OS X 10.8 od Applu přinese další sblížení s iOS

Albert Ryba | 17.02.2012 | Software | Žádné komentáře

Společnost Apple uvolnila pro vývojáře chystanou verzi OS X 10.8 s kódovým označením Mountain Lion (v českém překladu Puma). Podobně jako Microsoft se svými Windows 8 a Windows Phone 8 se i Apple vydává cestou sblížení svých desktopových a mobilních operačních systémů a OS X 10.8 obsahuje řadu funkcí z iOS 5.

OS X 10.8 byl poodhalen sedm měsíců po uvedení Mac OS X verze 10.7 s kódovým názvem Lion a finální verze by měla být k dispozici pravděpodobně během léta. Apple se v poslední době snaží se svými počítači Mac prosazovat také ve firemním prostředí a tento směr potvrzují i průzkumy, podle nichž zájem organizací o počítače Mac roste (více viz článek Forrester: Apple dobývá firmy po celém světě). Zejména u zaměstnanců z oblasti top managementu se stávají počítače Applu stále častěji standardem a budeme se s nimi pravděpodobně častěji setkávat i v českém prostředí, kde dříve značka Mac ovládala nanejvýš DTP studia.

Podívejte se na přehled novinek, které nový OS X 10.8 Mountain Lion od Applu přináší.

Změna názvu na OS X

Možná vás již na první pohled zarazilo, proč v souvislosti s novým operačním systémem Applu používáme jen označení OS X 10.8 a nikoliv tradiční Mac OS X 10.8. Není to chyba, ale záměr Applu, který z názvu již definitivně odstranil slovo Mac, což může značit i pokračující snahu o rozostření hranice mezi jeho klasickými počítači a notebooku a mobilními přístroji, případně i s Apple TV. Podobný krok nastal již dříve s přejmenováním iPhone OS na iOS.

Posílení podpory iCloudu

Cloudová služba Applu iCloud sice zažila v rámci Mac OS X svoji premiéru spolu s verzí 10.7.2, nicméně Apple chce dále pokračovat s jejím hlubokým provázáním s celým operačním systémem a umožnit tak kompletní synchronizaci souborů mezi různými přístroji uživatele. Novinkou je také například podpora funkce Finder, která umožňuje snáze nalézt soubory uchovávané v rámci služby iCloud.

Změny v posílání zpráv

Apple nahrazuje aplikaci iChat novým řešením iMessage, které má umožnit bezplatné zasílání zpráv na zařízení s iOS. Betaverzi iMessage je možné otestovat i pod Mac OS X Lion. Kromě zprávy je možné odeslat i přílohu s délkou až 100 MB a zachována je nejen zpětná kompatibilita s iChatem, ale i s dalšími službami třetích stran, jako Jabber, Google Talk či Yahoo Messenger.

Upomínky a poznámky

Další oblastí, v níž dojde k provázání spolu s iOS 5 je sdílení upomínek na různé události mezi počítači Mac a mobilními přístroji s iOS. Apple již v této oblasti experimentoval dříve, ale nyní přímo převzal Úkolníček z iOS, který funguje stejně jako na smartphonech iPhone a tabletech iPad. Co se týká poznámek, ty je možné kromě synchronizace s ostatními přístroji sdílet i pomocí sociálních sítí a e-mailu a mohou obsahovat i multimediální prvky.

Notifikace v OS X 10.8 Puma

Notifikace v OS X 10.8 Puma

Notifikační centrum z iOS

Další funkcí z iOS 5 je regulérní Oznamovací centrum, které má uživateli zobrazovat na jednom místě informace o všech nově přijatých zprávách, e-mailech, událostech a připomínkách. Zde se budou moci objevovat i zprávy z jednotlivých aplikací, ale až poté, co do nich vývojáři podporu pro Oznamovací centrum přidají.

Vylepšené Safari

Nejen Mozilla a Microsoft se inspirují novinkami, která Google přidává do svého prohlížeče Chrome, ale nyní i Apple přichází v Safari 5.2 s vlastní verzi tzv. omni baru, tedy univerzálního pole pro zadávání URL adres i vyhledávání, které nahrazuje dvě původně samostatná pole. Počítá se i se synchronizací záložek přes iCloud. Samotné Safari 5.2 by pak mělo být možné instalovat i do starších verzí Mac OS X.

Mezi další novinky patří třeba nativní podpora Twitteru či bezpečnostní řešení Gatekeeper, což je krok reagující na rostoucí počet škodlivých aplikací pro počítače Mac. To ale experti označují zatím spíše za zklamání než za skutečný bezpečnostní nástroj, protože jen rozlišuje nové aplikace podle jejich původu. V souvislosti s tím Apple také plánuje vydávání certifikátů pro registrované vývojáře aplikací, které mají garantovat platnost aplikací i v případě, že nejsou distribuovány přes vlastní App Store Applu.

V OS X 10.8 Mountain Lion dále přibude i softwarová podpora pro přenos videa a zvuku na dálku (AirPlay Mirroring) za použití standardního Wi-Fi, i když zatím jen do maximálního rozlišení 720p. AirPlay opět zažil premiéru v iOS 5 a Apple jej nyní přesouvá i do chystaného OS X. Novinkou je i podpora pro herní sociální síť. Lze navíc předpokládat, že v průběhu vývoje ještě několik dalších nových funkcí přibyde.

První dojmy

Podle prvních komentářů na internetu je OS X 10.8 Mountain Lion pro Apple dalším výrazným posunem vpřed, podobně jako tomu bylo v případě Mac OS X 10.6 Snow Leopard oproti předešlé verzi 10.5. Apple se snaží co nejvíce sblížit uživatelskou zkušenost mezi tradičními počítači a mobilními přístroji a nabídnout stejná data a stejné funkce bez ohledu na typ zařízení, které uživatel právě používá. Apple se tak snaží pro svoje počítače Mac zajistit co nejlepší pozici v nastávající post-PC éře.

Zatím sice nejsou k dispozici žádné informace o podpoře dotykového ovládání v OS X 10.8 a veškerá gesta jsou prováděna stále jen přes touchpad, ale je pravděpodobné, že dříve nebo později se Apple touto cestou také vydá. Pokud ovšem do té doby již nesmaže hranice mezi OS X a iOS úplně.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ osm = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz