SharePoint 2012 má mít vlastní tržiště s aplikacemi

Albert Ryba | 23.02.2012 | Internet a služby, Software | Žádné komentáře

Společnost Microsoft plánuje v letošním roce nabídnout aktualizaci celé řady svých softwarových produktů. Kromě operačních systémů Windows 8 a Windows Server 8 to má být i SQL Server 2012 (momentálně již ve verzi Release Candidate), Exchange Server 15 a také SharePoint 15. Ten pravděpodobně ponese označení SharePoint 2012 a jako tomu bylo doposud, bude intenzivně provázaný s chystanými MS Office 15 (2012), do jejichž rodiny bývá také zařazován.

Řešení Microsoft SharePoint je na trhu od roku 2001 a osvědčilo se zejména ve firemním prostředí jako platforma pro zjednodušení a zpřehlednění komunikace uvnitř společnosti s možností správy, sdílení, třídění, fulltext vyhledávání v dokumentech různých typů a formátů. SharePoint sjednocuje intranetové, extranetové a webové aplikace v celém podniku do jedné integrované platformy, a nahrazuje tím využívání oddělených fragmentovaných systémů. Kromě správy obsahu také slouží pro spolupráci uživatelů. SharePoint může být provozován jak lokálně přímo v podniku, tak jako hostované řešení (služba) a verze SharePoint Online je i součástí cloudového balíčku Office 365.

Několik informací o aktuálně vyvíjené verzi 15 přinesla Mary Jo Foley na webu zdnet.com s tím, že je získala od experta ze společnosti zaměřující se na školení SharePointu a který se podílí na testování vyvíjených produktů Microsoftu. Podle něj přinese SharePoint 2012 několik významných vylepšení, mezi něž bude patřit:

- SharePoint 2012 bude podporovat nový trh s aplikacemi určenými pro SharePoint.
- Aplikace pro SharePoint budou podporovat tzv. multi-tenant instalace („multi-vlastnictví“), takže jejich poskytovatel bude moci nabídnout stejný soubor aplikací pro více zákazníků.
- SharePoint 2012 dostane nový vzdělávací modul, který by měl tento produkt přiblížit například open source řešení Moodle, které se osvědčilo při tvorbě různých elektronických vzdělávacích kurzů.

Mary Jo Foley dodává, že podle neoficiálních informací budou nové verze SharePointu a Exchange Serveru obsahovat přídavnou technologii pro ochranu informací (information-rights-management, IRM), která by měla sloužit k lepší ochraně dokumentů.

Finální SharePoint 2012 spíš později než dříve
Microsoft zatím o chystaných produktech z rodiny Office 15 nechce prozradit bližší informace, ani přibližný termín vydání. Pokud by se vydání mělo opozdit a finální produkty by byly vydány až v listopadu či v prosinci, je pak pravděpodobné, že Microsoft pro ně již nepoužije označení 2012, ale rovnou 2013.

Právě dosavadní nepřítomnost jakéhokoliv marketplace pro SharePoint, který ale měl být podle původních ohlášení již součástí řešení SharePoint 2010, vede ke spekulacím, že finální produkty budou uvolněny spíše později v letošním roce.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz