje pod 10 wattů. Jedná se však jen o dvoujádrové modely, nicméně výkon dvou jader u Intelu by měl být výrazně vyšší, než je tomu u dvou jader čipu Tile.

I když Intel s použitím úsporných serverů Atom v serverech zpočátku vůbec nepočítal, požadavky trhu na úsporná řešení vedla několik výrobců k vytvoření speciálních modelů serverů s těmito procesory. Byly v nich ale použity běžné verze čipů Atom, které nedisponovaly funkcemi, jež jsou v serverech obvykle vyžadovány, což vedlo Intel k rozhodnutí nabídnout právě speciální serverové verze Atomů, protože jinak by trh s mikroservery nechal zcela k dispozici konkurentům jako je ARM, MIPS nebo právě Tilera.

Přesný termín uvedení serverových Atomů je zatím bez bližší specifikace naplánován na rok 2012 s tím, že v roce 2013 by se měla tato řada dočkat dalších vylepšení.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz