Servery HP ProLiant Gen8 slibují spolehlivější provoz

Albert Ryba | 16.02.2012 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Společnost HP představila tento týden v Las Vegas osmou generaci svých serverů ProLiant Gen8, vyvíjených v rámci projektu s názvem Voyager.

Ty přináší kromě již tradičního „vyššího výkonu a nižší spotřeby“ (což je heslo spojené snad s každým nově uváděným produktem) i řadu dílčích inovací, jako třeba velmi detailní monitoring prostřednictvím sítě senzorů, technologii pro bezpečnější vk ládání procesorů do patic, software pro automatickou správu či lepší výkonnost při použití solid state disků.

Celkem servery ProLiant Gen8 přináší podle zástupců HP přes 150 inovací inspirovaných požadavky zákazníků a jejich pojítkem je snaha o chytřejší fungování a správu. HP proto v souvislosti s novými servery nešetří označením „smart“, což je ale termín, který pro svoje řešení ale již nějakou dobu používá konkurenční společnost IBM.

Inovace, které mají eliminovat možné potíže
Servery ProLiant Gen8 mají podporovat sběrnici PCI-Express 3.0 pro rychlejší komunikaci s periferiemi a budou k dispozici jak s procesory Xeon E5 (Sandy Bridge-EP), které má Intel vydat během tohoto čtvrtletí, tak i s novou generací Opteronů od AMD. Xeony E5 by měly přinést až 8 jader a až 20 MB cache a využít čtyřkanálový paměťový řadič DDR3.

Právě procesorů se týká jedna s velkých inovací, na které HP spolupracovalo s Intelem a je spojena s jejich manuální výměnou. Ta je totiž vždy spojena s potenciálním poškozením pinů či nepřesným nasazením a následnými problémy při provozu. HP proto v osmé generaci serverů ProLiant uvádí tzv. Smart Socket, který procesor místo manuálního vkládání sám dotlačí do patice tak, aby byl umístěn a uzamčen zcela správně a nedošlo k jakémukoliv poškození či nepřesnosti v osazení (viz fotografie). Tím se má omezit riziko chyb a selhání při provozu, které firmy v důsledku často stojí nemalé peníze. Zda bude Smart Socket zatím používán jen v případě Xeonů od Intelu, a nebo i s procesory AMD, HP neupřesnilo.

Vkládání procesoru do patice za použití Smart Socketu.

Vkládání procesoru do patice za použití Smart Socketu.

Mark Potter, senior vice prezident HP a generální manažer serverové divize, je ale přesvědčen, že tato technologie se v budoucnu stane v oblasti serverů standardem, protože umožňuje eliminovat jeden z hlavních důvodů selhání serverů. Průmysloví analytici pak dodávají, že podobná technologie by byla logická i u běžných PC, kde výměnu procesorů provádějí obvykle méně zkušení uživatelé a dochází tak často k různým chybám a poškozením. Nicméně vzhledem k tlaku na nízké ceny základních desek v oblasti běžných PC je její masové nasazení v tomto segmentu spíše nepravděpodobné.

K dispozici je u osmé generace ProLiantů i podpora pro diskové řadiče HP SmartArray, optimalizované pro SSD a umožňující bezpečné zrcadlení dat až na tři disky. Oproti předchozí generaci ProLiant G7 mělo dojít také k výraznému zrychlení práce se SSD a i k jejich lepší správě. V rámci jednoho šasi by mělo být možné s použitím SSD dosáhnout rychlosti až 500 000 IOPS (I/O operací za sekundu), což je podle Pottera stonásobek ve srovnání s tradičními pevnými disky. K dispozici je i technologie Smart Drive, která má umožnit snazší identifikaci potenciálně problematického disku a jeho výměnu.

Jak již bylo řečeno, HP se také zaměřilo na senzory v rámci serverů a nový model označuje pojmem 3-D Sea of Sensors, který má evokovat komplexnost této monitorovací sítě. Díky ní by mělo být možné nejen předem identifikovat případné problémy a selhání, ale i usnadnit určení polohy konkrétního serverů v datovém centru.

HP dále slibuje nižší nároky na údržbu a časové i finanční úspory za podporu serverů ProLiant osmé generace a například veškeré aktualizace se nyní provádí automatizovaně prostřednictvím softwaru pro správu. Více o serverech ProLiang Gen8 najdete na webu HP.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz