Platy v ICT vloni rostly, letošek už bude horší

Markéta Pastuchová | 14.02.2012 | Analýzy | Žádné komentáře

Společnost Robert Half International zveřejnila již sedmým rokem výsledky svého průzkumu Salary & Benefits Guide, který sleduje vývoj mezd specialistů v nejrůznějších odvětvích včetně informačních a komunikačních technologií. Aktuální čísla potvrdila fakt, že krátké období optimismu v Česku skončilo a vystřídala jej opět stagnace a nejistota spojená s budoucím vývojem.

Situace na trhu práce víceméně kopíruje celkové ekonomické klima a zatímco loni docházelo k růstu platů prakticky mezi všemi sledovanými obory a zdálo se, že doba utahování opasků je již za námi, krize eurozóny vrátila do hry předchozí opatrnost. Obor ICT ale stále patří mezi ty nejperspektivnější, i když i zde letos přijde po loňském boomu stabilizace a spíše stagnace mezd, protože firmy v mnoha případech rozšířily svoje týmy a nyní zvažují a vyčkávají, co bude dál.

Vývoj softwaru v centru pozornosti
Loňský rok přinesl vysokou poptávku zejména po programátorech a testerech. Právě tyto pozice zaznamenaly v uplynulém roce v České republice nejvyšší mzdový nárůst (o 10-15 %). Díky tomu se dostaly zpět na úroveň předkrizového období do roku 2008 a tím i do role hlavních tahounů IT trhu. Právě pozice testerů se navíc v posledních letech těší poměrně velké prestiži, což je na lokálním trhu práce novinka, což vypovídá o změně přístupu firem k softwarovým produktům a o důrazu na výslednou kvalitu, která je stále více vyžadována.

Zástupci agentury Robert Half International se také v posledních měsících setkávají zejména u vývojářů s trendem, kdy dostanou nabídku od jiné firmy, ale jejich stávající zaměstnavatel se ji pokusí přeplatit, protože si je vědom toho, jakou cenu pro něj takový zaměstnanec má. Zkušenost ze zahraničí ale ukazuje na to, že i v případě, že má přeplacení krátkodobý efekt, v horizontu jednoho roku se takový zaměstnanec objeví na trhu práce a u původního zaměstnavatele stejně nevydrží.

Stabilní poptávka, podobná situaci v roce 2010, je pak v Česku po správcích systémů, obchodnících a manažerech. Příliš se u těchto pozic ani nezměnilo mzdové ohodnocení, které zůstalo na srovnatelné úrovni s předešlými lety – více o aktuální úrovni mezd viz tabulka níže.

Mezi nejlépe placené pozice patřily vloni, stejně jako v roce 2010, zkušení Java vývojáři a architekti, databázoví administrátoři a vedoucí týmů pro vývoj softwaru.

Ze strany zaměstnavatelů byl největší zájem o programátory (Java/J2EE, C/C++, C#), business analytiky a nově i o testery.

 

Výhled pro rok 2012
V letošním roce zástupci agentury Robert Half International předpovídají zmíněnou stabilizaci poptávky po testerech a vývojářích softwaru, která ale i přesto bude převyšovat nabídku. Vyhledávat se budou vedoucí nově vzniklých týmů, i když nových projektů nebude letos s největší pravděpodobností tolik, jako v loňském roce, kdy už všichni očekávali intenzivní oživení ekonomiky a připravovali se na růst.

„Zaměstnavatelé budou pravděpodobně opatrnější při otevírání nových pozic. Nábory nových zaměstnanců budou probíhat zejména jako náhrady za stávající zaměstnance. V důsledku toho neočekáváme v průběhu roku 2012 výrazný nárůst mezd,“ shrnuje celkovou situaci na českém trhu práce Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half International pro Českou republiku, i když vlna propouštění jako v roce 2009 již s největší pravděpodobností nehrozí

Vzhledem k situaci na trhu roste zájem i o projektové zaměstnávání IT odborníků. Právě uzavírání smluv na dobu určitou je trendem poslední doby, který firmám umožní rotovat více zaměstnanců na pozici podle aktuální potřeby a ne být svázaný s jedním pracovníkem na dobu neurčitou, což je ale podle slov Aleše Křížka určitě pozitivní fakt. Zmíněný efekt je mimo jiné i důsledkem toho, že firmy se cítily až příliš omezené  Zákoníkem práce, který jim příliš svazoval ruce. Na druhou stranu dával zaměstnancům jistotu dlouhodobého zaměstnání. Společnosti v ČR budou v roce 2012 také stále více využívat specializované agenturní zaměstnávání.

Situace na pracovním trhu se zlepšila i pro vysokoškolské absolventy, u kterých je ale stále základní podmínkou komerční praxe získaná již během studia. Naopak o absolventy bez praxe je již několik let zájem téměř zanedbatelný.

Aktuální výše platů v oblasti ICT.  Zdroj: Robert Half International, únor 2012

O průzkumu
Průzkum Salary & Benefits Guide 2011–2012 obsahuje souhrnné informace o průměrných hrubých mzdách odborníků v oblasti financí a účetnictví, obchodu, marketingu a farmacii, IT a telekomunikací, v oblasti lidských zdrojů, logistiky, zákaznického servisu, manažerské podpory a práva.

Výzkum probíhal od 30. listopadu do 19. prosince 2011, celkem se ho zúčastnilo více než 1500 respondentů a výše platů odpovídá situaci v Praze a okolí. Hlavním zdrojem informací byl online průzkum mezd mezi kandidáty, pohovory s kandidáty a informace od klientů Robert Half International. Uvedená výše mezd je vždy závislá na vzdělání, specializaci a délce praxe, ale i na velikosti společnosti a týmu podřízených.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz