Přichází technologie pro rozeznání škodlivých mobilních aplikací

Albert Ryba | 17.02.2012 | Aktuality, Bezpečnost, Mobilita | Žádné komentáře

Společnost Trend Micro oznámila pokrok ve vývoji technologie Mobile App Reputation, která dokáže automaticky identifikovat, analyzovat a hodnotit mobilní aplikace z hlediska obsaženého malwaru, potenciální krádeže osobních dat a zneužití systémových prostředků: baterie, paměti a pásma.

Podobně jako služba Google Bouncer Service, která se zaměřuje na detekci malwaru v obchodě Google Android Market, analyzuje Trend Micro Mobile App Reputation různé atributy mobilních aplikací a navíc spolupracuje s obchody nabízejícími aplikace třetích stran pro Android.

Zatímco Bouncer hledá v aplikacích případný škodlivý kód, Trend Micro neanalyzuje pouze potenciálně škodlivý kód, ale i rizika v oblasti ochrany soukromí a spotřebu systémových prostředků. „Google Bouncer Service je významným prvním krokem k získání větší kontroly nad zabezpečením obchodu Google App Store a Google si za něj zaslouží uznání. Ale zatím nám stále chybí bezpečnostní opatření pro všechny ostatní obchody s aplikacemi pro Android,“ poznamenává Raimund Genes, vedoucí technologického vývoje společnosti Trend Micro v reakci na nedávné oznámení společnosti Google.

Podle agentury Research2Guidance bylo jen v září 2011 v obchodě Android Market publikováno více než 500 000 aplikací. Odborníci Trend Micro na výzkum hrozeb identifikovali v roce 2011 přes 1000 škodlivých aplikací pro Android a jejich počet každý měsíc rostl o 60 %. Odborníci Trend Micro odhadují, že v roce 2012 překročí počet škodlivých aplikací pro Android 120 000. Podle společnosti Google navíc Android Market překročil hranici 10 miliard stažených aplikací a k prosinci 2011 rostl objem stahovaných aplikací o jednu miliardu měsíčně. Evidentně se jedná o rychle rostoucí trh pro vývojáře legitimních aplikací i počítačové zločince

Integrace kontroly reputace mobilních aplikací by mohla pomoci chránit uživatele a zároveň zajistit informace o potenciálních dopadech určitých aplikací na zabezpečení, ochranu soukromí a spotřebu prostředků dřív, než si je stáhnou.

Zatím tato technologie kontroluje jen aplikace pro Android a Symbian, postupně však bude přibývat i kontrola dalších platforem. „V současnosti sledujeme a monitorujeme přes 250 000 aplikací a máme kapacitu doplnit denně více než 5000 dalších, abychom zohlednili vydávání nových aplikací a jejich aktualizací. Naším záměrem je zajistit co největší a nejrychlejší zdroj kritických informací, které pomohou zabezpečit a zdokonalit mobilní ekosystém. Pro dosažení tohoto cíle jsou samozřejmě důležité i ostatní aplikační platformy,“ dodává Genes.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz