Proč by měla vaše firma využívat cloud computing?

Mikuláš Strelecký | 20.02.2012 | Cloud, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Jaké jsou hlavní přínosy cloud computingu? Vzhledem k tomu, že o charakteru a přínosech cloud computingu panují v Česku mezi firmami stále určité nejasnosti, podívejme se detailněji, jaké jsou možnosti z pohledu uživatele a poskytovatele služeb.

U uživatele cloudové služby se většinou nevyžaduje koupě a instalace nového hardwaru a softwaru. Nastavení parametrů jednotlivých nabízených služeb se uskutečňuje prostřednictvím samoobsluhy. Poplatky za služby v cloudu se typicky hradí formou měsíčního předplatného. Mezi další vlastnosti cloudu patří snadná škálovatelnost. Dostupná řešení dokáží obsloužit podniky s pěti či pěti sty a více zaměstnanci. Cloudové služby obvykle rostou tak, jak roste firma. Cloud computing se ukazuje jako technologie nejen budoucnosti, ale už i současnosti.

Ačkoli je u cloudu potřeba zodpovědět otázky bezpečnosti, stability a vlastnictví dat, v zásadě poskytuje podnikům důležitý nástroj na minimalizaci nákladů na provoz vlastního IT a datového centra. Malé podniky většinou získávají výhody například z minimalizace nákladů potřebných na provoz souborových a e-mailových serverů, datových úložišť a různého hotového balíčkové softwaru. Navíc vždy a všude dostupné služby cloudového řešení představují základ pro bezproblémovou spolupráci mezi zaměstnanci a obchodními partnery. Jde to velmi jednoduše, většinou s využitím webového prohlížeče.

Široká nabídka cloudových řešení

V informačních zdrojích a databázích řešení můžeme snadno najít desítky dostupných služeb, nabízených v rámci cloudu. Ty se orientují například na datová úložiště a zálohování, dále na podporu produktivity pracovníků, jako jsou například Google Docs či Google Apps, případně služby různých webových konferencí

Dále v nabídce cloudu najdeme finanční a účetní aplikace, určené pro sledování nákladů, výnosů, daňových povinností. Jsou tu však dostupné i větší nástroje na obsluhu a řízení vztahů se zákazníkem (CRM) a dokonce i nástroje na Business Intelligence (BI). Výčet by mohl pokračovat dál a postupně bude v cloudu nalezení prakticky každé myslitelné podnikové řešení a bude jen na firmě, zda využije existující službu nebo nikoliv.

Jak může cloud vypadat u poskytovatele služeb

Zatímco uživateli cloudových služeb většinou stačí operační systém, prohlížeč a připojení na síť, na straně poskytovatele je nutná elastická softwarová a hardwarová infrastruktura, postavená na standardech. Obvykle jde o otevřenou a integrovanou sadu produktů s vysokým výkonem, spolehlivostí, škálovatelností, dostupností, zabezpečením a přenositelnost.

Toto jsou vlastnosti očekávané od cloudových technologií před přesunutím důležitého datového zpracování z malé a střední firmy na veřejný nebo soukromý (privátní) cloud. Cloudová platforma je obvykle v základech postavena na robustní infrastruktuře IaaS, skládající se ze síťové infrastruktury, serverů, operačních systémů a nástrojů pro virtualizaci. Na trhu již dnes existují unikátní předem připravené systémy pro cloud. Cloudová infrastruktura je k dispozici ihned po rozbalení pomyslné krabice. Zahrnuje optimalizované platformy na hostování databází nebo bezpečné, úkolově kritické nasazení všech typů aplikací v cloudu s podporou téměř neomezeného škálování.

Propojení podnikového datového centra a cloudu

V posledních letech IT průmysl zaznamenal nárůst využití veřejných služeb cloud computingu a aplikací typu SaaS (software jako služba). Zatímco podniky investují do nových obchodních modelů, orientovaných na využití cloudu, současně se stále výrazně spoléhají i na své existující IT. Tato hybridní strategie využití dvou různých typů infrastruktury, představuje potenciální různé problémy. Vedle výběru middlewaru, jako primární integrační platformy na řešení potřeb v IT, je tento middleware dále přirozenou volbou pro rozšíření nebo propojení existující IT infrastruktury s cloudem.

Při propojení veřejného cloudu a soukromého IT musí obvykle organizace nalézt pomocí middlewaru odpovědi na následujících pět výzev:

- Propojovací infrastruktura musí být schopna rychle načíst data z IT a odeslat do cloudových aplikací včas.
- Údaje mezi IT a cloud musí být synchronizovány často téměř v reálném čase.
- Tam, kde obchodní procesy zahrnují aplikace na obou stranách veřejného cloudu a soukromého IT, musí být tyto procesy plně integrované.
- Uživatelské účty a přístupová oprávnění ke službám ve veřejném cloudu musí být řízeny tak, jako zaměstnanci přicházejí a opouštějí společnost. Současně je třeba zajistit i dodržování zprávy přístupu k citlivým systémům.
- Ochranu citlivých informací tak v soukromém IT datovém centru, tak ve veřejném cloudu třeba zajistit prosazováním stejné autentizace a autorizace.

Stále širší možnosti cloudu vytvářejí motivace na implementaci a využití cloudu i segmentu malých a středních společností a nejen velkým podnikům. Jedna z hlavních motivací je minimalizace nákladů potřebných na provoz vlastního IT a datového centra. Další motivací je bezproblémová spolupráce mezi zaměstnanci a obchodními partnery. Cloud tak přináší do tohoto segmentu inovaci a podporuje malé a střední firmy v rozvoji a agilitě.

Autor pracuje jako Principal Sales Consultant ve společnosti Oracle Slovensko

Zdroj: Infoware.sk

Článek je součástí tématu Ušetřete s cloudovými a hostingovými službami. Partnery tématu jsou:

 

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz