Přichází éra solárního napájení počítačů?

Markéta Pastuchová | 20.02.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Experimentální procesor Intelu s technologií Near Threshold Voltage napájený jedinou solární buňkou, který byl představen v loňském roce na konferenci IDF, mohl vypadat spíše jako zajímavost než jako reálný projekt.

Nicméně podle posledních informací z právě probíhající konference ISSCC Intel bere podle všeho tuto technologii vážně a aktuálně hledá způsoby, jak ji využít i u dalších komponent, jako jsou paměti, grafické procesory či koprocesory.

Intel po demonstraci sice informoval, že jeho cílem nebylo vytvořit solárně poháněný počítač, ale využít napájení ze solární buňky pro ukázku nové technologie pro úsporu energie. Nicméně i přesto vzbudil tento koncept velkou pozornost odborné veřejnosti a nelze vyloučit, že se tímto směrem zaměří i výzkumy dalších hráčů na polovodičovém trhu.

Se solárním napájením se totiž již intenzivně experimentuje u různých periferií, jako jsou třeba bezdrátové klávesnice či nabíječky a Near Threshold Voltage technologie by mohla otevřít v tomto směru zcela nové možnosti a mohla by být i naději pro smartphony, které v současnosti trpí velmi nízkou výdrží na jedno nabití.

Near Threshold Voltage budoucím standardem?
První oficiálně představený Near Threshold Voltage (NTV) procesor s kódovým názvem Claremont se vyznačoval velmi jednoduchou architekturou odpovídající první generaci čipů Pentium, nicméně byl schopný zajistit běh jednoduchého počítače při osvětlení odpovídajícímu výkonu běžné lampičky. Hlavní vlastností tohoto procesoru o velikosti poštovní známky a vyrobeného nejmodernější 32nm technologií byla schopnost pracovat i při velmi nízkém pamětí a měnit spotřebu podle aktuálního zatížení.

Při nevytížení se tak byl schopný podtaktovat na 3 MHz a spotřebovávat méně než 10 mW (při napětí 280 milivoltů), naopak při potřebě vyššího výkonu se frekvence zvýšila až na 1 GHz a pracovní napětí vzrostlo na 1,2 voltu.

Podle Justina Rattnera, technologického ředitele společnosti Intel, je Near Threshold Voltage procesor ukázkou nové úrovně extrémní energetické efektivity a cílem jeho společnosti má být nabídnout více prvků využívající tuto technologii.

Experimentální počítač s Near Threshold Voltage procesorem pohánějí dvě lampičky.

Experimentální počítač s Near Threshold Voltage procesorem pohánějí dvě lampičky.

Hlavním rozdílem oproti současné architektuře je to, že v případě nevytížení zůstává napájení procesoru na „téměř prahových hodnotách“, takže zejména u mobilních přístrojů by docházelo jen k minimálnímu vybíjení baterie. U současných procesorů jsou rozdíly mezi napětím v režimu zatížení a nevytížení obvykle v rozmezí desetin voltu (dřívější generace pak pracovaly se stále stejným napětím). To sice přináší určité úspory, ale nikoliv tak výrazné jako v případě technologie Near Threshold Voltage, kde je rozdíl několikanásobný. Výsledkem je pak až pětinásobně vyšší energetická efektivita a dalším vývojem pravděpodobně ještě bude vzrůstat.

Jedná se také o mnohem elegantnější způsob, než v případě nejrůznějších režimů spánku či hibernace, protože NTV procesor do energeticky efektivního režimu může přecházet zcela flexibilně podle aktuální potřeby.

Na loňském Intel Developer Foru (IDF) mohli návštěvníci vidět standardní počítač s Windows, poháněný Near Threshold Voltage procesorem (více viz video pod článkem), na němž běželo demo hry Quake a v případě, že byl procesoru odstaven zdroj světla, dopadajícího na solární buňku, renderování obrazu se jednoduše zastavilo a pokračovalo až v případě, že byl zdroj obnoven.

Ambiciózní plány Intelu
I když Intel zatím nepočítá s tím, že by se procesory se solárním napájením v nejbližší době dostaly v komerční podobně na trh, intenzivně ve výzkumech v této oblasti pokračuje a plánuje použít vyvinuté prvky v dalších svých produktech.

Podle zástupců Intelu je novým cílem prosadit NTV technologii i v dalších počítačových komponentách, díky čemuž se docílí zejména v případech nevytížení obrovskému nárůstu energetické efektivity. Jako první mají přijít na řadu paměti a grafické čipy a technologie Near Threshold Voltage by mohla nalézt uplatnění v širokém množství zařízení, od mobilních přístrojů až po nejvýkonnější superpočítače. Hlavním úkolem je tedy hluboce ji integrovat do existujících obvodů, podobně jako to udělali inženýři Intelu s experimentálním procesorem s architekturou Pentium.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + = šestnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz