Paměťové karty výrazně snižují výkon smartphonů

Albert Ryba | 18.02.2012 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Nová studie vědců z laboratoří NEC poukazuje na to, jak pomalé flash čipy používané zejména v SD kartách pro ukládání dat mohou degradovat výkon současných smartphonů. Dosud byl výkon paměťových flash čipů z hlediska celkové rychlosti smartphonů a případně i tabletů přehlížen a výrobci propagovali zejména rychlost procesoru či bezdrátového připojení.

Provedené testy odborníků z laboratoří NEC ale odhalují, že k výraznému poklesu výkonu díky použití pomalých flash čipům dochází nejen při spouštění lokálních aplikací, ale i při takových aktivitách, jako je surfování na webu, prohlížení map, práce s e-maily či diskutování v sociálních sítích.

Zatímco u starších a nepříliš výkonných mobilních zařízení s pomalým připojením k internetu mnohdy nebyly přenosové a přístupové rychlosti flash čipů zdaleka využité, dnes je situace zcela opačná. Právě rychlost používaných flash čipů se v současnosti podle studie Revisiting Storage for Smartphones stala úzkým hrdlem. To je dáno zejména omezeným množstvím I/O operací a velký problém z hlediska rychlosti přinášejí hlavně přídavné paměťové karty.

SD karty a jejich limity
Studie se zaměřila na několik smartphonů s Androidem, kdy v několika případech výkon aplikací díky použití paměťové karty klesl o 100 až 300 % a v jednom extrémním případě dokonce o více než 2 000 %. Jak se také ukázalo, výkon paměťových karet v mobilních přístrojích se liší od výsledků, které podávají při používání v běžné čtečce v PC. Viz tabulka.

Rychlost různých typů SD karet v PC a ve smartphonu při sekvenčním zápisu (Sq W), sekvenčním čtení (Sq R), náhodném zápisu (Rn W) a náhodném čtení (Rn R).  Zdroj: NEC Laboratories.

Vědci během svého zkoumání dále zjistili, že u SD karet obvykle příliš nehraje roli to, jakou mají rychlostní třídu a že rozhodně neplatí, že čím vyšší třída, tím lepší vliv na běh aplikací. Ta totiž indikuje jen sekvenční rychlost přenosu dat, ale v reálném běhu aplikací je důležitější spíš přístupová rychlost a práce s větším množstvím malých souborů. Mnohem kritičtější pro celkový výkon je také rychlost zápisu než čtení dat. Zejména vývojáři aplikací by proto měli brát tuto skutečnost v potaz a optimalizovat aplikace tímto směrem. Také výrobci mobilních OS by měli s touto skutečností počítat a i drobné softwarové úpravy mohou přinést výrazný nárůst výkonu.

Pomalý úložný systém smartphonu také spotřebovává více výkonu procesoru smartphonu, což je v důsledku projevuje i na spotřebě. Pomalé flash čipy tak nejen snižují výkon aplikací, ale i výdrž přístroje na baterii. S dalším růstem výkonu smartphonů se limity flash čipů budou projevovat jako stále větší brzda celého systému a bude potřeba tento problém aktivně řešit.

Pro výrazné zlepšení výkonu mobilních zařízení bude nutné nasazení nových technologií, jako jsou třeba paměti s fázovou změnou (PCM / PRAM), využití technologie RAID pro práci se zabudovanou pamětí i externími SD kartami a také optimalizací databází používaných pro ukládání dat ve smartphonech (v případě Androidu či iOS jde o SQLite, která není optimalizovaná pro pomalé flash čipy).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz