PlayBook s OS 2.0 je hvězdou mezi levnými tablety

Albert Ryba | 24.02.2012 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Vydání operačního systému verze 2.0 pro dosud nepříliš úspěšné tablety PlayBook podle komentátorů výrazně změnilo situaci na trhu.

Z okrajového hráče se tak stal doslova favorit. PlayBook od RIMu díky aktualizaci totiž přišel prakticky o všechny dosavadní nedostatky a při jednoduchém srovnání nyní vychází jako bezkonkurenčně nejlepší volba z dostupných levných tabletů.

Z původně podnikového tabletu určeného pro byznys využití se tak sice stává bojovník v nejlevnější kategorii, ale to nevylučuje jeho původní cíle a nebylo by překvapením, kdyby se ve firmách PlayBook nyní začal postupně objevovat. Protože i jim má stále co nabídnout.

Konečně bez závislosti na smartphonech BlackBerry

OS 2.0 pro PlayBook přinesl takové novinky, jako je nativní e-mailový klient, který navíc integruje i zprávy z Facebooku a Twitteru. Dále je zde kalendář, opět propojený se sociálními sítěmi a fungující samostatně bez nutnosti vlastnit smartphone BlackBerry, jak tomu bylo u původní verze OS, za což byl RIM tvrdě kritizován. Údaje ze sociálních sítí pak rozšiřují i tradiční adresář. Objevila se i možnost videohovorů mezi majiteli PlayBooku.

Dlouho očekávanou funkcí je Android Runtime, což je technologie, která umožňuje v rámci PlayBook OS spouštět aplikace vytvořené pro Android. RIM se současně snaží vývojáře také přesvědčit, aby vytvářeli nativní verze aplikací původně určených pro Android i pro PlayBook a jako odměnu jim za přepracování aplikace nabízí zdarma právě tento svůj tablet. Dosud totiž bylo pro PlayBook vytvořeno asi jen 10 000 nativních aplikací.

Mezi další novinky v OS 2.0 patří i „ekologická“ možnost využít PlayBook jako virtuální tiskárnu, kdy se vám dokumenty místo tisku na papír zobrazují na tabletu. Vylepšení se dočkala softwarová klávesnice a přibyla také funkce pro ovládání PlayBooku na dálku přes smartphone BlackBerry.

Zapomeňte na Kindle Fire, je tu PlayBook 2.0

I když to trvalo RIMu zhruba rok, během kterého musel zlevnit tablety PlayBook na zlomek původní ceny, konečně se mu podařilo nabídnout životaschopnou alternativu, která není jen doplňkem smartphonu BlackBerry využitelná pouze  omezenou skupinou uživatelů. A vzhledem k tomu, že nejlevnější verze PlayBooku se 16 GB se stále v BlackBerry e-shopu prodává za atraktivních 199 dolarů (verze se 32 GB pak za 249 dolarů a se 64 GB je to 299 dolarů), jedná se podle analytiků o extrémně zajímavou nabídku, která prakticky nemá konkurenci.

Zejména ve srovnání s tabletem Kindle Fire od Amazonu – dosavadním šampiónem v nejlevnější třídě – má PlayBook s OS 2.0 celou řadu výhod. Zatímco Kindle Fire je úzce provázán se službami Amazonu a je zaměřen poměrně jednostranně, nehledě na to, že ani není navržen pro byznys použití, PlayBook nabízí mnohem bohatší možnosti nasazení.

Pokud srovnáme původně mnohem dražší PlayBook (který byl navrhován jako konkurence iPadu od Applu) s Kindle Fire po hardwarové stránkce, má tablet od RIMu výrazně navrch v řadě oblastí:

– dvě vysoce kvalitní kamery a mikrofon
– podpora Bluetooth
– integrovaný GPS modul
– HDMI výstup (který na rozdíl od iPadu zobrazuje opravdu vše)
– stereo reproduktory
– nativní konektivita se smartphony BlackBerry
– rychlý a moderní webový prohlížeč
– propracované uživatelské rozhraní
– pokročilé možnosti správy a zabezpečení při firemním nasazení
– 1 GB RAM a mnohem větší úložný prostor (minimálně 16 GB oproti 8 GB u Kindle Fire)

Při přímém srovnání s Kindle Fire se tak PlayBook jeví jako jasný vítěz. Pokud by RIM hned na začátku nabídl operační systém, který není závislý na smartphonu BlackBerry, dokázal přilákat vývojáře a nastavil cenu atraktivněji, mohl s PlayBookem slavit mnohem větší úspěch. V současnosti může nanejvýš doufat v omezení ztrát, které mu výroba tabletů zatím přinesla.

Je potřeba také ocenit skutečnost, že RIM se pokusil bojovat tam, kde společnost HP se svým TouchPadem jakýkoliv boj předem vzdala. Pokud ceny PlayBooků zůstanou i nadále na dosavadní úrovni (kdy jsou ovšem pod výrobními náklady, které analytici IHS iSuppli u 16GB modelu odhadují na 202 dolarů), může to trhem tabletů ještě poměrně hodně zahýbat a přinutit k mírnému snížení cen třeba i Apple nebo Samsung.

Pokud chce ale RIM profitovat, dříve nebo později bude muset ceny opět zvýšit a až potom se ukáže, jak si dokázal PlayBook s OS 2.0 získat srdce uživatelů a zda budou ochotni si za něj připlatit či nikoliv.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = sedmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz